שתף קטע נבחר

לראשונה בישראל: בגרות במדעי החלל

המפקח על הוראת הפיזיקה במשרד החינוך אישר לבית הספר התיכון מור-מטרווסט ברעננה להמיר חלק מלימודי הפיזיקה לבגרות - בתוכנית לימודים ייחודית במדעי החלל

בית הספר התיכון מור-מטרווסט ברעננה קיבל את אישור המפקח הראשי על הוראת הפיזיקה במשרד החינוך, הדר' דוד סלע, להמיר חלק מלימודי הפיזיקה לבגרות בבית הספר לתוכנית לימודים ייחודית במדעי החלל. 

 

התוכנית פותחה על ידי טל ענבר, חוקר בכיר במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל וממייסדי אגודת החלל הישראלית, והיא פועלת בבית הספר זו השנה השנייה. במסגרת תוכנית הלימודים עוסקים התלמידים במגוון נושאים כגון חוקי התנועה, מסלולי לווינים, יסודות בתכנון משימות חלל, סביבת החלל והשפעתה על לווינים וחלליות, תכנון ובניית רקטות ועוד.

 

התוכנית היא תלת שנתית, כשבכיתה י' נלמדים נושאי יסוד ותשתית, בכיתה י"א מתחילים התלמידים לעבוד על פרויקט ובכיתה י"ב נבחנים עליו. השנה עוסקים תלמידי י"א בפרויקט קבוצתי של בדיקת היתכנות ללוויין זעיר שנועד להגן על לוויין גדול יותר מפני פגיעת לוויני קרב.

 

במסגרת הלימודים נפגשים התלמידים עם בכירים בתחום החלל בישראל ומסיירים במפעלים הקשורים לתחום החלל.

 

טל ענבר, מפתח התוכנית, אמר כי תוכנית לימודים מסוג זה היא חיונית על מנת למשוך בני נוער לעיסוק במדעי החלל, וכי מחקרים הראו כי עיסוק בנושא החלל – מעצם היותו תחום דעת בינתחומי ואינטגרטיבי – תורם להעלאת ציוניהם של התלמידים בנושאים משיקים כגון פיזיקה, מתמטיקה וכימיה.

 

בנוסף לתוכנית הלימודים הייחודית, משולב תחום החלל בשיעורים של כיתות אחרות בפרקים הרלבנטיים בפיזיקה . תלמידי מסלול המדעים של תיכון מור מטרווסט עוסקים בנוסף לתוכנית הלימודים בחלל גם בלימודי מחשב ברמה מוגברת וכמובן במתמטיקה ופיזיקה. בעתיד מתוכננת הרחבת התוכנית בהיקף יחידות הלימוד שלה, מתוך כוונה לאפשר בסופו של דבר קיום תוכנית עצמאית של חמש יחידות במדעי החלל, לצד תוכנית הלימודים המוכרת בתחום הפיזיקה.

 

הכותב הוא עורך אתר "הידען "

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוכנות החלל האירופית
צילום אילוסטרציה
סוכנות החלל האירופית
מומלצים