שתף קטע נבחר

טענות: אולמרט קיבל הנחה תמורת זירוז אישורי בנייה

מ"מ רה"מ אומר בתגובה לטענות שקנה דירה בפרויקט יוקרתי בירושלים בהנחה של מאות אלפי דולרים, בתמורה לזירוז אישורי בנייה כי "הטענות מגוחכות ושקריות, עד עכשיו אין אישור לפרויקט". מתווכים: "מדובר במחיר סביר"

העיתונאי יואב יצחק טוען היום (ג') כי מ"מ ראש הממשלה, אהוד אולמרט, קנה דירה בפרויקט בשכונת הטמפלרים בהנחה הנאמדת בכ-320 אלף דולר, בתמורה להאצת הפרויקט.

 

הדירה, בבניין ברח' כרמיה 8 בירושלים, נקנתה מחברת "אלומות" באוקטובר 2004. אולמרט רכש את הדירה במחיר עלות - כמיליון ומאתיים אלף דולר - שהוא לדברי יצחק מחיר הפסד עבור היזמים, ונמוך במאות אלפי דולרים ממחיר השוק שלה. יחד עם זאת, מתווכים הבקיאים בשוק דירות היוקרה באזור טוענים כי מדובר במחיר סביר.

 

העיתונאי טוען שהפרשה שנבדקת כעת ע"י המבקר - רכישת ביתו של אולמרט ברחוב כ"ט בנובמבר בירושלים, ע"י המיליונר דניאל אברמס במחיר גבוה ממחיר השוק - הינה קטנה בהיקפה ביחס לסכומים המעורבים בעסקת כרמיה.

 

ומה קיבלה החברה מאולמרט בתמורה? לדברי יצחק, קניית הדירה מהיזם גרמה להאצת הפרויקט, שהיה תקוע. זאת, לדבריו, בזכות תפקידו של אולמרט באותה עת כשר התמ"ת האחראי על מינהל מקרקעי ישראל.

 

לדברי יצחק, בעקבות מכירת הדירה לאולמרט, הסירו התנגדותם לבניית הפרויקט מהנדס העיר ירושלים, אורי שטרית, שהוא ידיד אישי של אולמרט ואף התפקד לקדימה לאחרונה, וכן ועדת השימור העירונית. ועדה מקומית אישרה את הפרוייקט לדבריו בניגוד לסמכותה, שכן פרוייקטים כאלה נתונים לאישור ועדה מחוזית בלבד. הפרויקט אושר על אף שמבקרת העיר הביעה התנגדות לבנייה. האישורים שניתנו בזמן קצר ובקלות, בהשוואה לאישורים שהיה מבקש כל אזרח אחר. לדבריו, מהנדס העיר לא חתם בעצמו על הניירות. במקומו, חתומה עליהם סגניתו, אוסנת פיסט, מנהלת האגף לתכנון העיר.

 

מבדיקת ynet עולה כי מי שהגיש התנגדות לפרויקט היו השכנים והמועצה לשימור אתרים. ביום חמישי האחרון קיבלה המועצה לשימור אתרים את החלטת ועדת ההתנגדויות לדחות את ההתנגדויות ולאשר את התוכנית, עם הסתייגות קטנה אחת.

 

הפרויקט עדיין לא קיבל היתר בנייה משום שהוא עדיין נמצא בהמתנה לדיון בפני ועדה מחוזית - ועדת הערר של משרד הפנים. 

 

אולמרט: "טענות מגוחכות"

 

החברה היוזמת הודתה בפני יצחק שנתנה הנחה לאולמרט, וטענה שעשתה כן משום שאולמרט היה הקליינט הראשון שרכש דירה בפרויקט.

 

מלשכת רה"מ נמסר בתגובה: "גם היום, כמדי יום, מנסה יואב יצחק, 'לחשוף סנסציה' חדשה וגם היום, כמדי יום, בין החשיפה כביכול לבין האמת אין דבר וחצי דבר".

 

"ממלא מקום רה"מ, אהוד אולמרט, רכש ב-12 באוקטובר 2004 דירה ברח' כרמיה 8, תמורת 1,200,000 דולר, ששולמו במלואם. טרם רכישת הדירה התחייב הקבלן כי בידיו אישור עקרוני מוועדת השימור העירונית להריסת הבית. בחוזה הרכישה מצוין כי מר אולמרט רשאי לבטל את עסקת הרכישה באם לא יצליח הקבלן להשיג את כל הנדרש לבניית הבית.

 

"בניגוד מפורש לדברי יואב יצחק, עד עתה - כשנה וחצי לאחר הרכישה, עדיין לא ניתן היתר בנייה לנכס. מ"מ רה"מ לא שוחח בנושא זה עם איש בעירית ירושלים וגם טענותיו אלו של יואב יצחק הן מגוחכות.

 

"מר אורי שטרית צורף לרשימת קדימה בשל איכויותיו וניסיונו. הוא מוקם במקום ה- 48 ברשימת קדימה לכנסת ה- 17 ואנו משוכנעים כי ב- 28 למרץ הוא ייבחר לכנסת בזכות".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "העירייה דוחה מכל וכל את הטענות חסרות הבסיס שהעלה יואב יצחק מתחילתן ועד סופן. בניגוד לנטען, עיריית ירושלים דרשה דרישות מחמירות מעבר לרגיל בשחזור בניין ברחוב כרמיה 8. מדובר בשחזור מלא של הבניין בנאמנות למקור וזאת בניגוד למקרים רבים אחרים בעבר, בהם דרשה העירייה שחזור החזית בלבד.

 

עוד הוסיפו מהעירייה, כי "בניגוד לנטען, לא התקבלו בעבר כל בקשות לשינויים במבנה שנדחו, וההמלצה על פירוק והרכבת הבניין ניתנה עוד לפני אוקטובר 2004. הפגישה עם מתכננת המבנה ומנהלת האגף נעשתה לא מעורבותו של מהנדס העיר וללא כל התערבות מצידו או מצד אולמרט. מדובר בהליך שחל עוד בשנת 2004 ולא הסתיים עד היום, כך שהטענות על זירוז ההליכים מופרכות אף הן". 

 

מחברת אלומות נמסר בתגובה, כי "מדובר בפרסום מופרך מן היסוד וחסר כל שחר, ויש בו משום הוצאת דיבה חמורה ביותר. החברה הורתה ליועציה המשפטיים לבדוק את כל האמצעים העומדים לרשותה".

 

מתווכים: זה מחיר סביר

 

לטענת מתווכים המתמחים במכירת נכסי יוקרה באזור, מדובר בעסקה כשרה שכן המחיר אותו שילם אולמרט עבור הבית בו עתיד להתגורר הוא בגדר סביר בהחלט באזור זה.

 

רחוב כרמיה 8, נמצא קרוב יותר לרחוב בית לחם, המהווה את הציר המרכזי של שכונת בקעה, מאשר למושבה הגרמנית. "רמת המחירים באזור זה נעה בין 6,000 ל-8,000 דולר למ"ר. אם אולמרט אכן שילם סכום של 6,800 דולר למ"ר זה מחיר סביר ולחלוטין, בייחוד בהתחשב בעובדה שהוא יוכל להיכנס לבית רק בעוד כשנתיים, דבר שמוריד במעט את מחיר הרכישה". מסביר מתווך המתמחה בשכונות הוותיקות של ירושלים.

 

"מדובר בעסקה הוגנת, החברה לא יצאה מופסדת מכל הסיפור" טוענים המתווכים. מבחינת כדאיות כלכלית, עבור חברת אלומות שרכשה את השטח, העסקה של אולמרט היא שולית. "מדובר בשטח בן 1,200 מ"ר הכולל זכויות בנייה של 75% מהשטח, כלומר 900 מ"ר. כיום מנוצלים רק 500 מ"ר מזכויות הבנייה, כ-400 מ"ר מהווים את שטחו של הבית הטמפלרי, בו רכש אולמרט את יחידת הדיור. מסביר המתווך אלי טפרברג, המתמחה מכירת דירות בשכונות הוותיקות של ירושלים.

 

לדבריו, מימוש מלוא זכויות הבנייה יאפשר בנייה של עוד כ-400 מ"ר, שככל הנראה ייבנו בסמוך לבית הטמפלרי, שם בפרויקט החדש טמון עיקר הרווח של החברה מרכישת הקרקע.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, נטע סלע ועידו אפרתי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אולמרט. "טענות מגוחכות"
צילום: איי פי
מומלצים