שתף קטע נבחר

אולמרט על אירועי נצרת: מגוחך שהמוסלמים צועדים בראש

בפתח ישיבת הממשלה, מתח אולמרט ביקורת על המנהיגות המוסלמית במדינה: "יש משהו כמעט מגוחך שהציבור המוסלמי, שלא מצטיין בגילוי סובלנות כלפי הנצרות וראשי הציבור הזה, צועד בראש המחאה בשל תקרית שנגרמה על ידי זוג תמהוני, ומציע למנף את הדברים בתקופת הבחירות". עמיר פרץ סייר בכנסייה וקרא לממסד "להתייחס בחומרה הנדרשת להתקפה"

 "זהו אירוע מצער שתוצאותיו היו יכולות להיות בעלות השלכות חמורות ביותר ואני שמח שהוא הסתיים בדרך שבה הוא הסתיים". כך אמר הבוקר (א') ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהתייחסו לתקיפת כנסיית הבשורה בנצרת, ביום שישי.

 

אולמרט, במסגרת ישיבת הממשלה השבועית, מתח ביקורת על המנהיגות המוסלמית במדינה ואמר כי "יש כאן ניסיון לעשות מהאירוע רווח פוליטי. יש משהו כמעט מגוחך שהציבור המוסלמי וראשיו, שלא מצטיינים בגילויי סובלנות כלפי הנצרות, דווקא הם צועדים בראש המחאה בשל תקרית שנגרמה על ידי זוג תמהוני, ומציעים למנף את הדברים בתקופת הבחירות".

 

 

אולמרט ביקש להבהיר כי "מאז קיומה מקפידה ישראל על קיום חופש הפולחן והדת ועל גילוי סובלנות מלאה למוסדות של כל הדתות הפועלות במדינה. זו אמונתנו, זו דרכנו, כך נהגנו, כך נמשיך לנהוג. אנחנו נמצאים בתקופה רגישה שיש בה תמיד

 פיתוי לנצל אירועים מן הסוג הזה בהקשרים שאינם רלוונטיים. אני קורא לכל הגורמים לגלות איפוק ואחריות, ולא לגרור את האירוע המצער הזה, שלשמחתנו נגמר בצורה רגועה, למחוזות של עימותים על רקע דתי שאין בינם ובין מה שהיה ולא כלום".

 

חבר הכנסת ויו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, הגיע הבוקר לנצרת וביקש להבהיר כי "על הממסד להתייחס לאירוע בחומרה הנדרשת על מנת לא לאפשר מקרים דומים של התנכלות למבני דת ברחבי הארץ". לדבריו, "כנסיית הבשורה מעבירה מסר של שלום ואחווה וביום שישי הוכחנו כולנו – המשטרה וראשי הנצרות בישראל – כי השלום והאחווה יישמרו ולא נהפוך את המזרח התיכון למקום אלים ובלתי יציב".

 

פרץ הוסיף ואמר: "גם אם מדובר במעשה של מטורפים, מדינת ישראל חייבת להעביר להם מסר חד וברור – הטירוף האישי לא יכול להגיע למקומות הקדושים". 

 

"מכאן תצא לעולם בשורה של שלום ואחווה"

 

פרץ חלף ליד כנסיית הבשורה אך נמנע מלהיכנס אליה. הוא זכה לקבלת פנים חמה מצד ראשי הכנסייה, בראשם הפטריארך הלטיני מישל סבאח והבישוף של נצרת והגליל, מארק ודסו. סבאח דיבר על חשיבות קירוב הלבבות בין שלוש הדתות ומניעת הישנות הפגיעה במבנים המקודשים לבני כל הדתות בישראל. יו"ר העבודה פנה לראשי הנצרות וביקש מהם להמשיך במגמת הרגעת הרוחות: "כנסיית הבשורה כשמה כן היא - מקום שממנו צריכה לצאת הבשורה לכל העולם על שלום, אחווה והבנה בין כל הדתות, ולא הפיכת המזרח התיכון למקום של חוסר יציבות דתית". 

 

יחד עם פרץ הגיעה לנצרת גם נדיה חילו, נוצריה מיפו המתמודדת ברשימת העבודה לכנסת. חילו בחרה לשאת דברים דווקא בשפה העברית ואמרה: "המעשה הנתעב לא יגרום לקריסת המרקם בין נוצרים ליהודים בנצרת ובשאר חלקי המדינה. אנו מגנים את המקרה ונדע להפיק לקחים ולצאת ממנו מחוזקים". בסיום הביקור כתב פרץ בספר המוצב בבית הבישוף: "היום בו ניסו לפגוע בכנסיית הבשורה יהפוך לרגע בו נביא בשורה של אמונה בדו קיום, שלום וכבוד הדדי בין בני האדם לבין העמים".

 


פרץ מבקר. צילום: עופר עמרם

  

תקרית מילולית פרצה בנצרת בין חברי הכנסת בנימין בן-אילעזר וראלב מג'דלה לבין תושב נצרת פעיל חד"ש, נאדר סרוג'י. בן-אליעזר זעם על התנהגות חברי הכנסת הערבים בעקבות האירוע בכנסיה וכינה אותה "פרובוקציה". סרוג'י מצדו טען כי ביקורם של חברי מפלגת העבודה בעיר נועד אך ורק לקידום מערכת הבחירות ולא כפי שהם מכנים זאת, ביקור הזדהות עם בני העדה הנוצרית בישראל.

 

גם נשיא המדינה, משב קצב, גינה את התקרית שאירעה שלשום בכנסיית הבשורה בנצרת. הנשיא קצב קרא שלא לאפשר לתקרית לפגוע ביחסים הטובים שבין אזרחי ישראל היהודים והנוצרים. הוא הדגיש כי מדינת ישראל תגן בכל תנאי על המקומות המקודשים לכל הדתות בישראל, וקרא למנהיגים ולאנשי הדת לפעול להרגעת הרוחות בעקבות האירוע "אשר עורר זעזוע בלב כלל אזרחי ישראל".

 

במוצאי שבת שוחח הנשיא עם שומר המקומות הקדושים של הכנסייה הקתולית, האב פייר בטיסטה פיצאבלה, הדגיש בפניו את צערו על התקרית ואמר כי הממסד הנוצרי מודע היטב למידת המחוייבות של ישראל כלפי המקומות הקדושים וחופש הפולחן. לדברי הנשיא, "יש צורך להסיק את המסקנות בכדי למנוע מקרים חריגים שכאלה בעתיד".

 

מאז שעות הבוקר פוקדם מאות צליינים מאירופה ואפריקה את כנסיית הבשורה ומשתתפים בתפילות. כל סימני החבלה בחצר הכנסייה

 תוקנו. מתברר כי רבים מהצליינים כלל לא שמעו על התקרית שאירעה ביום שישי, אלא רק לאחר שיחות עם תושבי נצרת המקומיים.

 

מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב דן רונן, ערך הבוקר סיור בכנסייה ונפגש עם ראשיה ועם קציני הביטחון במקום. לאחר מכן ערכו הוא וקציניו סיור בכיכר שעאב א-דין הסמוכה לכנסייה, בה אירעו בעבר מהומות בין נוצרים למוסלמים. רונן הדגיש כי הסטטוס-קוו במקום יישמר ואמר שאין כל כוונה לאפשר למתפללים משלוש הדתות להפוך את האתר למקום תפילה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. שמח שנגמר רגוע
צילום: גיל יוחנן
צילום: עופר עמרם
ח"כ פרץ מעודד בנצרת
צילום: עופר עמרם
צילום: רענן בן צור
התוקף חיים חביבי
צילום: רענן בן צור
מומלצים