שתף קטע נבחר

גילרמן בטקס באו"ם: איראן מכינה את השואה הבאה

61 שנה לאחר שחרור מחנה אושוויץ התקיימו לראשונה טקסי זיכרון ברחבי העולם לזכר קורבנות השואה. עצרת זכרון מיוחדת נערכה בבניין האו"ם. השגריר גילרמן אמר בנאומו: "אנו משמיעים קריאת אזהרה לעולם, שחברה של ארגון זה רוצה למחוק את ישראל מהמפה, שמשטר קיצוני מכחיש את השואה כשהוא מכין את השואה הבאה"

"איראן מכינה את השואה הבאה". כך אמר אמש (ו') שגריר ישראל באו"ם, בדיון המיוחד שערכה העצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק על זכר קורבנות השואה.  

 

יום הזיכרון הבינלאומי לשואה צוין אתמול לראשונה, לאחר שלפני כשלושה חודשים אישרה העצרת הכללית של האו"ם פה אחד את הצעת ישראל, וקבעה את 27 בינואר, יום שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ כיום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

 

העצרת הכללית של האו"ם פתחה את הדיון המיוחד בדקת דומיה. מזכ"ל האו"ם קופי אנאן אמר בנאום מדאבוס כי "אין כל דרך לבטל את הטרגדיה המיוחדת של השואה. מיליוני חפים מפשע, יהודים ומיעוטים נרצחו. חובה עלינו להדוף את טענות מכחישי השואה. ככל שמספר הניצולים הולך ופוחת מוטל עלינו לשאת את לפיד הזיכרון. האו"ם קם כתגובה לזוועות מלחמת העולם. למרות זאת הקהילה הבינלאומית נכשלה בתגובה על מעשי רצח עם. הכותרת שלנו היא 'לזכור ומעבר לזה'. ברוח זו, הבה נתחייב למנוע פשעים נגד האנושות".

 

שגריר ישראל, דני גילרמן אמר בנאומו: "נולדתי בישראל. אני ניצב בפניכם היום כישראלי יהודי ואזרח העולם. אני גאה שהעולם יוצא אל המסע מעבר לזיכרון. אני נמצא כנציג מדינת היהודים שקמה על אפר השואה. מדינה שממשלתה היתה במושב מיוחד ביד ושם. מדינה יהודית שנגד כל הסיכויים היא משואה של יופי, צדק וחדשנות לעולם כולו.

 

"היום באירוע זה אני דוחק בכם לתאר לעצמכם, את ניפוץ הגולגולות, שריפת הבשר והבכי. תסתכלו של ילד אחד ותכפילו זאת במיליון. הסתכלו על אדם אחד במשפחתכם, ותכפילו במיליון. תארו את העולם אם הם וילדיהם עדיין היו איתנו. תארו כמה העולם היה טוב יותר היום.

 

"היום אנחנו מסתכלים אל העבר ומחבקים את ההוה ומסתכלים על העתיד, צריך לזכור להישבע כי נזכור את הקורבנות ולהצדיע למאות הניצולים שמספרם הולך וקטן.

 

"אנו נשמיע את האזעקה וקריאת האזהרה לעולם, שבו חברה של ארגון זה רוצה למחוק את ישראל מהמפה, שמשטר קיצוני מכחיש את השואה כשהוא מכין את השואה הבאה.

 

"העולם חייב לפעול היום כדי לשמר את המחר. ביום זה ארצה להביע בפני העולם את הצער העמוק שלי. אני מצטער מעומק ליבי שמדינת ישראל לא התקיימה בשנת 1939, כי אם היא הייתה קיימת האירוע לא היה מתרחש.

 

"היום מעל דוכן זה אני מתחייב בפניכם שכל עוד יש ישראל, שום יהודי לא יחבוש עוד טלאי צהוב. תמיד ולעולם תהייה מדינת ישראל, כדי שזוועות אלה לא יתרחשו עוד".

 

ניצולת שואה: גל של שנאה סחף את הוריי 

 

ניצולת השואה גרטה קלאלין, אמרה בדברים שנשאה בפני העצרת: "גל הדומה לצונאמי שיצא מתוך הים הזועם סחף את חייהם של בני אדם. זה היה גל של שנאה שסחף את הוריי האהובים ואת אחי. הייתי בת 15.

 

"אני זוכרת את השורות, את הטורים האינסופיים. התפללתי שכשאגיע לראש הטור יהיה עוד קצת מזון. קליפת תפוח אדמה הייתה אוצר בידי. איני רוצה שנכדי או ילד אחר בעולם ירגיש בצורה זו שפרוסת לחם היא אוצר. אבל שם באפילה שהוארה היום, האור והאהבה תומכים בנו.

 

"נעלו אותנו בבית חרושת בצ'כוסלובקיה, שם נעצרה צעדת המוות. פחות מ-120 שרדו את צעדת המוות. הם החליטו לעצור את העדים האחרונים של הזוועה. בבוקר הצ'כים פרצו את הדלת ושאלו 'האם יש כאן מישהו'. המלחמה נגמרה. עמדתי וניסיתי להבין אם זה החופש לו התפללתי".

 


רכבת זיכרון בפולין (צילום: איי.פי)

 

באולם המבקרים של בניין האו"ם התקיים שלשום טקס מיוחד לציון אירועי הזכרון לשואה. שישה ניצולי שואה הדליקו שישה נרות לזכר ששת המיליונים שנרצחו בשואה. כל אחד מהשישה קרא קטע ממגילת האו"ם וילדה מבית הספר של האו"ם קראה מתוך "יומנה של אנה פרנק". בסיום הטקס, שנערך בנכוחות שגרירים ודיפלומטים, הוקרא "קדיש" ותפילת "אל מלא רחמים". מאז יום שלישי מוצגת באו"ם תערוכה שהובאה מ"יד ושם" על ילדים בתקופת השואה.

 

בהצהרה שפירסם נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, נכתב שהשואה צריכה ללמד אותנו להילחם ברשע בכל מקום שהוא קיים. בוש: "הקהילה הבינלאומית מכבדת את זכרם של קורבנות השואה, בכך שאנחנו מעריכים את אלו שלחמו נגד הרוע ונזכור אותם תמיד".

 

באיטליה מצויין יום השואה הבינלאומי בפעם השישית במאות אירועים ברחבי המדינה. ראש הממשלה, סילביו ברלוסקוני, הדגיש את חשיבות אירועי ההנצחה והטקסים, שיזכירו לכולם ובמיוחד לדור הצעיר את האסון שפקד את העם היהודי, כדי שטרגדיות מעין זו לא יישנו לעולם. אתמול העניק ברלוסקוני את הפרס הראשון בתחרות חיבורים בנושא השואה שהתקיימה בין תלמידי בתי הספר ברחבי איטליה. שר החוץ האיטלקי, ג'יאנפרנקו פיני שיבח את האיטלקים ששילמו בחייהם להצלת יהודים במלחמת העולם השנייה. פיני הציג מקבץ סיפורים של כ-400 חסידי אומות עולם איטלקיים ואמר שהאנשים האלו הם: "קרן אור באחד הפרקים השחורים ביותר בהיסטוריה האיטלקית".

 

יום הזיכרון מצויין בטקסים ובעצרות גם בבריטניה, צרפת, רוסיה, גרמניה, אוסטריה, פולין, ברזיל, ארגנטינה, שוויץ, סין ומדינות נוספות. במדינות ערב יום הזיכרון לא מצוין כלל.

 

ירידה כללית באירועים על רקע אנטישמי

 

מנתונים שהוצגו על-ידי הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות של הסוכנות היהודית עולה שקיימת מגמה של ירידה באירועים האלימים על רקע אנטישמי בעולם, אולם במקביל הסתמנו שני מוקדים שנותרו רוויי אירועים וגילויי אנטישמיות - מרחב רוסיה-אוקראינה והמרחב הערבי-האיסלמי. עוד עולה מהנתונים, שגורמים מוסלמים וגורמי ימין קיצוני מובילים את הפעילות האלימה.

 

התקיפה בבית הכנסת במוסקבה, במסגרתה דקר צעיר מקומי שמונה מיושבי בית הכנסת ופצע חלק מהם קשה, אמנם תיכנס לסטטיסטיקה של 2006, אך הייתה תזכורת לשורה ארוכה של ארועים וגילויי אנטישמיות שנרשמו במזרח אירופה ב-2005. באוקטובר למשל חולל בית הקברות היהודי בסנט פטרסבורג; בינואר ופעם נוספת באפריל פורסמו ברוסיה יוזמות להוציא את הארגונים היהודיים אל מחוץ לחוק.

 

בעקבות הגידול באירועים האנטישמיים האלימים ברוסיה ובאוקראינה קרא יושב ראש הסוכנות זאב בילסקי למנהיגי המדינות לנקוט ביד קשה, לאכוף את החוקים ולמנוע את התופעות החמורות והמסוכנות שמתרחשות שם. "האנטישמיות לא נעלמה היא חיה קיימת ונושמת", אמר בילסקי. "אנו עדים לכן שמשטרים אחרים שאוכפים את החוקים ונוהגים בתקיפות אכן מצליחים להוריד את רמת האירועים האנטישמיים במדינותיהם".

 

בילסקי התכוון בעיקר לצרפת, מדינה שכיכבה בשנים קודמות בראש הרשימה של גילויי האנטישמיות, אולם רשמה לזכותה מאבק ממשלתי נחוש בשנה האחרונה שהביא להורדה דרסטית של מספר האירועים - 60 אירועים אשתקד לעומת 100 ב-2004.


פורסם לראשונה 27/01/2006 12:55

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גילרמן. "תכפילו במיליון"
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אנאן. "להדוף את טענות מכחישי השואה"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
טקס זיכרון בספרד
צילום: איי פי
מומלצים