שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

"שרון עבר את הניתוח בצורה טובה מאוד"

פרופ' אומנסקי, מצוות המנתחים, אמר לאחר הניתוח בו נלחמו הרופאים בדימום שהתגלה בראשו של ראש הממשלה: "בדיקת ה-CT הייתה טובה מאוד וכעת הוא במצב יציב, מאושפז בטיפול נמרץ". מנהל בית החולים הדסה, פרופ' שלמה מור-יוסף: "למרות השיפור המשמעותי, מצבו ממשיך להיות קשה". אחרי יומיים מתישים - חלק מצוות המנתחים זכה למנוחה

למרות מצבו הקשה של ראש הממשלה, אריאל שרון, מביע צוות המנתחים בבית החולים הדסה עין כרם אופטימיות זהירה, בעקבות הניתוח שעבר אמש (ו'). ניתוח המוח ארך יותר משלוש שעות, לאחר שבדיקת CT שעבר מוקדם יותר גילתה עלייה בלחץ התוך-גולגותי. לאחר הניתוח, התבצעה בדיקת CT נוספת שגילתה שהדימום פסק ושרון הוחזר לחדרו, שם הוא שוהה תחת הרדמה.

 

בשעות הערב שוחח מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בהדסה, פרופ' פליקס אומנסקי, עם סוכנות הידיעות איי.פי והשמיע דברים בנימה אופטימית. "שרון עבר את הניתוח בצורה טובה מאוד, בדיקת ה-CT הייתה טובה מאוד וכעת הוא במצב יציב, מאושפז בטיפול נמרץ".

 

בנוגע לנזק שנגרם לראש הממשלה בעקבות האירוע המוחי הוסיף פרופ' אומנסקי: "תמיד יש נזק כלשהו במקרה של דימום מוחי. אי אפשר עדיין להעריך מה מידת הנזק מאחר והוא נמצא כל העת בהרדמה. נצטרך להמתין ולראות כיצד הוא יגיב כאשר נפחית את מינון התרופות הניתנות לו כעת".

 

צילום וידאו: באדיבות חדשות ערוץ 2. צילום סטילס: גיל יוחנן

 

פרופ' אומנסקי חזר לביתו לנוח מעט, לאחר שעות ארוכות של עבודה בחדר הניתוחים. גם ד"ר יורם וייס, רופא בכיר במחלקת ההרדמה שליווה את הניתוחים שעבר שרון ואת האשפוז ביחידה לטיפול נמרץ, פרש למנוחה קלה כדי לאגור כוחות לימים הבאים. שרון נותר תחת השגחה צמודה של רופאים אחרים. 

 

מוקדם יותר מסר מנהל בית החולים, פרופ' שלמה מור-יוסף, הודעה לעיתונות: "הדסה הוא בית חולים שמקפיד על קדושת השבת ומצאנו לנכון לצאת אליכם בגלל חשיבות העניין. ראש הממשלה יצא מחדר הניתוח. במהלך הניתוח שוחרר הלחץ התוך גולגולתי המוגבר. חלק מקרישי הדם שנשארו מהניתוח הקודם נוקזו. בתום הניתוח אין שום דימום פעיל והלחץ התוך-גולגולתי חזר לנורמה.

 

"לאחר הניתוח העברנו את ראש הממשלה ליחידת סריקת ה-CT כדי להעריך את בדיקות המוח בהדמיה המקובלת. אני יכול לומר שבהשוואה לבדיקות ה-CT הקודמות שבוצעו לראש הממשלה מאז הגעתו ועד היום יש שיפור משמעותי בצורה שבדיקת המוח נראית למומחי הדסה בתחום ההדמיה, הנוירולוגיה והנוירוכירורגיה. למרות השיפור שמבחינתנו הוא משמעותי בבדיקת ה-CT עדיין מצבו של ראש הממשלה הוא קשה, אך יציב". 

 

ההידרדרות המחודשת חייבה ניתוח נוסף

 

אתמול בצהריים, סמוך לשעה 11:30, הוכנס ראש הממשלה לחדר הניתוח לאחר שחלה החמרה במצבו. עוזריו סיפרו שבבדיקת ה-CT נתגלתה בצקת מתרחבת באונה הימנית של המוח, ואז הוחלט להבהילו מחדש לחדר הניתוח, מחשש להגדלת הלחץ התוך-גולגולתי, שהוא גורם הסיכון המרכזי במצב זה.

 

"ראש הממשלה עבר בדיקת CT לפי התוכנית. במהלך הבדיקה היתה עליה בלחץ התוך-גולגולתי ובלחץ הדם", אמר מור יוסף. לדבריו, נתגלה במהלך הבדיקה אזור מדמם ולכן הוחלט להעביר את ראש הממשלה לחדר הניתוח, כדי לנקז את הדימום ולהקטין את לחץ הדם.

 

מומחי רפואה הסבירו כי המשמעות הרפואית של עליית לחץ תוך-גולגולתי היא פגיעה ברקמות המוח. זאת, בשל דחיקה של תאי העצב במוח אל מעטפות המוח והגולגולת. דחיקה כזו עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך נוסף על אזורים חיוניים, ובהם גזע המוח האחראי על הנשימה ופעילות הלב.

 

מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בבית החולים "סורוקה", ד"ר אבי כהן, הסביר: "לחץ תוך גולגלתי עלול לגרום להרניציה - מצב שבו המוח גולש לאתרים שבו הוא לא יכול להיות ואז הלחץ על אזורי החיים במוח, על גזע המוח, עלול לגרום למוות". לדברי ד"ר כהן, נוצר לעתים מצב שבו צריך לנתח חולה יותר מפעם אחת בעקבות דימום במוח.

 

ד"ר כהן הדגיש שבדיקת ה-CT שנעשתה לשרון מדגימה רק את מבנה המוח, אבל לא את התפקוד. התפקוד יוכל להיבחן רק לאחר שראש הממשלה יתעורר מההרדמה. באשר להערכה לפיה ביום א' יעשה ניסיון לנתק את שרון בהדרגה מהמכונות מעריך ד"ר כהן שבעקבות ההידרדרות הנוספת והניתוח: "לא נראה לי שינסו להעיר אותו ביום ראשון. זה דבר שנתון לשינויים בהתאם למצב גופני. רק כאשר מתייצבים פרמטרים בהם לחץ הדם, הלחץ התוך גולגלתי ורמת החימצון בדם ניתן להעיר את המטופל".


פורסם לראשונה 06/01/2006 15:33

 

בהכנת הידיעה השתתפו טל רוזנר, מיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עידכן על החמרה. מור-יוסף
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שרון. נותח פעם נוספת
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
דוברת בית החולים מעדכנת
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
תקיעת שופר ליד בית החולים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים