שתף קטע נבחר

מכת ברק השביתה מערכות ב-8200 ל-30 שעות

במשך 30 שעות הושבתו מערכות בבסיס של יחידת איסוף המודיעין 8200 במרכז הארץ. קציני מודיעין בצה"ל אומרים ש"קשה לדעת אם נגרם נזק"

"קשה לדעת אם נגרם נזק למערך המודיעין של צה"ל", כך אמרו הערב (יום ב') ל-ynet קציני מודיעין שמכירים היטב את המשימות של יחידת איסוף המודיעין היוקרתית של צה"ל 8200 במרכז הארץ, שהושבתה בסוף השבוע לכ-30 שעות בעקבות פגיעת ברק.

 

הפסקת החשמל שגרמה להפסקת פעילות מערכות שונות ביחידה, הביאה גם לשחרורם של חיילים לביתם למשך מספר שעות, עד שתוקנה התקלה, זאת משום שאלו נותרו חסרי מעש.

 

היחידה עוסקת במגוון פעולות שיעדן איסוף מידע על כוונותיהם של גורמים שונים, ולשרטט מפה מודיעינית של הנעשה בשלל ארגונים ומוקדי כוח. ביחידה משרתים חיילים שעברו הכשרה מיוחדת לפענוח המסרים, זאת באמצעים משוכללים. הפגיעה בסוף השבוע, גרמה אמנם להפסקת העבודה שנעשית סביב השעון, ללא הפסקה, אולם קשה לשער האם נגרם נזק למודיעין הישראלי.

 

קציני מודיעין הסבירו ל-ynet כי מידע רב ממילא נאגר ומטופל במועד מאוחר יותר, זאת בשל העומס הרב וחוסר היכולת לבדוק כל פירור מידע בזמן אמת. "לעיתים יש מצבים שחוזרים למידע שנאסף ובודקים אותו בדיעבד בעקבות מצב מסוים שנוצר", הסביר אחד הקצינים. לדבריו, ניתן להעריך שהעבודה המודיעינית לא נפגעה, וגם אם חל עיכוב מסוים, ניתן יהיה להשלים את הפערים.

 

גורמים בצה"ל ציינו כי על אף שחרור חיילים מהיחידה, הדבר אינו מעיד על פגיעה במערך המודיעין. "היו מערכות שלא פעלו, ולכן לא היה צורך להשאיר את החיילים, אבל מערכות אחרות המשיכו לפעול ומי שהיה צריך להישאר, נשאר".

 

בצה"ל מאשרים את הפסקת הפעילות ביחידה, אך עם זאת לא מדברים על נזקים מודיעיניים. "באירוע האמור נפגעה מערכת כוח ביחידה כתוצאה מפגיעת ברק", נמסר מדובר צה"ל, "בעקבותיה הופעלה מערכת חלופית שאיפשרה המשך פעילות היחידה ללא פגיעה מודיעינית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרדכי פרג
ברקים בסוף השבוע
צילום: מרדכי פרג
מומלצים