שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

החמאס הציע לפתח ממשלת אחדות לאומית

מסתמן כי הפתח לא ייענה להצעה. בכירי הארגון אומרים: "נהיה בובות בממשלה הזו". בצהריים קיבל יו"ר הרשות, אבו מאזן, את התפטרות ממשלת אבו עלא וביקש מהעם הפלסטיני "לקבל את התוצאות". מקור פלסטיני מעריך: לתפקיד ראש הממשלה ימונה סאלם פיאד המקובל על כל הצדדים. עליית החמאס - כל התסריטים

אחרי הניצחון, עוברים לפוליטיקה: תנועת החמאס מציעה היום (ה') להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה בעקבות נצחונה בבחירות. את הדברים אמר ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, בשיחה עם יושב ראש הרשות, אבו מאזן. יו"ר הרשות מצידו קרא לכל הצדדים ברשות הפלסטינית להכיר בתוצאות הבחירות, לפעול על פיהן ולנהוג בחוכמה. לאחר פרסום התוצאות הרשמיות הערב, צפוי אבו מאזן לשאת נאום מיוחד לעם הפלסטיני. ובישראל, מ"מ ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יכנס הערב דיון חירום בהתפתחויות ברשות. בינתיים, דרש משרי קדימה שלא להתבטא בנושא.

 

 

מקור בפתח אמר ל-ynet כי מהפגישה שקיים אבו מאזן עם בכירי הפתח בצהריים מסתמנת מגמה לפיה התנועה לא תשתתף בממשלת האחדות שמציע החמאס.  מקורות בתנועה אומרים כי למעט שלושה בכירים התומכים בהליכה משותפת עם החמאס, הרוב המכריע של בכירי התנועה מתנגד להצטרפות לממשלה זו ואומרים: "נהיה שם ממשלת בובות". ככל הנראה, בינתיים, יקבל עליו אבו מאזן את האחריות על מנגנוני הביטחון השונים.

 

בתוך כך, מעריכים ברשות כי אבו מאזן יבקש הערב בנאומו מראשי החמאס להרכיב את הממשלה כפי שהיא רואה לנכון. 

  

החמאס בשלטון. צילום: רויטרס

  

מקור פלסטיני אומר ל-ynet כי עם ניצחון החמאס והתפטרות ממשלת אבו עלא, גוברים הסיכויים כי לתפקיד ראש הממשלה ימונה ד"ר סאלם פיאד, שר האוצר. פיאד מקובל הן על החמאס והן על הפתח וגורם פלסטיני מעריך כי הוא ימשיך במקביל גם בתפקיד שר האוצר. תנועת הפתח תקבל את משרד הפנים וביטחון לאומי מצומצם, את משרד החוץ ואילו מרבית התיקים האחרים יישארו בידי החמאס ותנועות נוספות שהתנועה תסכים לצרף לקואליציה.

 

הפוליטיקה: שרים לפתח, בפיקוח ה"בוסים החדשים"

 

וכעת לפוליטיקה הפנימית. גורמים ברשות אומרים כי החמאס לא יחזיק בראשות הממשלה ולא ישלח נציג למשרד האוצר שישא וייתן עם המדינות התורמות, אך גם לא יהיה איש פתח בשתי העמדות האלה. המועמד המוביל להחזיק בשני התיקים במקביל הוא שר האוצר, סאלם פיאד, המקובל על שני הצדדים. הפתח יחזיק ככל הנראה בתיק החוץ ובתיק פנים מקוצץ, ועוד "פירורים" שבחמאס יסכימו לתת. כל אלה יתנהלו תחת עינם הפקוחה של הבוסים החדשים בפרלמנט ובממשלה.

 


חוגגים בחאן יונס. צילום: איי.אף.פי

 

ואיך יוצרים קשר עם כל חלקי הציבור ומגדילים את ההשפעה? בחמאס צפויים לקחת את כל התיקים שיחזקו את הקשר עם הציבור, אותם משרדים שבצידם השלכה על חיי היום-יום של הפלסטינים וזאת כהכנה לשלב הבא, למהפך הגדול באמת מבחינת הארגון. חמאס תפקח על המשא ומתן המדיני ותעשה לאבו מאזן "את המוות", במקרה של הסכמים שאינם מקובלים עליה.

 

השדה המדיני: אלה התסריטים

 

"יש הבוקר מזרח תיכון חדש", כך אמרו היום גורמים בפתח. על פי התסריטים הראשוניים, חמאס תתמתן ותיישר קו במידה מסוימת עם אבו מאזן, תיתן לו לנהל את התחום המדיני על בסיס עיקרון שאומר "נסכים לחיות עם הסכם מדיני זמני, ופלסטין 'זו שמהים לנהר', תישאר משימת הדור הבא. אנו בינתיים נבנה את פלסטין האיסלאמית". על פי תסריט זה תהיה ברשות דמוקרטיה נורמאלית עם שלטון ואופוזיציה מתגוששים יותר או פחות. אבל העניינים יזרמו.

 


החגיגות הבוקר. צילום: אי.פי

 

על פי התסריט השני - בחמאס מבקשים להצר את צעדי אבו מאזן שעשוי עם הסתבכות העניינים ולחץ אמריקני וישראלי לפזר את הפרלמנט, בתקווה לבחירות חדשות עם תוצאות שונות או לתקופת חירום ללא פרלמנט. תסריט זה טומן בחובו גל אלימות חסר תקדים מצד החמאס ולפי שעה מדובר בתסריט קלוש ביותר.

 

התסריט

 השלישי הוא שאבו מאזן, כמו אבו עלא, מרים ידיים ופורש, כפי שרמז בראיונות האחרונים שלו, זהו תסריט הבלהות של האמריקנים והאירופים. "ואקום" עצום יווצר בשטח וימולא בעיקר על ידי חבורות אלימות עם אפשרות למלחמות פנימיות ומנה גדושה של ניסיונות פיגועים כלפי ישראל.

 

כל אחד מהתסריטים האלה תלוי בראש ובראשונה בהתנהגות החמאס ובנדיבותה במשא ומתן הקואליציוני בשלב הראשון, ומידת שמירתה על חלק ממרכזי הכוח הנוכחיים ברשות הפלסטינית, כמו לדוגמה משרד הפנים המעסיק עשרות אלפי אנשי ביטחון שרובם המכריע מזוהה עם הפתח. 


פורסם לראשונה 26/01/2006 12:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
החמאס חוגג
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
ההשתלטות על הרשות
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
חאלד משעל. התקשר
צילום: רויטרס
אבו עלא. כבר התפטר
צילום: איי אף פי
מומלצים