שתף קטע נבחר

פרץ בקהיר: "להעביר הכסף למתונים ברשות"

בפגישה עם נשיא מצרים בקהיר מתח יו"ר העבודה ביקורת מרומזת על מדיניותו של אולמרט, וקרא למצוא את הדרך לחזק את המנהיגים הפלסטינים המתונים ו"להימנע מענישה קולקטיבית". בינתיים ברשות מאותתים אנשי הפתח כי יסכימו לשבת בממשלת אחדות עם חמאס

כשהסקרים מבית לא מאירים פנים, ממשיך יו"ר העבודה במסעותיו בעולם, שנועדו בעיקר להציגו כאישיות ממלכתית בעלת אמירה ברורה גם בנושאי חוץ וביטחון - ולא רק בעניינים החברתיים. לאחר שנועד בסוף השבוע עם מלך מרוקו, הרחיק היום פרץ למצרים השכנה, שם נפגש עם הנשיא מובארק בארמונו.

 

פרץ ומארחו דנו בצורך לחזק את הגורמים המתונים ברשות ולהימנע מצעדי ענישה קולקטיבית. "מצרים היא גשר לשלום באזור", אמר יו"ר העבודה לנשיא המצרי, והוסיף כי לקהיר יש "תפקיד מפתח" במזרח התיכון. עוד ציין פרץ כי מטרת הפגישה היא ליצור ברית של מדינות וגורמים, אשר יחזקו את אבו-מאזן ואת המתונים ברשות.

 

בביקורת מרומזת על מדיניותו של אהוד אולמרט - שהקפיא את העברת הכספים העקיפים שגובה ישראל עבור הרשות במסגרת הסכמי פריז - אמר פרץ למובארק: "ניתן למצוא דרך להעביר את הכספים לגורמים מתונים ברשות, ולפקח כי הם אכן מיועדים למטרות הומניטאריות". הנשיא המצרי מצידו הדגיש את הצורך להימנע מפגיעה הומינטארית באזרחים הפלסטינים, ולסייע ליו"ר הרשות.

 

את יו"ר העבודה ליוו בביקור הבזק בקהיר חברי-הכנסת אופיר פינס, יצחק הרצוג ובנימין בן-אליעזר. בשיחה עם ynet מקהיר אמר הרצוג: "חשוב מאוד, במצב העדין שנוצר, להבטיח קשר הדוק עם הגורמים המשפיעים באזור". לדבריו, מובארק הביע התעניינות בתהליכים הפוליטיים המתרחשים בישראל. בהתייחסו לאיראן אמר הנשיא, כי הוא מחכה לראות מה יהיו ההתפתחויות בעתיד הקרוב.

 

מצרים נושאת בתפקיד מרכזי במגעים בין ישראל לפלסטינים, והיחסים בין קהיר לירושלים התהדקו מאוד בעקבות נסיגת צה"ל מעזה. גם בקהיר מודאגים מעליית החמאס לשלטון, ויחד עם אבו-מאזן, הציבו לממשלה המיועדת שלוש דרישות יסוד: הכרה בישראל, זניחת הטרור וכיבוד כל ההסכמים שנחתמו.

     

בינתיים ברשות מסתמן כי אנשי הפתח ייעתרו להזמנת החמאס, ויישבו יחד איתם בממשלת אחדות. יו"ר סיעת פתח בפרלמנט החדש, עזאם אל-אחמד, הביע היום הסכמה עקרונית לכך.   

 

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גשר לשלום: מובארק ופרץ
צילום: אלי אלגרט
הנשיא התעניין בפוליטיקה: הרצוג
צילום: אלי אלגרט
מומלצים