שתף קטע נבחר

סקירה: בעולם פועלות 220 חברות נשק ישראליות

החברות פועלות באישור האגף לסיוע וייצוא ביטחוני של משרד הביטחון. פעילות המתווכים המורשים נאמדת במאות מיליוני דולרים בשנה

220 חברות נשק מורשות פועלות כיום ברחבי העולם, ומוכרות ציוד צבאי מסוגים שונים עבור מדינת ישראל. החברות פועלות בפיקוח סיב"ט (האגף לסיוע וייצוא ביטחוני). כך עולה מסקירה על סיב"ט שבוצעה באוניברסיטת דרבי.

 

מתווכי הנשק המורשים, ביניהם פוליטיקאים לשעבר ואנשי עסקים ידועים, מקבלים "היתר מנכ"ל" לסחור בנשק. הם מוכרים, בין היתר, מנועי מטוסים וחלקי מנועים, מערכות אלקטרוניקה למניעת יירוט מטוסים, טילים, ספינות קרב, תותחים, טנקים שיצאו משירות צה"ל, ציוד רפואי ליחידות לוחמות, אפודי מגן ועוד. פעילות המתווכים המורשים נאמדת במאות מיליוני דולרים בשנה.

 

מהסקירה עולה כי בדרך כלל זמן ההמתנה לקבלת "היתר מנכ"ל" לסחר בנשק עומד על כחצי שנה, אך פוליטיקאים שפרשו או בכירים בצה"ל מקבלים לעיתים את ההיתר בזמן קצר יותר. עוד עולה מהסקירה כי נספחים צבאיים רבים של ישראל בשגרירויות ברחבי העולם עוסקים במכירת נשק מטעם סיב"ט, וחלקם עוברים לאחר סיום תפקידם לעבור כסוכני מכירות בחברות נשק גדולות או באופן עצמאי, תוך ניצול קשריהם שפותחו במהלך עבודתם כאנשי סיב"ט.

 

משרד הביטחון מסר בתגובה לשאלה בנושא הצורך בצינון בין תפקיד הנספח לתפקיד של סוחר נשק: "חזקה על נציג רשמי, בין אם עובד המשרד או נספח צה"ל העובר לעבוד בתעשייה ביטחונית כי יפעל בכפוף למתחייב על פי חוק הצינון".

 

ירידי תצוגת נשק

 

סיב"ט מארגנת ביקורים של מפקדי צבאות זרים, חלקם בליווי מתווכים, וכן ירידי תצוגת נשק כדי לעודד קיום עסקאות. מהסקירה עולה כי לתערוכות אלו מוזמנים לעיתים גורמים שאין להם קשרים דיפלומטיים או עסקיים עם ישראל. בעבר ביצעה ישראל עסקאות נשק עם מדינות כמו אקוודור, מקסיקו, אנגולה, גאנה, טוגו, ליבריה, ניגריה ועוד. בחלק מהעסקאות הרוויחו סוכנים, שהם אנשי עסקים פרטיים, עשרות מיליוני דולרים כמתווכים.

 

לפי הסקירה, רוב העסקאות מדווחות לממשל האמריקני, בייחוד עסקאות גדולות. יחד עם זאת, במספר מקרים מתקשים בסיב"ט לעקוב אחר סחר בנשק לגופים שלישיים שרוכשים, תמורת עמלה, נשק וציוד עבור צדדים שמדינת ישראל אינה מעוניינת למכור להם נשק או ציוד צבאי אחר.

 

חלק מהמידע בסקירה התבסס על מקורות גלויים של סיב"ט. משרד הביטחון החליט שלא להגיב על הסקירה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
מוכרים נשק בעולם
צילום: צפריר אביוב
מומלצים