שתף קטע נבחר

ביהמ"ש בחיפה: קישורים להורדות פיראטיות מנוגדים לחוק

נסגר התיק שניהלו בחודשים האחרונים חברות המוזיקה והסרטים נגד אתרי השיתוף ליונטוורק ו-Lala. בית המשפט קבע כי פרסום קישורים להורדות פיראטיות אסור על פי חוק, וחייב את אתרי השיתוף לשלם פיצויים לתעשיית הבידור

נסגר התיק שהתנהל בחודשים האחרונים נגד אתרי שיתוף הקבצים הישראלים "ליונטוורק" ו-Lala. בדיון שהתקיים היום (א') בבית המשפט המחוזי בחיפה סיכמו אתרי השיתוף על הסדר עם חברות המוזיקה והסרטים.

 

על פי הסיכום, האתרים ימשיכו לפעול ויכללו סקירות של סרטים, תוכניות טלוויזיה ותכנים נוספים, עם זאת, לא יתפרסמו קישורים להורדת תכנים פיראטים, והבקשה לבזיון בית המשפט נמחקה.

 

הדיון נערך בעקבות הבקשה לביזיון בית המשפט, שהגישו בשבוע שעבר חברות המוזיקה והסרטים. על פי הטענה, אתרי השיתוף הפרו את ההסדר שהושג בין הצדדים בסוף אוקטובר, שאיפשר את העלאת האתרים מחדש באישור בית המשפט, ללא תכנים המפרים בזכויות יוצרים.

 

היום נקבע, בהסכמת הצדדים, כי לא יתפרסמו באתרים קישורים אלא סקירות סרטים בלבד. ההסדר, המאשרר את מכלול ההסכמות שהושגו בין הצדדים בסוף אוקטובר (חלקם בבית המשפט וחלקם בהתכתבות בין הצדדים), אושר על ידי השופט גדעון גינת. ההסדר, שקיבל תוקף של פסק דין, קובע כי קישורים להורדה פיראטית מפרים את החוק. בעקבות הסיכום התיק נסגר, והדיון העקרוני שהיה אמור להתקיים במאי התבטל.

 

אתרי השיתוף ישלמו פיצויים

 

על פי ההסדר, בעלי אתרי שיתוף הקבצים שנתבעו, ליונטוורק ו-Lala, ישלמו כל אחד 30 אלף שקלים לכיסוי ההוצאות, והסכימו כי אם יפרסמו קישורים לתכנים פיראטים – ישלמו לתעשיית הבידור 20 אלף שקלים עבור כל קישור. כאשר מדובר בקישור להורדה פיראטית שיתפרסם על ידי גורם אחר (למשל, גולשים), חברות המוזיקה והסרטים יצטרכו להסב את תשומת לב מפעילי האתר לכך, ועליהם לאפשר למפעילי האתר להסירו תוך זמן סביר. אם הקישור לא יוסר תוך זמן סביר, ישלמו מפעיל האתר 20 אלף שקלים עבור כל קישור.

 

כמו כן, במסגרת ההסדר שאושר היום, התובעים הסכימו שלא לעשות שימוש עתידי בפרטי כתובות IP של גולשים, שהוצאו משרתי אתרי השיתוף בעקבות החיפוש במשרדיהם. זאת, אם וכאשר יוחלט להגיש תביעות נגד משתפי קבצים.

 

תגובות

 

עו"ד דור חזקיה ממשרד עו"ד חזקיה-חכמון המייצג את ליונטוורק מסר בתגובה: "אנו מברכים על ההסדר שהביא לכך שהחברות מחקו בהסכמה את בקשתן לביזיון בית המשפט ומאמינים שבזה נגמר העניין".

 

מוטי אמיתי, האחראי על האכיפה בפדרציה הישראלית לתקליטים ולקלטות, מברך אף הוא על החלטת בית המשפט. "אני חושב שההחלטה תהווה איתות ברור לשאר אתרי השיתוף בישראל ואולי תגרום למשרד המשפטים לפעול לתיקון החקיקה הקיימת, כך שייקבעו סייגים ברורים בתחום שיתוף הקבצים ברשת ויוחלט מה מותר ומה אסור", הוא אמר ל-ynet.

   

רקע

  

בחודש ספטמבר הוצא צו מניעה נגד ליונטוורק ונגד אתרי שיתוף נוספים, לבקשת הפדרציה לתקליטים ולקלטות, המייצגת את חברות המוזיקה והסרטים הגדולות, בהן אן אם סי, הד ארצי, הליקון ואחרות, וא.ל.י.ס., ארגון המייצג את אולפני הסרטים הגדולים בעולם.

  

הצו מורה לאתרי השיתוף להפסיק פעולתם לאלתר, ולחברות אינטרנט זהב ו-012 להפסיק לאחסנם בשרתים שלהן. בעקבות הוצאת הצו כל אתרי השיתוף הגדולים חדלו, לכאורה, לפעול, וחזרו לרשת בעקבות הסכם ביניהם לבין חברות המוזיקה והסרטים, המאפשר להם לפעול ללא תכנים המפרים לכאורה זכויות יוצרים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביהמ"ש אישר: אסור לקשר לתכנים פיראטים
מומלצים