שתף קטע נבחר

טיבי: "יש פה מחלה קשה של גזענות ושנאה"

ועדת המעקב של ערביי ישראל התכנסה בצהריים בנצרת וחבריה לא חסכו במלים קשות, בעקבות התקרית בכנסייה. "מחלת השנאה והגזענות פוגעת רק באנשי ימין", הסביר טיבי. צעדת המחאה יצאה לדרך לאחר שסוכם כי במהלכה לא תהיה נוכחות משטרתית בעיר ולאחריה התקיימה עצרת ברחבת הכנסייה

אחרי לילה סוער אמש בעקבות מתקפת הנפצים על כנסיית הבשורה, ובוקר רגוע שעבר על העיר נצרת, התכנסה בצהריים ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, בהשתתפות חברי כנסת, ראשי רשויות ונציגי העדה הנוצרית כדי לדון באירועים. ב-19:00 ייערך בבית משפט השלום בטבריה הדיון בהארכת מעצרם של בני הזוג חביבי ובתם ליליה, שזרקו את הנפצים בכנסייה וגרמו למהומה.

 


הצעדה (צילום: חגי אהרון)

 

בשעה 15:00 יצאה לדרך מכיכר המעיין בנצרת תהלוכת המחאה בהשתתפות מכובדים מהמגזר הנוצרי והמגזר המוסלמי ואלפים מתושבי העיר. עוד לפני התהלוכה סוכם בין המארגנים לבין המשטרה כי עד לסיומה לא תהיה נוכחות משטרתית בנצרת.

 

 

בתום התהלוכה השתתפו אלפי הצועדים בעצרת מחאה ברחבת הכנסייה. בתהלוכה עצמה הניפו בני משפחתו של אחד מהרוגי מהומות אוקטובר שלושה דגלים של הרשות הפלסטינית.

 

בפתיחת דיוני הוועדה העלה חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) שאלה: "מדוע כשקיצונים יהודים משתגעים הם שורפים מסגד או מפוצצים

 כנסיה?". הוא לא המתין לתשובה ומיד המשיך: "מדובר במחלה קשה של גזענות ושנאה לערבים מוסלמים ונוצרים כאחד".

 

"במדינת ישראל יש מחלה מיוחדת שפוגעת רק באנשי ימין וגורמת להם לפגוע במסגדים וכנסות ובציבור הערבי", הוסיף טיבי. "המחלה אינה מוכרת בעולם ואני כרופא לא נתקלתי בה בכל ההיסטוריה שלי".

 

חבר הכנסת טאלב א-סאנע, עמיתו של טיבי, הציע לפנות לאו"ם על מנת שידאג לשמור על הציבור הערבי ומוסדותיו. א-סאנע האשים את ממשלת ישראל "באחריות למעשה הנפשע בנצרת ובהפקרת השמירה על המקומות הקדושים למוסלמים ולנוצרים". לדבריו, "הממשלה תמיד טוענת שהפוגע הוא מעורער בנפשו".

 

חבר הכנסת עזמי בשארה (בל"ד) תקף את השר לביטחון פנים, גדעון עזרא: "השר עזרא עסוק על העת במסע הכפשה והסתה נגדנו תוך שהוא מנסה לקעקע את הלגיטימיות שלנו בציבור. מתי ממשלת ישראל תעשה כבר את המוטל עליה ולא תתחיל בפסטיבל העלייה לרגל לנצרת ובהתנצלויות כלפי המנהיגות הנוצרית ברחבי העולם?".

 

חבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש): "מנסים להוביל אותנו למדרונות שחורים. אני רוצה להזהיר מהפשע הבא ברחוב הערבי, מצד מטורפים בימין הקיצוני. השאלה היא לא מי ביצע אלא מי הבא בתור. האחריות מוטלת על כתפי ממשלת ישראל שחייבת לעשות כל שביכולתה על מנת לעצור את הימין הקיצוני".

 

ראש הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, נכח גם הוא בישיבת הוועדה היום. "מדובר בניסיון לפגוע בכמה שיותר אזרחים תמימים", אמר. "אנו דוחים את גרסאת המשטרה שמדובר במקרה שולי. הגיע לידי מידע ולפיו מבצע האירוע ביקר דקות קודם לכן במסגד הלבן הצמוד לכנסייה, אולם מאחר שלא היו בו מספיק מתפללים הוא החליט לבצע את זממו בכנסייה".

 

ביילין: אסור שאנשים מעורערים יקבעו את סדר היום לציבור שרוצה שלום

 

אל כנסיית הבשורה בנצרת הגיעו הבוקר כ-40 צליינים, שלא היו מודעים לאירועי אמש. ראשי הכנסיה עוסקים כעת בתיקון הנזקים שנגרמו כתוצאה מהשלכת החזיזים, במטרה להשיב את הכנסיה לתפקוד מלא.

 

בשעות הצהריים ביקר יו"ר מרצ, יוסי ביילין, בכנסיית הבשורה. הוא נפגש עם ראשיה, הביע הערכה לדרך בה נהגו לאחר האירוע ולמאמציהם להרגעת הרוחות. ביילין אמר כי חייבים להבטיח שאנשים מעורערים לא יקבעו את סדר היום לרוב העצום בציבור היהודי והערבי, שכל רצונו הוא לחיות בשלום.

 

הבוקר סיפרו אנשי צוות החקירה המיוחד שהוקם בעקבות התקרית בכנסייה, על עדותה של ליליה חביבי, בתם של בני הזוג ויולט וחיים, אודות מה שעבר על המשפחה בימים האחרונים. לדבריה, ביום שישי בבוקר, לאחר שהמשפחה לנה בבית מלון בתל אביב, התעוררו

 ההורים ונסעו עימה במונית שירות שהורידה אותם סמוך לכנסייה.

 

"קודם לכן, לטענת הבת, רכש האב נפצים ובלוני גז קטנים המשמשים להפעלת גזיה", סיפר ל-ynet רפ"ק דוד פיל, ראש צוות החקירה. "הם לקחו עימם את עגלת התינוק של בנם הקטן וכשהם מתחזים לצליינים נכנסו אל תוך הכניסה בשעה המיסה. האם, שהיא נוצריה, ידעה כי מדובר בתפילה מאד חשובה לנוצרים - תפילת יום השישי הראשון של הצום לפני חג הפסחא - ושם הם החליטו לעשות את המעשה כדי לזעוק את זעקתם. הם חשבו שכך יוכלו להחזיר את ילדם הביתה".

 

השתתפו בהכנת הידיעה: שרון רופא-אופיר ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יותם פרום
אחמד טיבי
צילום: יותם פרום
צילום: חגי אהרון
הנפצים שנתפסו בכנסיה
צילום: חגי אהרון
צילום: יריב כץ
ברכה. בדרך למדרונות שחורים
צילום: יריב כץ
מומלצים