שתף קטע נבחר

לא ימונו שרים חלופיים; אולמרט יישאר עם 12 תיקים

לאחר שהתברר שלא ניתן לדעת אם נבצר משרון סופית לחזור אל כסאו, התקבלה ההחלטה שאולמרט יישאר השבוע עם 12 תיקים. "אנו בטוחים שהוא יעמוד בכך", אמרו מקורביו. בשיבוץ אנשי קדימה לרשימה יש לאולמרט בעיה: תקנון המפלגה קובע שרק שרון הוא שיקבע אותה. גם מיקומו של פרס ממשיך להיות במוקד הויכוח

יישאר בינתיים עם התיקים הרבים: אין כל כוונה למנות השבוע שרים חלופיים בממשלה. לפיכך, ממלא מקום ראש הממשלה אהוד אולמרט ימשיך להחזיק בינתיים ב-12 תיקים. בנוסף אחראי אולמרט על תפקיד יושב ראש בפועל של מפלגת קדימה.

 

העומס המוטל עליו יבוא לידי ביטוי כבר היום (א'), כאשר לאחר ישיבת ממשלה אשר תעסוק בסקירת מצב החוץ ומצב הביטחון של מדינת ישראל, יכונס אחר הצהרים הקבינט החברתי-כלכלי. בין לבין ייפגש אולמרט בענייני משרד האוצר. כמו כן יצטרך לקבוע עם ראש סיעת קדימה מועד לכינוס הסיעה השבוע וקביעת סדר יומה הפוליטי.

 

ההחלטה על אי מינוי שרים נפלה בסוף השבוע, לאחר שהוברר שאין כל דרך לברר אם נבצר מראש הממשלה אריאל שרון סופית לחזור אל כסאו. בסביבת אולמרט מקווים שבמהלך הימים הקרובים יתבררו הדברים ורק אז תתקבל ההחלטה על המינויים.

 

בתוקף החלטה זאת מכהן אולמרט בתפקידים הבאים: ראש הממשלה, מחזיק תיק הדתות, שר אוצר, שר התמ"ת, שר המדע והטכונלוגיה, שר התשתיות הלאומיות, שר הבינוי והשיכון, שר הפנים, שר התקשורת, משרד איכות הסביבה ומשרד הרווחה.

 

מקורבי ממלא מקום ראש הממשלה אמרו אמש ל-ynet שלמרות העומס המוטל על כתפיו, הם סמוכים ובטוחים שאולמרט יעמוד בו. בכירים בקדימה אמרו שעדיפה ההחלטה הזאת על פני מינויים חפוזים, עוד בטרם הוברר סופית שלומו של שרון. לדבריהם, המטרה הראשונית אחרי משבר מחלתו של שרון היא לייצב את המדינה, בעיקר במישורי החוץ, הביטחון והכלכלה. "המינויים של השרים יצטרכו לחכות להתבהרות המצב", הבהירו.

 

מחלוקת על מיקומו של פרס

 

בקדימה עדיין מתנהלת מחלוקת על מיקומו הצפוי של פרס. בעוד אנשיו של אולמרט מתעקשים על כך שלפרס לא מגיע מקום גבוה ברשימה, מוסיפים מקורבי פרס לתבוע הבטחה שקטה לבכירותו בקדימה. זאת תוך שימוש בהצעות לכאורה שקיבל ממפלגת העבודה. זאת אחת הבעיות הראשונות שיעמדו לפני אולמרט בהתייצבו לנהל את המפלגה החל מהבוקר.

 

אך הבעיות בקביעת רשימת המועמדים לכנסת לא מוגבלות רק למיקומו של פרס: אולמרט יצטרך לקבוע את הרכב הרשימה - זאת מתוך הנחה שמצבו של שרון עשוי להימשך זמן לא מוגדר.

 

מעבר לבעיה הפרסונאלית של שיבוץ אנשי קדימה לרשימה, ניצבת בפני אולמרט גם בעיה משפטית. זאת מכיוון שתקנון המפלגה קובע שראש הממשלה אריאל שרון הוא אשר יקבע את הרשימה, הוא ולא אחר. אין זו בעיה פרוצדוראלית בלבד אלא בעיה משפטית מכיוון שנושא זה מופיע בתקנון המפלגה כפי שנרשם לרשם המפלגות.

 

שתי החלטות עקרוניות התקבלו בימים האחרונים בצמרת קדימה לאחר משבר מחלתו של שרון: הראשונה, שלא להתחיל שוב בקמפיין עד שיתברר מצבו של המנהיג החולה. החלטה אחרת היא שאולמרט יהיה המנהיג המוסכם על כל חברי המפלגה שיאחדו שורות מאחוריו.

 

סיעת העבודה תתכנס הבוקר לישיבה בבית המפלגה בתל אביב כדי לדון כיצד על המפלגה לנהוג ולסייע לאולמרט לייצב את המערכת השלטונית בישראל. לדברי מקורביו של יו"ר העבודה, ח"כ עמיר פרץ, "נפל דבר בישראל, והישיבה נועדה לראות איך מתנהלת אופוזיציה שאמורה להיות אחראית ולאפשר לממלא מקום ראש הממשלה לייצב את המערכת".

 

אנשיו של פרץ הוסיפו כי "כניסה לממשלה לא נמצאת על הפרק, כי אין פה מצב חירום".


פורסם לראשונה 08/01/2006 00:18

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. "יעמוד בזה"
צילום: איי אף פי
צילום: אלי אלגרט
פרס. ויכוח
צילום: אלי אלגרט
מומלצים