שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  "כביש ים המלח בסכנת קריסה בגלל הבולענים"
  מהנדסים: "כביש ים המלח מהווה פצצה מתקתקת, ובכל רגע נתון עלול להיפער בכביש בולען". התופעה זולגת גם לעברו השני של הכביש וצפויה לפעור בורות גם במטעי התמרים באזור

  "כביש ים המלח מהווה פצצה מתקתקת, ובכל רגע נתון עלול להיפער בכביש בולען ולגרום לקריסת הכביש ולסכנת נפש לנוהגים בו". כך טוען המהנדס ד"ר דורון שלו, חבר ועד איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות.

   

  לדבריו, על נפי תוני המיפוי באזור חוזים המהנדסים כי קיים פוטנציאל התפתחות בולענים באזור. המפות מראות בברור קווי בולענים חוצים את תוואי הכביש במקומות שונים לאורך חוף ים המלח.

   

  ד"ר שלו היה נציג המהנדסים בוועדה הבינמשרדית שמונתה לפני כ-4 שנים על ידי משרד התשתיות לבחינת תופעת הבולענים ולגיבוש המלצות מעשיות הנדסיות לבנייה באזורי בולענים ולמניעת קריסתם של כבישים ומבנים באזור.

   

  לדבריו, חומרת הבעיה של תופעת הבולענים באזור ים המלח אינה מובנת ומודגשת דיה. כיום קיימים שלטים בקטעים מסוימים בצידו של כביש ים המלח מזהירים את הנוסעים מירידה לשוליים בגלל הבולענים, אך הם אינם מדגישים שהסכנה קיימת גם בכביש עצמו.

   

  ד"ר שלו מוסיף כי בסיור שערך באזור, ראה כיצד חניון עין גדי הפך לבור ענק בקוטר של כ-100 מטר. לדבריו, סכנת הבולענים איננה קיימת רק מצדו המזרחי של הכביש, בין הכביש לים, אלא קיימת גם באזור הכביש עצמו וממערב לו עד לשיפולי ההר. במטעי התמרים שמעבר לכביש ניתן לחזות היום בהתפתחות בולענים לאורך קווים החוצים את תוואי הכביש משני צידיו .

   

  הפתרון: יריעות מתחת לכביש

   

  לדברי ד"ר שלו, במסגרת דו"ח הוועדה ההנדסית אשר עסקה במתן פתרונות הנדסיים לבנייה באזורי בולענים פורסמו גם הצעות להתמודדות עם הסכנה של קריסת הכביש. "הפתרון טמון בהריסת הכביש הקיים וסלילתו מחדש על גבי יריעות מיוחדות שיונחו בשכבות מתחת לאספלט, ובמקרה של פעירת בולען, היריעות יחזיקו את הכביש וימנעו את התמוטטותו. אך עד עתה, כנראה משיקולים תקציביים, לא בוצעה שום פעולה על מנת למנוע את הסכנה", אומר ד"ר שלו.

   

  יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, ד"ר יואב סרנה, אומר כי שוב הממשלה בוחרת להתעלם מדו"חות המונחים על שולחנה. "כמו בפל-קל, כמו ברעידות האדמה, מחכים לאסון ולא מנסים למנוע אותו או למזער את הסכנות הכרוכות בו", טוען ד"ר סרנה.

   

  ב- 23 בפברואר יקיים איגוד המהנדסים יום עיון בו יודגשו הסכנות הטמונות בתופעת הבולענים ותינתן סקירה מקצועית כיצד יש להקים מבנים, בתי מלון גשרים או כבישים באזור ים המלח תוך התחשבות בתופעה ומניעת סכנת קריסה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יובל גולדמן
  כביש ים המלח - הבולענים עלולים לגרום לקריסה
  צילום: יובל גולדמן
  ד"ר סרנה. "מחכים לאסון במקום למנוע אותו"
  מומלצים