שתף קטע נבחר

בשורה לסופרים: עט לחתימה מרחוק

סופרת ומשוררת קנדית המציאה עט שיכול לכתוב מרחוק, על מנת לחסוך לעצמה נסיעות למרחקים כדי לחתום למעריציה

מרגרט אטווד, סופרת ומשוררת קנדית זוכת פרסים, חשפה אתמול (א') המצאה חדשה, ה-LongPen - עט הכותב מרחוק.

 

לאטווד ("לטענת גרייס", "עין החתול", "הכלה השודדת") נמאס מנסיעות ארוכות כדי לחתום למאות ממעריציה, הממתינים בתורים ארוכים. לכן, היא החליטה להמציא עט שיאפשר לה לחתום להם ממרחק של אלפי קילומטרים. לשם כך, הוקמה חברה בשם Unotchit (מבטאים את שמה - you no touch it - אתה לא נוגע בזה).

 

איך זה עובד?

 

ה-LongPen מבוסס על פד ביטים שמשמש לזיהוי החתימה של המשתמש. לאחר החתימה, הפד משתמש בחיבור אינטרנט כדי לשגר את החתימה למקום המבוקש. בצד השני, זרוע רובוטית המחוברת לעט משרבטת את החתימה - או דברים אחרים שהסופר כתב - בכתב ידו. כמו כן, חיבור אודיו ווידאו המשולב במכשיר מאפשר לסופר לשוחח עם המעריצים בזמן אמת.

 

ההדגמה הראשונה של ה-LongPen, ביריד ספרים בלונדון, לא עברה בצורה חלקה. כשתוקנה התקלה, אטווד הדגימה חתמה באמצעות הגאדג'ט על אוסף הסיפורים הקצרים שלה - The Tent, עבור מנכ"ל ההוצאה לאור שלה.

 

היא כתבה על בלוק אלקטרוני בזמן שדיברה עם המנכ"ל דרך קישור וידאו. מספר שניות מאוחר יותר, בצד אחר של התערוכה, שתי זרועות דקות מברזל, שהחזיקו עט, הצליחו לשחזר את מה שכתבה הסופרת, בכתב ידה. בהמשך מתכננת אטווד לחתום למעריצים בצד השני של האוקיינוס האטלנטי, בניו יורק ובקנדה.

 

נשמע כמו מתיחה

 

כשאטווד בת ה-66 הכריזה על המצאתה בסוף 2004, רבים חשבו שמדובר במתיחה. אבל ספרי המדע הבדיוני שלה (כמו The Handmaid's Tale ו-Oryx and Crake), העידו על כך שהסופרת מתעניינת בתחום המדע והטכנולוגיה.

 

לעומת זאת, אטווד טוענת שמקור ההשראה להמצאה שלה היא דווקא הבורות הטכנולוגית שלה. כשקיבלה חבילה לביתה, והייתה צריכה לחתום לחברת המשלוחים בטופס אלקטרוני, היא חשבה שהחתימה שלה נשלחת אוטומטית למרכז החברה באמצעות האינטרנט. זה גרם לה לחשוב שזה יכול להיות נהדר אם תוכל לחתום כך על הספרים שלה.

 

כשביררה את הנושא עם מומחים, הם הסבירו לה שהמכשיר של השליח לא עובד כך, אך הודו שהרעיון שלה הוא בר ביצוע.

 

גם לצורכי חינוך

 

אטווד סבורה כי למכשיר יש שימושים נוספים – לצורכי חינוך, משפט ועוד. עד כה, המכשיר חתם בהצלחה על מקלות הוקי, ועכשיו צוות הפיתוח עובד על האפשרות לחתום על כדורי סל.

 

המפתחים לא מתכוונים למכור את המכשיר, אלא להשכירו למוציאים לאור שיוכלו להשתמש בו לאירועים חד פעמיים. אטווד מקווה שהמו"לים ישתמשו בטכנולוגיה כדי לקדם סופרים פחות ידועים וכדי להביא חתימות ספרים לערים ומדינות קטנות, שבדרך כלל לא נכללים ברשימת הסיור של הסופרים.

 

מו"לים רבים כבר הביעו התלהבות מהרעיון. שני המו"לים של אטווד השקיעו בעצמם בפרוייקט. אחד מהם אמר שהטכנולוגיה הזו יכולה לייצר אפשרויות חדשות לגמרי בנושא קידום מכירות של ספרים, ולהפיח חיים חדשים בכל הנוגע לשיווק ולקשר בין הסופרים לקוראיהם.

 

עם זאת, יש מי שחושש מההמצאה וטוען כי ה-LongPen עלולה לשים קץ ליחס האישי בין סופרים לבין הקוראים. לטענת אטווד, צפוי תהליך הפוך - לדבריה, סופרים אינם יכולים להיות באופן פיזי בחמש מדינות בו זמנית, אך ה-LongPen מאפשר להם ליצור מגע אישי עם קוראים שנמצאים במדינות שאינם מתכוונים להגיע אליהן.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עט דיגיטלית. אפשר גם עם יד רובוטית
מומלצים