שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

חברון נצבעה בירוק של חמאס

שלטי הבחירות מכסים כמעט כל קיר בחברון, והבולטים שבהם הם שלטי החמאס הירוקים. "החמאס הוא התשובה והם אלה שיעשו כאן טוב", אמר אחד המצביעים. כך נראה יום הבחירות בעיר שנצבעה בירוק

מי שחיפש עדות להתחזקות החמאס בשטחים, מצא בצהריים (יום ד') את חברון צבועה בשלטים הירוקים של החמאס. רחובות חברון המו מאדם, ואצבעותיהם של פלסטינים רבים צבועות בדיו כחול כהה - סימן ההיכר של מי שהצביע. כאשר החגיגה הפלסטינית בעיצומה, כוחות גדולים של צבא ומשטרה שומרים באזור היישוב היהודי, כדי למנוע הפרעות למהלך הבחירות.  

 

הבחירות מתנהלות בשקט. שלטי הבחירות מכסים כמעט כל קיר, והבולטים שבהם הם שלטי החמאס הירוקים. פלסטינים רבים מהלכים עם כובעים ירוקים של החמאס, צעיפים ודגלים, וגם הפתח חילק צעיפים ודגלים. החנויות בחברון פתוחות לרווחה וכך גם השווקים.

 

צילום: ירון ברנר

 

"אני הצבעתי עבור החמאס, כדי שיהיה כאן יותר טוב, אבל גם ממשלת אחדות זה טוב", הסביר אחד המצביעים בשיחה עם ynet, "החמאס הוא התשובה והם אלה שיעשו כאן טוב. אני חושב שאת הרוב יקבלו החמאס והפתח והשאר יקבלו המפלגות האחרות. אני מאמין שרק החמאס יכול לשנות את המצב ושדברים יראו אחרת".

 

אחד התושבים סיפר ש"החמאס בודק מי עוד לא הצביע, מגיע לביתו ולוקח אותו לקלפי". בני הנוער שמשמשים כפעילים של המפלגות נראים מאושרים, מי יודע, אולי בגלל הפסד הלימודים.

 

התרגשות מסוימת עורר נאיף רג'וב, אח של ג'יבריל רג'וב, המועמד מספר אחת של החמאס בחברון, שבה להצביע בקלפי בבית ספר "אל חוסיין" . רבים התגודדו סביבו ולחצו את ידו.

 

בישראל מקפידים, בדרך כלל, לא לאפשר תעמולת בחירות סמוך מאוד לקלפי. בחברון זה עובד אחרת. בפתח אחת הקלפיות שמוקמה בתוך בית ספר, עמדו נציגים של המפלגות, מצוידים בפתקים של מועמדים, שאותם הם מחלקים למי שנכנס להצביע. על לוחות מעץ נרשמו רשימות של מי שאמור להצביע בקלפי ומה מספר הקלפי שאליה הוא צריך להיכנס. 

 

שוטרים פלסטינים ניצבו בפתח הקלפיות והשגיחו. בתוך הקלפי הוצבו ארבעה פרגודים, בצד יושבים נציגי ועדת הקלפי שלוקחים את תעודות הזהות ומוודאים את השם. לאחר הצגת תעודת הזהות הכתומה, טובלים המצביעים את האצבע בצנצנת דיו, כדי לוודא שלא יבוא להצביע שוב. כל מצביע מקבל שתי מעטפות ואז משלשל אותן עם הפתקים בשתי קופסאות.

 

ליד הקופסאות עומדת נציגה ומסבירה למצביעים לאיזו קופסה לשלשל איזה פתק. טורים ארוכים של מצביעים השתרכו מחוץ לקלפיות. צה"ל מצדו נשאר מחוץ לתמונה. בצה"ל הודיעו שלא יכנסו לערים הפלסטיניות ולכפרים במהלך יום הבחירות, אלא אם כן יתקבל מידע על "פצצות מתקתקות". החיילים מוצבים במחסומים מחוץ לחברון, ושם יישארו, אלא אם כן יקרה משהו חריג. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בוחרים בחברון
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
קמפיין עד הרגע האחרון
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
יום בחירות
צילום: ירון ברנר
מומלצים