שתף קטע נבחר

נתניהו מבטיח: תוך 3 שנים אחסל את העוני

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, כינס מסיבת עיתונאים ובה הציג את המצע הכלכלי-חברתי שלו. בין ההבטחות: הפחתת המע"מ ומס הכנסה, הפחתת שכר הלימוד באוניברסיטאות וחלוקת קרקעות לחיילים משוחררים בפריפריה. ומנגד, יו"ר העבודה, עמיר פרץ, כינס מסיבת עיתונאים, כשלצדו נציגי ארגוני הנכים שקראו לתמוך בו

תמיכת הנכים או הפחתת מיסים: יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, ויו"ר העבודה, עמיר פרץ, מציגים היום (ג') לציבור את מרכולתם החברתית-כלכלית. נתניהו כינס בצהריים (יום ג') מסיבת עיתונאים במצודת זאב בתל-אביב ובה הבטיח לחסל את העוני תוך שלוש שנים, ואילו יריבו המר מהעבודה תקף את מדיניותו הכלכלית במסיבת עיתונאים בבית מפלגת העבודה בשכונת התקווה בתל-אביב, בהשתתפות נציגי ארגוני הנכים. "די לגישה שעדיף שנכה ימות כי הוא נטל", אמר פרץ.

 

 

 

נתניהו אמר "יש הרבה אנשים שכועסים עלי, אך אני מגלה שהם חושבים שאני צודק" והבטיח במסגרת תוכנית "10 הנקודות": הורדת מס הכנסה משיעור מירבי של 49% ל-40%. מי שצפוי ליהנות מההטבה יהיו בעיקר בעלי השכר הגבוה, שייהנו מתוספת משמעותית. נתניהו גם יציע להפחית את המע"מ ל-14% ולהעניק הטבות מס למעסיקי מטפלת והטבות לחיילים ולסטודנטים.

 

במסגרת תוכנית הליכוד, יופחת שכר הלימוד בכ-3,000 שקל בממוצע לכל שנת לימודים. חיילים משוחררים באזורי הפריפריה יקבלו קרקעות בחינם בצפון ובדרום. עוד ציין נתניהו הורדת מס חברות, הורדת מס שולי, תחרות במשק החשמל, רפורמה במינהל מקרקעין, שמיים פתוחים, הפרטת תעשיות ביטחוניות והקטנת הממשלה".

 

ועוד במרכולתו של נתניהו: מעונות יום חינם לאמהות חד-הוריות, צהרונים חינם לילדי חד-הוריות עד גיל תשע, מס הכנסה שלילי לבעלי הכנסה נמוכה, העלאת קצבת הקשישים ל-2,400 שקלים בחודש, 50 אחוז הנחה בתרופות לקשישים ו-7,200 שקלים סבסוד שנתי של שכר דירה לטווח ארוך בדיור הציבורי.

 

"אנחנו יכולים להיות אחת מעשר המדינות המובילות בהכנסה לנפש בעולם, וזה גם יוציא אותנו סופית מהמצוקות החברתיות שלנו", אמר נתניהו. "על-מנת לעשות זאת אנחנו צריכים אוכלוסייה נבונה, חרוצה, עובדת. אנחנו צריכים גם כמובן כלכלת ידע. אנשים חייבים לא רק לעבוד אלא גם לשדרג את עצמם על-ידי ידע, על-ידי השכלה, על-ידי לימודים".


נתניהו מציג את תוכניתו (צילום: אלי אלגרט)

 

נתניהו התייחס גם לכהונתו כשר אוצר ואמר: "אני יודע שהצלנו את הכלכלה, ואני יודע שהיום אנחנו יכולים להוציא את האנשים מהעוני על-ידי מדיניות שמגדילה את העוגה. כל הדיבורים על הטבות חברתיות לכשעצמן ובלבדן הם דיבורים על חלוקת העוגה ואז אנחנו נישאר עם פירורים. המפתח במדיניות שלנו הוא להגדיל כל הזמן את העוגה ולחלק אותה בצורה יותר מושכלת".

 

מטה ההסברה של העבודה מסר בתגובה: "ממשלת ביבי אולמרט אחראית לקריסת מעמד הביניים ולכך שבישראל כל ילד שלישי חי מתחת לקו העוני. ממשלת ביבי אולמרט נכשלה במדיניות החברתית כלכלית והביטחונית".

 

פרץ: "הקריאה המוסרית של מדינת ישראל"

 

מוקדם יותר כינס עמיר פרץ מסיבת עיתונאים, שבה קיבל את תמיכת ראשי ארגוני נכים: "הקיצוצים והגזרות לקחו בחשבון שמי שישלם המחיר יהיו האוכלוסיות הכי חלשות. אנו נהיה הקול שלהם. ביבי ואולמרט כבר היו שרי אוצר בישראל, והם היו סביב שולחן הממשלה מספר זמן. יש להם אחריות מוחלטת לשבר החברתי במדינה. הם מתאימים לאימרה לפיה אחרי הבחירות יוכלו הבוחרים לדבר לקירות בלבד, כי אף אחד לא יקשיב להם".

 

עוד אמר פרץ כי "מטה הנכים שלנו הוא השתקפות של הקריאה המוסרית של מדינת ישראל. הקריאה של 'הגיע זמן שוויון וסולידריות' לא נובעת מחמלה. אני מתנגד לזה בכל תוקף. לא צריך לפעול מרחמים. יש פה אזרחים שהפגורל פגע בהם. כשיש במשפחה ילד עם מוגבלות, כל המשפחה משתעבדת. לנכים בכסאות גלגלים אין נגישות למוסדות ציבור. אנחנו רואים מחוייבות במאבק".


עמיר פרץ מקבל את תמיכת הנכים (צילום: אלי אלגרט)

 

יו"ר העבודה כינה את המצב הקיים "ביזיון", ואמר כי "צריך להקים מסגרת תעסוקה, לגרום להם להיות עסוקים ופרודוקטיביים. הגיע הזמן לראות בחוליות החלשות את אלו שיבטיחו את חוזקה של המדינה". עוד אמר פרץ אמר כי על-מנת להתמודד עם בעיות הנכים יש להקים רשות ממשלתית, לשפר את תפקוד הוועדות הרפואיות ולהגדיל את הקצבאות לקבוצות המוגבלות, שקיצוצן היה "אכזרי ביותר".

 

"אני מכיר אנשים שגרים במכוניות כי הם לא יכולים לשכור בית, והם מבקשים שהבן יישאר בבסיס כי אין לו בית לחזור אליו", אמר פרץ. "נעשה תוכנית מקיפה ביותר בכל נושא הדיור. ילדים הם בבת עינינו. אסור לילד עם מוגבלות להיפלט מהחברה. ילד חריג לא צריך להיות חורג. צריך לחבק אותו". 

 

ראש מטה הנכים בעבודה, ד"ר אבי ביצור, אב לילד אוטיסט בן 12, אמר כי "הישיבה נועדה להתחיל מסע של דו-קיום, דחיפה לשיפור מתן כבוד, שוויון ונגישות לכל ציבור הנכים בישראל. עמיר ישב במאבק 77 יום, ובסופו של דבר הוא זה חתם על פיסת הנייר שקיימת עד היום".

 

"לא הצטרפתי לעבודה. אני פה כדובר מטה המאבק", אמר דובר מטה המאבק של הנכים, יואב קריים. לדבריו, "פרץ שם את הנושא החברתי על המפה. אני קורא למפלגות האחרות ללכת בעקבותיו של עמיר פרץ".

 

עלית שמואלי, אם לילדה משותקת, שהיתה ממובילות מאבק הנכים, אמרה במסיבת העיתונאים: "ותרו על מי שמתעלל בכם. ואלה הם ביבי ואולמרט. ירושלים שלמה או לא, לא תביא טיפול לילדים שלכם". שמואלי סיפרה גם כי אתמול פנה אליה אחד מראשי המטה של קדימה בצפון, וביקש ממנה לא להשתתף באירוע. לטענתה, הבכיר אמר לה שיפעל לשיריון מקום ריאלי עבורה ברשימת קדימה, ויכניס את דרישות הנכים למצע המפלגה.  


פורסם לראשונה 07/02/2006 11:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
בנימין נתניהו מבטיח
צילום: אלי אלגרט
מסיבת העיתונאים בבית מפלגת העבודה
צילום: אלי אלגרט
צילום: ירון ברנר
גיבוי של הנכים לעמיר פרץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים