שתף קטע נבחר

אינטל משיקה את "יונה", מסתערת על הסלון

במסגרת אירועי CES 2006, הושק היום רשמית Core Duo ("יונה"), המעבד החשוב ביותר של אינטל בשנים האחרונות. הצגה ראשונה גם ל-VIIV, הפלטפורמה החדשה של אינטל שתאחד את המחשוב האישי עם האלקטרוניקה הבידורית

חברת אינטל העולמית חשפה היום (ו'), במסגרת תערוכת CES 2006 בלאס וגאס, סדרה ארוכה של מוצרים ומותגים חדשים. בהם בולטים במיוחד שניים: Centrino Duo ו-VIIV.

 

Centrino Duo היא "הפלטפורמה הניידת" החדשה, הדור השלישי של חבילת המוצרים המשולבת במחשבים ניידים מזה כשנתיים. היא גם החוליה המקשרת בין עולם המיחשוב השולחני למיחשוב הנייד - היא תשולב גם במחשבים שולחניים מקטגוריות מסויימות, לקראת השלמת המעבר של אינטל בחצי השני של 2006 לשימוש בטכנולוגיית מעבד אחידה ("מרום") בכל קו מוצריה.

 

VIIV היא חבילת טכנולוגיות שנועדה לחבר בין מכשירי החשמל הביתיים לבין המחשבים האישיים, באופן שירחיב את האפשרויות בשני התחומים. פלטפורמה שמזכירה את סנטרינו בתפישה שמאחוריה (וכונתה בזמנו "Desktrino"), אך מותאמת למוצרי אלקטרוניקה בידורית.

 

הדור החדש של הניידים

 

Centrino Duo, כמו הגירסאות הקודמות, מבוססת ברובה המכריע על טכנולוגיות שפותחו במרכזי הפיתוח של אינטל בישראל. במרכז עומד מוצר הדגל החדש של אינטל: המעבד Core Duo ("יונה"), גירסה כפולת ליבה של פנטיום M בתהליך הייצור החדש באבחנה של 65 ננומטר (בכתבות שפירסמנו בעבר תוכלו למצוא הסבר מפורט יותר על כפל-ליבות ועל 65 ננומטר).

 

טכנולוגיית הייצור החדשה הצליחה, על פי אינטל, לשפר את ביצועי המעבד בשיעור ממוצע של כ-70 אחוז, ולהוריד את צריכת ההספק של Centrino Duo נמוכה בקרוב ל-30 אחוזים מהגירסה הקודמת של סנטרינו (Sonoma) המשמשת כיום ברוב הניידים הקומפקטיים.

השיפור בביצועים הגרפיים הוא בשיעור של עד פי שניים, כך אינטל.

 

המעבר לתהליך הייצור המתקדם, איפשר ליישם שיפורים בתכנון המעבד ולכלול בו שתי ליבות במקום אחת. יחד עם ערכת השבבים המרכזית Intel 945 Express וערכת התקשורת המשופרת Intel Pro/Wireless 3945ABG Network Connection, מתקבלת פלטפורמה אטרקטיבית יותר, שתאפשר לפתח מכשירים ניידים קטנים פונקציונליים ובעלי זמן סוללה ארוך יותר, ממה שהכרנו.

 

דדי פרלמוטר, סגן הנשיא העומד בראש קבוצת הניידות של אינטל העולמית, אמר ל-ynet, כי אינטל שואפת להציע את החידושים במוצרים ברמות מחירים דומות לניידים הנמכרים היום - למרות שאם יהיה ביקוש לטכנולוגיות הניידות הקודמות של החברה היא תמשיך לספק אותן.

