שתף קטע נבחר

מופז סגר חברת מזון בעזה שכיבסה כספי טרור

חקירה ממושכת העלתה כי החברה הלבינה כספים מחו"ל עבור החמאס והג'יהאד, ובכך סייעה לפעילות טרור נגד ישראל. החברה לא תוכל לפעול עוד בתחומי ישראל או בשטחים

סוגרים את הברז לטרור. שר הביטחון, שאול מופז, חתם לראשונה על צו להגדרת חברה עסקית מרצועת עזה כ"התאחדות בלתי מותרת". זאת, לאחר שהתברר כי חברה זו מסייעת באופן שיטתי ורצוף במימון גורמי הטרור הפועלים בשטחים.

 

בעקבות הוצאת הצו לא תותר כל פעילות של החברה בתחומי ישראל או בשטחים. על מנת לאכוף צו זה, יורשו כוחות הביטחון והמשטרה להחרים כל נכס של החברה ולסגור משרדים או מתקנים אחרים שלה.

 

חשיפת פעילות החברה - "אבו עכר ייבוא ושיווק מזון" - התאפשרה בעקבות מידע שנאסף על ידי גורמי הביטחון, בשיתוף המטה למלחמה בסמים והלבנת הון של רשות המסים. מהמידע שנאסף עלה כי החברה, בבעלות האחים פאיז ומחמד אבו-עכר מחאן-יונס, מעבירה לגורמי חמאס וג'יהאד אסלאמי בשטחים מאות-אלפי דולרים, תוך שהיא מסווה זאת בפעילותה המסחרית.

 

השיטה הייתה פשוטה: החברה רכשה סחורות מספקים שונים בחוץ לארץ, אולם מי ששילם עבורן בפועל היו מפקדות החמאס או הג'יהאד האסלאמי בחו"ל. הסחורה עצמה נשלחה ישירות אל החברה ברצועת עזה וזו החזירה את הכספים, בקיזוז עמלה, לגורמי החמאס או הג'יהאד בשטחים. בדרך זו, עקפו גורמי הטרור את הפיקוח המוטל על הכנסת כספים לישראל למטרות לא חוקיות.

 

נושא הכספים הרבים המועברים מהמפקדות בחו"ל לאנשי הארגונים בשטחים הטריד רבות את גורמי הביטחון בישראל בשנים האחרונות, מאחר וזהו למעשה הדלק המניע את מערכות הטרור. בשנה האחרונה נרשם גידול בהיקף הכספים שהוזרמו לשטחים, עובדה שאיפשרה לארגוני הטרור להוציא לפועל פיגועים קשים בישראל, לרכוש כמויות גדולות של אמצעי לחימה ולשכלל את מערך הייצור העצמי של אמצעי הלחימה השונים. לאור זאת הודק הפיקוח על דרכי העברות הכספים, ובתגובה החלו גורמי הטרור לנצל בעלי-עסקים וסוחרים שונים למטרותיהם.

 

גורמי הביטחון, בשיתוף רשויות המכס בישראל, ניהלו במהלך החודשים האחרונים מעקב אחרי תנועת המכולות שייבאה החברה והחרימו שמונה מהן על פי צו שר הביטחון. במקביל, הביאה פעילות מודיעינית מאומצת של רשויות המכס לאיסוף ראיות בהיקף ניכר שאיפשר פתיחת חקירה גלויה במטרה לאתר ולהחרים נכסים. מהחקירה עלה כי מנהלי החברה שיתפו פעולה, ביודעין, עם קרנות בלתי חוקיות של חמאס בחוץ לארץ וכן עם אגודות בשטחים שהוצאו מחוץ לחוק על ידי ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
החמאס. סיוע מעולם העסקים
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
מופז. חתימה ראשונה מסוגה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים