שתף קטע נבחר

מרכז הליכוד אישר: הכוח עובר למתפקדים

מרכז הליכוד אישר את הרפורמה שנועדה להעביר את כוחו למתפקדי התנועה. בכך צלח נתניהו מבחן כוח משמעותי ראשון כיו"ר התנועה. נתניהו אמר ל-ynet לאחר ההצבעה: "היתה פה נטילת סיכון אישי לא קטן, אולי אפילו גדול מאוד". רק כמה מאות חברי מרכז הגיעו וביניהם קשה היה לאתר מתנגדים ליוזמה. המתנגדים הבודדים הזהירו: "המהלך יפגע בליכוד". לבנת: "יש חברי מרכז שגרמו למיאוס בציבור"

מרכז הליכוד הכריע: ההצבעה עוברת למתפקדים. על רקע הסקרים הלא מחמיאים התכנס הערב (יום ד') מרכז הליכוד בגני התערוכה בתל אביב. המרכז האזין לנאומו של יו"ר התנועה, בנימין נתניהו, ולאחריו אישר ברוב גדול את הצעתו לשינוי בחוקת הליכוד ולפיו רשימת הליכוד לכנסת תאושר מעתה בפריימריז רחב היקף של מתפקדי התנועה, ולא בהצבעה פנימית במרכז.

 

 

לאחר ההצבעה אמר נתניהו ל-ynet: "היתה פה נטילת סיכון אישי לא קטן, אולי אפילו גדול מאוד, אבל אני באתי מיחידה שעל חדר האוכל שלה היה תלוי 'המעז מנצח'. מדובר במהפכה בליכוד, סימן דרך לדמוקרטיה נקייה יותר. אחרי שסילקנו גורמים עבריינים ופתחנו את השורות, הליכוד היא התנועה הנקייה ביותר מבין כל המפלגות. אני וחבריי בסיעה הוכחנו כי שמעל לכל שיקול אישי אנו רואים את הדרך. אם יסתכלו ביושר והגינות יראו פה מהפכה של ממש שאני וחבריי עשינו. מהפכה ערכית, עקרונית למען ישראל".

 

"העם מצפה שנעביר את המהלך"

 

"אני יודע שתעשו את הדבר הנכון", אמר נתניהו מעל הבימה למתפקדים. "באנו לכאן הערב כדי לפתוח דלת לחזרה הביתה של רבים מחברינו. להחזיר אותם הביתה לליכוד. באנו לכאן הערב כדי לומר: הליכוד מתחדש, הליכוד מתחזק , הליכוד ינצח". נתניהו תקף בחריפות את ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ואמר כי "איבד את האמון בעם".

 

"אני אומר לכם בוודאות, העם מצפה שאנחנו נעביר את המהלך הזה", הדגיש נתניהו. "ובאותה וודאות אני אומר לכם, יריבנו הפוליטיים מייחלים לכך שלא נעביר את המהלך הזה, אבל אנחנו נעביר אותה, כי אנחנו קשובים לרחשי הלב של העם, לרחשי הלב של החברים שלנו, של המצביעים שלנו, של אלה שרוצים לחזור להיות המצביעים שלנו, כי המטרה שלנו היא משותפת והיא אחת - להחזיר לעם מנהיגות שמאמינה בעם, שתחזק אותו, שתיתן לו תקווה ולא אשליה, בטחון ולא חולשה".

 

בכירי הליכוד הציגו חזית אחידה מעל בימת הנאומים. בנאומה אמרה ח"כ לימור לבנת: "קדימה יורדת בסקרים והליכוד ביחד עם הימין מגיע לגוש חוסם. עוד קצת מאמץ ואולמרט לא יוכל להקים ממשלה בלעדינו ואנחנו חפצי שלטון, ולא בגלל ג'ובים. שלטון, כדי שנוכל לטפל בחמאס ביד חזקה. חשוב שביושר נסתכל על עצמנו ולתוכנו. האם אצלנו הכל בסדר? רוב אנשי המרכז הם ישרי דרך, אך בשוליים יש כאלה שגרמו למיאוס בציבור. אנחנו צריכים בחזרה את הקולות של אלה שברחו מהליכוד, וחלקם כבר בדרך חזרה. הערב הציבור יראה שהמרכז לקח החלטה אמיצה".

 

 צילום וידאו: ירון ברנר

 

חבר הכנסת מיכאל איתן אמר בנאומו בפני חברי המרכז: "אל תשלחו אותנו חזרה לשדה הקרב ללא תחמושת". לדברי איתן, "אנו זקוקים לאישור המהלך על מנת להמשיך במאבק וכדי להופיע בפני הציבור, שיתחיל להקשיב לטענות הצודקות שלנו. תנו לליכוד לנצח". סילבן שלום הדגיש בנאומו כי "הדרך היחידה לבוא אל הבוחרים היא אם נדע לבוא מאוחדים כולנו יחד עם מסר אחד ועם שורות מאוחדות".

 

פעילי המרכז החלו לזרום כבר בשעה 17:00 אחר הצהריים אל גני התערוכה, תוך ויכוחים לוהטים בשאלה האם יש לתמוך ביוזמת נתניהו. בסך הכל הגיעו כמה מאות חברי מרכז. קשה היה לאתר חברי מרכז שמתנגדים בפה מלא למהלכו של נתניהו. תביעת בית הדין של הליכוד כי ההצבעה תהיה גלויה, הוציאה למעשה את הרוח ממפרשיהם של מתנגדי המהלך.

 


מתנגדים בודדים (צילום: אלי אלגרט)

 

דויד ביטון, סגן ראש עיריית ראשל"צ ואחד האנשים החזקים במרכז, עמד בחזית כאחד המתנגדים הבודדים. "המהלך של נתניהו יפגע בליכוד כיוון שהרבה מאוד פעילים יעזבו. בנוסף לא עושים מחטף ערב בחירות", הסביר. לדבריו, "רק בגלל שהבחירות בפתח, אני לא פועל נגד נתניהו באופן אקטיבי".

 

מתנגד נוסף איציק ג'רובי, הסביר כי יש סיבה "אחת ויחידה" להתנגדותו. "שינוי בחוקה לא מביאים למרכז באופן לא מוגמר. השינוי אמור היה להכיל בתוכו את מכלול השיטה החדשה שבה ייערכו הבחירות לנציגות הליכוד ולרשימה לכנסת. לא התקיים דיון מסודר בוועדת החוקה של הליכוד. המהירות היא מהשטן".

 

"התקשורת מחפשת אותנו, צריך לתת גיבוי"

 

אבידן אבי, יו"ר סניף יבנה הזהיר את הפעילים: "במקום לנהל מאבק נגד אולמרט המושחת, אנו מנהלים מאבק נגד עצמנו. אם יש בתוכנו עגבניות רקובות, אנחנו צריכים להתפזר ולנקות את המרכז. התקשורת ואנשי השמאל מחפשים אותנו, אם לא ניתן גיבוי רק בגלל כבוד עצמי שלנו התנועה תתפרק".

 


קשה למצוא מתנגדים. אנשי המרכז (צילום: אלי אלגרט)

 

גבי קדוש, ראש עיריית אילת לשעבר, מונה על ידי נתניהו לנהל את המטה לגיוס תמיכה ואמר: "לפי נתונים שבידי, גם בהצבעה חשאית היינו מעבירים את ההחלטה ב-56 אחוזים לפחות. בהתחלה נתקלנו בהתנגדות בגלל חוסר הבנה של המהלך, כאשר אנשים הבינו שכלל המתפקדים האזוריים מצביעים

 עבור נציג אזורי המגמה השתנה. ברור שמפלגת שלטון שנים רבות, שעברה משברים של פילוג והתערבות של אנשי קדימה בתוך המרכז, צריך היה לקבל החלטה אמיצה וזה מה שנתניהו עשה. עכשיו כולם מבינים שיש בעל בית חדש בליכוד".

 

בצהריים נסללה הדרך לכינוס מרכז הליכוד כשאב בית הדין העליון של הליכוד, אביגדור משאלי, דחה את העתירות שביקשו למנעו את כינוס המרכז ולמנוע קיום הצבעה גלויה. משאלי הכריע כי במרכז תתקיים הצבעה גלויה, ולא חשאית, וכי אין מניעה לכנסו. החלטת משאלי מהווה נצחון קטן לנתניהו, שהעדיף הצבעה גלויה בהנחה כי חברי המרכז המתנגדים להצעה יעדיפו לא לחשוף את זהותם.


פורסם לראשונה 01/03/2006 18:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלרגט
צלח את מבחן הכוח. נתניהו
צילום: אלי אלרגט
צילום: אלי אלגרט
נגד או בעד? פעילים במרכז
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלרגט
נתניהו ואיתן. נטילת סיכון אישי
צילום: אלי אלרגט
צילום: ירון ברנר
המרכז חיבק
צילום: ירון ברנר
מומלצים