שתף קטע נבחר

גוגל רוצה להעתיק את תכני המחשב שלכם

החברה השיקה גירסת בטא חדשה של תוכנת החיפוש השולחנית שלה, עם תכונה חדשה המאפשרת לשתף מידע וקבצים בין מחשבים. לצורך פעולתה, התוכנה מעתיקה את המידע האישי לשרתי גוגל. המבקרים: "סכנה לפרטיות"

גוגל השיקה גירסת בטא חדשה של Google Desktop, תוכנת החיפוש השולחנית שלה, עם תכונה חדשה המאפשרת לשתף מידע בין מחשבים באופן אוטומטי.

 

Google Desktop 3, הניתנת להורדה חינם, מחפשת מידע בתוך המחשב – מסמכים, הודעות דואר אלקטרוני, תמונות, סרטים ועוד – ומציגה את תוצאות החיפוש עבור המשתמש בדף אינטרנט דומה לגוגל.

 

שיתוף קבצים ומידע ב-Google Sidebar

 

הגירסה החדשה של התוכנה כוללת עדכון של סרגל הצד Google Sidebar, שהושק לראשונה בחודש אוגוסט האחרון. הגירסה החדשה מוסיפה יכולות שיתוף קבצים לסרגל – משתמש בתוכנה יוכל לשלוח למשתמש אחר מידע כמו קישור לידיעה מעניינת, מסרים (באמצעות Google Talk) וכמובן גם דואר אלקטרוני.

 

משתמשי סרגל הצד יוכלו לשחק באמצעותו משחקים מקוונים כמו טיק-טק-טו. ניתן לנתק איזורים מסרגל הצד ולמקם אותו היישר על שולחן עבודה (בדומה ל-widgets, היישומונים של יאהו!). גוגל הפיצה ממשקים לתכנות ישומים (API's) עבור Google Desktop, המאפשרים לחברות חיצוניות לפתח תוספים המשתלבים ב-Google Sidebar.

 

חדש: אפשרות לחפש מידע בכמה מחשבים

 

כמו כן, הגירסה החדשה של התוכנה מאפשרת למשתמשים לחפש מידע ולגשת למידע מכל מחשב עליו מופעלת התוכנה עם חשבון משתמש מסוים. באמצעות התכונה החדשה, Search Across Computers, משתמש יוכל לגשת מהעבודה לקובץ ששמור במחשב בבית, ובבתים בהם מותקנת רשת ביתית ניתן לבצע חיפושים בכל המחשבים ברשת.

 

על מנת לאפשר את שיתוף הקבצים בין מחשבים, גוגל מעבירה את הקבצים לשרתי החברה. קבצים אלה יישמרו שם עד 30 ימים לאחר הסרת Google Desktop 3 מהמחשב. כל הפרטים האלה מופיעים במסמך הפרטיות של השירות, והמשתמש נדרש לקבוע איזה מידע אישי יישמר במאגר של התוכנה ומתבקש לתת את אישורו לגוגל להעביר את המידע לשרתיה. תכונת פרטיות נוספת מאפשרת למשתמשים להסתיר את החיפושים שביצעו ב-Google Desktop באמצעות סיסמה.

 

גוגל מצפינה את כל המידע שמועבר בין המחשבים של המשתמש ולאפשר רק לקומץ מעובדיה לגשת לשרתי Google Desktop.

החברה מסרה גם כי לא תעשה במידע הפרטי כל שימוש – גם לא לצורך פרסום.

 

אזהרה: לא להשתמש בתוכנה

 

עם זאת, ארגון החזית האלקטרונית (EFF) מזהיר כי התוכנה עלולה לבשר על קץ הפרטיות. "אם לא תגדירו את Google Desktop בזהירות רבה, ומעטים יעשו זאת, גוגל תשמור אצלה העתקים של החזרי המס שלכם, מכתבי אהבה, מסמכים עסקיים, דו"חות כספיים ותיקים רפואיים, וכל מידע אישי אחר שנשמר במחשב", מסר עו"ד קווין בנקסטון מה-EFF בהצהרה שפירסם.

 

ה-EFF מזהיר, כי חוקי הפרטיות בארה"ב מעניקים הגנה מעטה להודעות דואר אלקטרוני או קבצים השמורים בשרתים של ספקי שירותים מקוונים, לעומת מידע אישי השמור במחשבים אישיים. לכן, הממשל האמריקני עשוי לדרוש – ולקבל - גישה לקבצים אישיים של גולשים ללא צו של בית משפט. "רק לאחרונה דווח שהממשל דורש לעיין בנתוני החיפוש בגוגל, וכעת מדהים לגלות שגוגל מצפה מהמשתמשים לסוך עליה ולאפשר לה לשמור את תכניי המחשב שלהם".

 

Google Desktop פועלת על Windows XP או Windows 2000 עם SP3. הגירסה החדשה זמינה כרגע רק בממשק אנגלי (אך פועלת גם עם קבצים בעברית), אך תוצע ב-15 שפות נוספות עד לסוף הרבעון הראשון של השנה.

  

על אף החששות בענייני פרטיות, בגוגל סבורים כי התוכנה החדשה תקרוץ למשתמשים רבים המעוניינים לשתף מידע בין מחשבים שברשותם. מנגד, ההמלצה של ה-EFF היא חד משמעית – לא להשתמש ב-Google Desktop 3.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נט מגזין
סכנה לפרטיות?
צילום: נט מגזין
מומלצים