שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

כשהתעוררנו, שכם הייתה ירוקה לחלוטין

היתרון הברור של הפתח בשעות הלילה לא הלחיץ אף אחד בחמאס. הרי המכונה המשומנת עבדה ביסודיות, בדיוק לפי התכנית. הפתח היה עסוק בפסטיבל, אבל הקלפיות נצבעו בשקט בירוק

לפני מספר שבועות שאלתי בכיר פלסטיני "למה אתה כל כך מתנגד לבחירות? הרי הסקרים נותנים לחמאס לא יותר משלושים אחוזים". אותו בכיר השיב לי, לא לפני שלקח נשימה עמוקה: "אם מישהו יבטיח לי שהחמאס יזכה בארבעים אחוזים לכל היותר - לא שלושים, ארבעים - לא אתנגד לבחירות".

 

 

הבוקר נזכרתי בדברי הבכיר, שכבר הצליח למצוא הסבר נוסף למפלה של הפתח. "החמאס הרדימו את מערכת הבחירות, היה להם נוח עם סקרי השלושים אחוז, כי זה החליש את ההתנגדות לבחירות אצלנו. תוצאות גבוהות יותר בסקרים ובוודאי כאלה שהיו מעידים על קרב צמוד, היו מביאים ללא ספק להגדלת התמיכה בדחיית הבחירות".

 


חגיגות החמאס. צילום: אי.פי

 

גם אתמול, ממש עד הרגע האחרון, המשיכו בעלי הזקנים מהחמאס לעבוד בשקט, ביסודיות ולהביא אנשים לקלפיות בלי להלהיט את האווירה. את ההצהרות, ההכרזות, הפסטיבל ותכנוני החגיגות המוקדמים מדי, הם השאירו לאנשי הפתח. "אין חמאס בירושלים", אמרו בפתח, אבל הארגון המוסלמי צחק אחרון וקצר את כל המושבים בבירה. ברמאללה - מעוז של השמאל והנוצרים - היה הפתח בטוח בנצחונו וגם שם החמאס לקח את כל המושבים. ג'יבריל רג'וב אולי חזק מאוד בגדה, אבל לא כשמולו מתמודדים החמאס. הרגו'ב שלקח את כל הקופה הוא האח מהירוקים, וכך הלאה בכל מקום.

 

כשהתוצאות הראו במפתיע כי הפתח מוביל בשכם, בחמאס לא נלחצו. המכונה המשומנת הרי עבדה על פי התכנון וכך, מיתרון ברור לפתח בשעות הלילה הקטנות, התעוררנו עם שכם ירוקה לחלוטין. דוגמאות דומות ניתן להביא אין ספור.

 

למזלה של החמאס, גם מדגמי הבחירות לא היו לטובתה, כי ברמאללה, בערים ובמחנות פליטים בגדה, הסתובבו פעילי אל-אקצה מוכנים "לעשות שמח" בקלפיות כדי למנוע את ניצחון הירוקים. המהפך ההדרגתי בתוצאות תפס אותם לא מוכנים וכך, לפי שעה, נדחו המהומות.

 

בפתח דיברו בימים האחרונים על התעוררות גדולה. למזלם ההתעוררות הזו הגיעה, כי בלעדיה היה החמאס זוכה כנראה בהרבה יותר מ-77-80 המושבים בפרלמנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ירוק עולה. החמאס מפגין נוכחות
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
חגיגות הניצחון. בפתח חייכו מוקדם מדי
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אחרי התוצאות, בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים