שתף קטע נבחר

סקר: 60% תומכים בהתנתקות נוספת

סקר "ידיעות אחרונות" מצייר תמונה של שבר עמוק בקרב המתנחלים: התנתקות נוספת? 42 אחוזים מהם חוזים סיכוי סביר למלחמת אחים. 72 אחוזים צופים מאבק אלים יותר. אחד מכל חמישה סבור שהמאבק יכלול שימוש בנשק חם. ולמרות הכל: בתושבי צפון ת"א הם רואים "אחים", ומחצית מהם - לא להאמין - מעריכים את יוסי שריד

עד כמה עמוק השבר עם המתנחלים? נתוני סקר "ידיעות אחרונות" ומכון "דחף" המתפרסמים הבוקר (יום ו') מציבים תמונה קשה של שבר עמוק וחששות כבדים המלווים את הציבור שמעבר לקו הירוק. 42 אחוזים מהם סבורים שמלחמת אחים היא אפשרות סבירה. אחד מכל חמישה מעריך שאם תהיה התנתקות נוספת אופי המאבק של המתנחלים יכלול שימוש בנשק חם.

 

 

הסקר שערך מכון הסקרים של מינה צמח כלל שני שאלונים: האחד הוצג למדגם מייצג של הציבור בכללותו, והאחר הוצג למדגם מייצג של המתנחלים. הציבור הכללי, כך מתברר, מעוניין בהמשך המדיניות החד-צדדית שהוביל שרון בהתנתקות מעזה. 59 אחוזים מהנשאלים סבורים שישראל צריכה להיפרד מרוב הפלסטינים גם על ידי נסיגות חד-צדדיות. 37 אחוזים ענו בשלילה לשאלה.

 

בקרב ציבור המתנחלים הנתונים החלטיים הרבה יותר. 93 אחוזים, כמעט כל הנשאלים, משוכנעים שאם יזכה אולמרט בתפקיד ראש הממשלה הוא ייזום התנתקות נוספת. רק 5 אחוזים סבורים שלא יתנתק. גם אצל נתניהו - שזוכה לתמיכה גורפת של 41 אחוזים - משוכנעים המתנחלים שיראו התנתקות חד-צדדית. 55 אחוזים מהם סבורים שנתניהו יזום התנתקות. 41 אחוזים סבורים שלא.

 

ומה באשר לאופי המאבק של המתנחלים במקרה של התנתקות נוספת? 54 אחוזים מהמתנחלים סבורים שהפעם, המאבק יהיה אלים יותר. 18 אחוזים חושבים שיכלול שימוש בנשק חם. 15 אחוז חושבים שהעימות ידמה לזה שבגוש קטיף ורק שמונה אחוזים חושבים שהמאבק יהיה מתון יותר.

 

מחצית מוכנים לפיצוי, החצי השני שולל

 

ולמרות הנתונים הקשים, 49 אחוזים מהמתנחלים, כמעט מחצית, יהיו מוכנים לפנות את בתיהם תמורת פיצוי כספי. 47 אחוזים אחרים לא יסכימו לפינוי.

 

בקרב המתנחלים זוכה נתניהו כאמור לתמיכה גורפת: 41 אחוזים סבורים שהוא המתאים ביותר להיות ראש ממשלה מבין שלושת המועמדים. רק 15 אחוזים הצביעו על אולמרט כאיש המתאים ושישה אחוז תומכים בפרץ. היתר, כשליש מהמתנחלים, סבורים שאיש מהמועמדים אינו מתאים.

 

ומה יצביעו התושבים שבצד המזרחי לקו הירוק? המפלגה שתיקח את מרבית קולותיהם של המתנחלים תהיה האיחוד הלאומי, עם 26.4 אחוזים. הסקר נערך לפי איחודה של האיחוד הלאומי עם המפד"ל - שזוכה ל-5.6 אחוזי תמיכה בלבד. הליכוד יהיה המפלגה השנייה בגודלה בשטחים עם 13.6 אחוזי תמיכה. אחריה קדימה עם 12.5 אחוזים ובהמשך: יהדות התורה, ש"ס, המפד"ל, ישראל ביתנו והעבודה, שסוגרת את הרשימה עם 3.6 אחוזים בלבד.

 

ולמרות הכל, 66 אחוזים מהמתנחלים חשים כלפי תושבי צפון תל אביב "כמו אחים" ורק 29 אחוזים חשים ניכור. 78 אחוזים סבורים שבני הנוער המתגוררים בשטחים צריכים להמשיך להתגייס לצה"ל, ו-49 אחוזים - וזה אולי הנתון המפתיע ביותר - רוכשים כבוד והערכה ליוסי שריד.

 

בקרב הציבור הכללי, אגב, ממשיכה "קדימה" להוביל בביטחה עם 43 מנדטים. אילו היו הבחירות מתקיימות היום - 47 יום לפני מועדן - הייתה העבודה בראשות פרץ מקבלת 20 מנדטים, ירידה של מנדט אחד לעומת הסקר הקודם. הליכוד בראשות בנימין נתניהו נותר עם 15 מנדטים.

 

הסקר המלא מתפרסם במוסף השבת של "ידיעות אחרונות"
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המאבק יהיה אלים. אירועי עמונה
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
בטוח יתנתק. אולמרט
צילום: תומריקו
צילום: אלי אלגרט
גם הוא יתנתק. נתניהו
צילום: אלי אלגרט
מנצחים מעבר לקו הירוק
מומלצים