שתף קטע נבחר

"סדאם הורה להטיל פצצות כימיות על ישראל"

סגן-מפקד חיל האוויר העיראקי לשעבר בצבאו של סדאם חוסיין, מגלה בספר חדש כיצד שכנע את הנשיא לחזור בו מהפגזת ריכוזי אוכלוסיה בישראל. עוד הוא חושף: "מטוסים עיראקיים העבירו ב-2002 חומר כימי לסוריה. הוא נמצא שם כיום"

"סדאם חוסיין הורה לי אישית לצייד מטוסי קרב בפצצות כימיות ולהטילן בריכוזי אוכלוסיה גדולים בישראל", כך מגלה סגן-מפקד חיל האוויר העיראקי בתקופת סדאם חוסיין ומי שהיה היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה הזמנית עיאד עלאווי, ג'ורג' סעדה.

 

בסדרת הופעות בפני ציבור נוצרי בארצות הברית ובראיונות שהעניק בימים האחרונים לתקשורת לרגל הוצאת ספרו "הסודות של סדאם", טוען גנרל סעדה עוד כי שניים מחבריו הטייסים סיפרו לו כיצד העבירו את הנשק הכימי של עיראק לסוריה, לפני תחילת הפלישה האמריקנית.

 

על התוכנית להפציץ את ישראל בנשק כימי בזמן מלחמת המפרץ הראשונה, סיפר גנרל סעדה, בן ה-65, במסגרת סוכנות המרצים הנוצרית "אמבסדור" המציגה מרצים מוכרים בעיקר מהימין האוונגליסטי. סעדה, נוצרי מאמין, גילה כי סדאם הורה לו לצייד 96 מטוסי קרב סילוניים מתוצרת רוסיה בנשק כימי ולדבריו בזמן מתן ההוראות נכחו במקום מספר אנשי ביטחון נוספים. התוכנית העיראקית, לפי סעדה, היתה לתקוף את ישראל בשמונה מטוסים המצויידים בנשק כימי ובשני גלים - האחד דרך  ירדן והשני דרך סוריה. זאת, מבלי ששתי המדינות תדענה באיזה נשק צויידו המטוסים.

 

המפקד העיראקי טוען כי לאחר ההוראות של הנשיא, הוא זה ששיכנע את סדאם כי העיראקים אינם מסוגלים לבצע את המשימה וביקש ממנו למנוע את הפצצת ישראל בנשק כימי. סעדה הסביר לו שהטייסים העיראקים טסים טיסה "עיוורת" בעוד שלחיל האוויר הישראלי "יש עיניים", כלומר ציוד צבאי מתקדם יותר שיכול לזהות מטוסי אויב לפני הגיעם ליעדם. 

 

גנרל סעדה גם משמיע בהרצאותיו וכותב בספרו דברים שידאיגו בוודאי מספר בכירים במשטרו של בשאר אסד. לדבריו, חלק גדול מהנשק העיראקי להשמדה המונית כבר אינו קיים, אבל חלק אחר שלו נמצא כיום בסוריה. "יש נשק להשמדה המונית שהוצא מעיראק לסוריה וחייבים לאתר אותו ולהחזירו לידים בטוחות", אמר סעדה בראיון לעיתון "ניו יורק סאן".

 

את העברת הנשק הכימי לסוריה, לדבריו, ביצעו שני טייסים שהודו בכך באוזניו באמצע שנת 2004 לאחר לכידתו של סדאם. הם סיפרו לו כי הנשק הועבר בשני מטוסים אזרחיים מדגם בואינג 747 שמושביהם הוסרו, אותם הטיסו בעצמם. גדודי משמר הרפובליקה המיוחדים העמיסו את הציוד למטוסים, כולל "חביות צהובות עם גולגולת ועצמות מוצלבות (סימן אזהרה לחומר רעיל) על כל חבית".

 

בסך הכל המריאו 56 טיסות שכאלו, שלא משכו תשומת לב רבה, כיוון שהיו טיסות אזרחיות אשר העבירו כביבול סיוע הומניטרי לנפגעי שטפונות התמוטטות סכר בסוריה ביוני 2002.

 

"אני מכיר אותם היטב. הם חברים טובים שלי. אנחנו סומכים האחד על השני", סיפר גנרל סעדה. שני הטייסים עובדים כיום בחברות תעופה מחוץ לעיראק, אך הוא מסרב לחשוף את שמותיהם.

 

סגן נשיא ארצות הברית, דיק צ'ייני, נשאל בראיון שהעניק בשנת 2004 אם למיטב ידיעתו נשק להשמדה המונית הועבר מעריאק לסוריה.

 צ'ייני אמר אז כי ראה כמה דו"חות של הפנטגון שהזכירו את האפשרות הזו.

 

הספר המדובר ייצא לאור ביום שלישי בהוצאת "אינטרגריטי פבלישר", הוצאת ספרים נוצרית בנשוויל טנסי. סעדה אמר כי בחר לחכות עד לפרסום ספרו כדי לחשוף את המידע שברשותו וכי לא חלק אותו עם בכירים אמריקנים. עם זאת, בשבוע הבא הוא צפוי להגיע לוושינגטון, שם יוועד עם סנטורים רפובליקנים החברים בוועדה לביטחון ויספר להם באופן אישי את הידוע לו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סדאם חוסיין. השאיר ירושה?
צילום: איי פי
אזרחי ישראל במהלך מלחמת המפרץ
צילום: לע"מ
מומלצים