שתף קטע נבחר

פרופ' אומן: הסאטמרים צדקו ביחס למדינה

חתן פרס נובל לכלכלה השמיע תחזית קודרת בנוגע לעתיד הסכסוך, והשליך את תיאוריית המשחקים על המצב. לדבריו, דווקא הכמיהה הישראלית לשלום עכשווי, מרחיקה אותנו ממנו. בנימה אישית, אמר: "אני חושש שהסאטמרים צדקו; אם ה' לא בנה בית, שווא עמלו בוניו בו". אבל יש לו תקווה: "אולי הכיפות הסרוגות יצילו את המצב"

"אני חושש שהסאטמרים צדקו", הסביר חתן פרס נובל לכלכלה, פרופ' ישראל אומן, בהרצאה שנשא בערב הצדעה למרכז ישיבות בני עקיבא בתאטרון היהלום ברמת-גן. הסאטמרים נמנים עם זרם חסידי לא-ציוני, שסבור כי עד להגעת המשיח - אין לקיים מדינה יהודית עצמאית. 

 

בהתבטאותו ברמת-הגן המשיך אומן בקו ההסברה שפתח עוד לפני ההתנתקות וחזר אליו בכנס הרצליה, בו בחר לתקוף בחריפות את התנהלות המדינה בטיפול במפוני גוש קטיף. "הטיפול בפליטים המגורשים מהווה חרפה לאומית", אמר, ואף תקף את המדינה על שהיא מאפשרת לפלסטינים להמשיך ולהסית, "וזה הרבה יותר גרוע ממעשי הטרור או הקסאמים".

 

אומן היה הנואם המרכזי בערב הצדעה לישיבות ואולפנות בני עקיבא, ובמהלך ההרצאה חזר והדגיש: "נדמה לי שאנחנו בצרה גדולה. אולי רק הכיפות הסרוגות וישיבות ואולפנות בני עקיבא יכולים להציל את המצב. אני חושש שהסאטמרים צדקו. אם ה' לא בנה בית, שווא עמלו בוניו בו".

 

הוא השמיע תחזית קשה בנוגע לעתיד הסכסוך באזור. הוא טרח להסביר את תיאוריית המשחקים שפיתח, והשליך אותה על הסכסוך הישראלי פלסטיני. לדבריו, דווקא הכמיהה הישראלית לשלום עכשיו, מרחיקה אותנו ממנו. "אם היינו יכולים לומר לשכנינו, לכם יש זמן? גם לנו יש זמן. אתם דבקים במטרה? גם אנחנו דבקים במטרה. אם הם יבינו את זה, אפשר יהיה להביא שלום עכשיו".

 

להמחשת דבריו הביא אומן דוגמה מתקופת "המלחמה הקרה". לטענתו, הידיעה שאם אחד הצדדים יפר את השקט הוא ייפגע מנשק גרעיני, דווקא הבטיחה את המשך הרגיעה.

 

יהושע מור יוסף, דובר אגודת הידידים של בני עקיבא, סיפר ל-ynet כי שררה במקום תחושה של גאוות יחידה. "פרופסור אומן, כחובש כיפה סרוגה, הוא האיש שהגיע הכי גבוה בעולם המדע וזה כבוד עבורנו. אמנם ש"י עגנון חבש כיפה גם הוא, אך לא שיקף את הציבור הדתי לאומי כי הוא חבש כיפה שחורה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
פרופ' אומן. אורח כבוד של בני עקיבא
צילום: אורי פורת
חסידי סאטמר. צדקו? (ארכיון)
צילום: לע"מ
מומלצים