שתף קטע נבחר

ישראל מעבירה את כספי המיסים לרשות

5 ימים בלבד נמשך העיכוב - והיום החליטו אולמרט, ליבני ומופז על העברת רבע מיליארד השקלים לרשות. הנימוק: ממשלת חמאס טרם הוקמה, ואין עילה להקפיא את הסכמי אוסלו ופריז. בוים: "התשלום הזה הוא האחרון שעובר לרשות במתכונת הזאת. עם החמאס בשלטון, אף שקל נוסף לא יעבור אליהם". תגובות זועמות בימין בעקבות ההחלטה. שטייניץ: "חמאס חוגג על אולמרט"

שבוע וחצי מאז זכה החמאס בבחירות, משחררת ישראל את כספי המיסים שגבתה עבור הרשות הפלסטינית.

 

ההחלטה על העברת הסכום - לא פחות מ-250 מיליון שקל - התקבלה היום (א') בוועדת השרים שכונסה בראשותו של ממלא-מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט. השתתפו בה גם שרת החוץ והמשפטים ציפי ליבני ושר הביטחון שאול מופז, וכן הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המועצה לביטחון לאומי והיועץ המיוחד וייסגלס.

 

במשך חמישה ימים בלבד עיכבה ישראל את העברת הכספים, כשמאחורי הקלעים מופעל לחץ על מדינות עולם שלא לממן רשות חמאסית. אלא שלפי שעה הוחלט בכל זאת להעביר את הכספים, בנימוק שממשלת חמאס טרם הוקמה - והפתח עדיין שולט ברשות. ההחלטה עוררה ביקורת נוקבת בליכוד ובסיעות הימין.  

 

מדובר בכספים שנגבו כמיסים ומכסים עבור הרשות במעברים שבין הרצועה והגדה לבין ישראל, בהתאם לסעיפים הכלכליים של הסכמי הביניים בין ישראל לאש"ף. מאז נחתם הסכם פריז בשנת 95' - כחלק מיישום הסכמי אוסלו - מעבירה ישראל את הכסף באחד בכל חודש. 

 

העברת הכספים נועדה גם לאותת לעולם, ערב יציאתה של שרת החוץ ליבני לוושינגטון, כי ישראל תפעל לשמור על יציבות משטרו של אבו-מאזן. בנוסף, התברר כי אין לישראל עילה חוקית לעצור את הכסף, כל עוד לא התחלפה ההנהגה ברשות.

 

ההחלטה להעביר את הכסף עברה פה-אחד בקרב השרים. עם זאת, הם קבעו כי בהמשך, כל העברה תידון לגופה. ההנחה הרווחת היא שאם וכאשר תקום ממשלת חמאס, לא יועבר הכסף לרשות, מחשש שישמש את תשתיות הטרור. שר הבינוי והשיכון, זאב בוים, אמר כי ישראל תעביר כספים לרשות הפלסטינית מכיוון שטרם קמה בה ממשלת חמאס.

 

"התשלום הזה הוא האחרון שעובר לרשות במתכונת זאת. עם החמאס בשלטון, אף שקל נוסף לא יעבור אליהם", הבהיר מוקדם יותר היום השר זאב בוים. עמדות אלה של ישראל מקובלות על ארצות-הברית.

 

שרי הממשלה שמעו היום סקירה ביטחונית מפיו של ראש השב"כ, יובל דיסקין. "אנחנו בעיצומו של גל טרור", אמר להם, "12 מתאבדים נעצרו לאחרונה בדרך לישראל ומניין ניסיונות הפיגוע עומד על ממוצע שבועי של 50". אחד הניסיונות הללו התממש הבוקר בפתח-תקווה, עם רציחתה של אשה ודקירתם של חמישה אחרים במונית שירות.     

 

שטייניץ: "חמאס חוגג על אולמרט"

 

בימין זועמים על העברת הכסף לרשות. יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, יובל שטייניץ (ליכוד), אמר כי החמאס חוגג בעקבות החלטתו של אולמרט. "החמאס מסרב להכיר בישראל ולגנות את הטרור הרצחני בפתח תקווה ובכרמיה, ובתגובה מעביר אולמרט מיליונים שישמשו את שלטון החמאס והמשך הטרור", אמר שטייניץ.

 

יו"ר מטה ההסברה של הליכוד, ח"כ גדעון סער, אמר כי "החלטת אולמרט היא מתן פרס לטרור ומתנה מדינית לחמאס. בעת שהטרור מכה בישראל בצפון, בדרום ובמרכז הארץ, מקבל אולמרט החלטה שמכשירה את החמאס ומצביעה על חולשה ועיוורון מדיני וביטחוני", אמר.

 

יו"ר ש"ס, אלי ישי, תקף גם הוא את החלטת הממשלה והגדיר אותה "חוסר שפיות ממשלתית". לדבריו, "ההחלטה על העברת הכסף יום לאחר שנופל קסאם ופוגע בתינוק שפונה מביתו היא בעיתוי אומלל. במקום לנתק את החמאס מהחמצן הכלכלי המשמש לטרור, הממשלה עשתה החייאה לרשות ולחמאס ושלחה ניידת טיפול נמרץ מלאה בכסף", אמר.

 

יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב, אמר כי "הממשלה שופכת שמן על גלגלי הטרור של החמאס. צריך יותר מקורטוב של תמימות וצביעות בשביל לעצום עיניים ולקבל החלטה כזו בעת שהקסאמים נוחתים והמחבלים משתוללים. על פי חוק הכספים השלובים כל כסף שיועבר היום לרשות ישרת מחר את הטרור של החמאס", אמר.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אילן מרסיאנו ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עוד לא בשלטון: הנייה
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
פה-אחד: ליבני ואולמרט
צילום: איי אף פי
צילום: לע"מ
גל טרור: דיסקין
צילום: לע"מ
מומלצים