 

היעד הבא: מחשבים סלוניים

 

ההכרזה המשמעותית השנייה היא על VIIV, "פלטפורמה" שמכוונת לפלח השוק הצומח של מחשבים בידוריים (EPC). היישום המקובל יהיה במוצרים מקטגוריית מרכזי המדיה (Media Centers) שצפויים להביא את הקולנוע הביתי בשנים הקרובות לכל סלון, ולהוסיף לו אפשרויות מגוונות (הקלטה, ניגון MP3, ניהול ממחשב, הזרמת מדיה למחשבים ועוד).

 

מחשבים כאלה, שמבוססים על פיתוחים קנייניים, אחראים כיום לכרבע ממכירות המחשבים האישיים בארה"ב - אחד מכל שני מחשבים שאינם ניידים הוא Media Center/EPC. אינטל מקווה להשיג בתחום זה עם VIIV הצלחה דומה לזו שהייתה לה במחשוב הנייד עם סנטרינו.

שווקי יעד נוספים: מחשבי בידור לרכב, מערכות בידור ניידות, ועוד.

 

מה כולל ה-VIIV?

 

מוצרי VIIV יתמכו בכל שימושי המחשב הרגילים אבל גם יתממשקו למכשירים קיימים - מכשיר ה-DVD, מערכות סטריאו, מקליטי תוכניות בסגנון yesMax ו-TiVo או פשוט יחליפו אותם לגמרי.

 

מערכות VIIV שיגיעו עם הכיתוב "Enjoy with Intel VIIV technology", יציעו צליל דולבי סראונד (5.1 או 7.1), תמיכה בטלוויזיה באבחנה גבוהה (HDTV), בפורמטי מדיה מגוונים, ובתקשורת אתרנטי ו-Wi-Fi. אפשר יהיה לשלוט ברוב התכונות שלהם באמצעות שלט רחוק, מקלדת ועכבר או פאנל חיצוני.

 

מכשיר VIIV טיפוסי ימוקם בסלון, כשרת לרשת ביתית אלחוטית או קווית. על-גביה הוא יוכל להזרים קבצים למחשב אחד, במקביל לשימוש כשרת מדיה שמזרים מוזיקה לחדר אחר וסרט HDTV למחשב שולחני, או למקלט שמחובר לטלוויזיה או למסוף אלחוטי.

 

מערכות VIIV יתבססו על ערכות השבבים i945/955/975 עם מעבדי Core Duo, Pentium Extreme Edition, ועל גירסת ה-65 ננומטר החדשה של Pentium D ("פרסלר"), עוד מוצר שהוכרז היום.

 

פרשת דרכים טכנולוגית

 

ה-Pentium D, שייקרא Pentium Extreme, הוא אחד המעבדים האחרונים במשפחת פנטיום 4. מעבדי Core צפויים להחליף אותם בהדרגה בפלטפורמות מיחשוב שונות.

 

דדי פרלמוטר הבהיר היום כי מחשבים שיתבססו עליהם ישווקו כ"Windows Vista Ready", למרות שהטכנולוגיה אינה תומכת

בהרחבות 64 ביט ולכן לא תוכל לנצל את כל תכונות מערכת ההפעלה החדשה. זה צפוי להשתנות החל מאמצע השנה, בגירסת "מרום" שתהיה כנראה גם הראשונה שתשולב בניידי ה-x86 של Apple.

 

לדברי פרלמוטר, עשרות מחשבי Centrino Duo יוצגו כבר בשבועות הקרובים. כ-230 תכנונים שונים שישווקו בהמשך השנה, מתבססים על הטכנולוגיה.

 

מחירי המעבדים החדשים

 

המחירים הסיטונאיים של Core Duo בדגמי T2300, T2400, T2500 ו-T2600 יהיו 241$, 294$, 423$ ו-637$ בהתאמה. מחיר Pentium D בדגמים 920, 930, 940 ו-950 יהיו 241$, 316$, 423$ ו-637$. פרטים נוספים על התמחור והזמינות אפשר למצוא כאן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Intel Core Duo. "יונה"
VIIV. מעבדים עבור הסלון
מומלצים