שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מנכ"ל משרד החוץ יצא לירדן לשיחות על פרשת נווה
  רון פרושאור ובכיר נוסף יצאו לעמאן, שם עם יפגשו עם בכירים ירדניים ובהם ראש הממשלה. במהלך השיחות תעלה ההתבטאות של האלוף נווה שגרמה למתיחות בין שתי המדינות

  מנכ"ל משרד החוץ, רון פרושאור ובכיר נוסף במשרד, יצאו היום (ה') לבירת ירדן, שם הם ייערכו פגישות עם בכירים ירדניים ובהם ראש הממשלה, ד"ר מערוף אל-בחית. ההתבטאות של אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, צפויה לעלות במהלך הפגישות. נווה האריך בהרצאה סגורה, לפני כשבועיים, שהמלך עבדאללה עלול להיות המלך האחרון בשושלת האשמית.

   

  שרת החוץ, ציפי לבני, היתה זו שהנחתה את פרושאור לקיים את הביקור, כדי לוודא שהיחסים בין ירושלים לעמאן תקינים. מקורות מדיניים ציינו שלמרות העובדה שבירדן נפגעו מדבריו של האלוף נווה, ודרשו מישראל לטפל בדבר, היחסים בין שתי המדינות לא נפגעו באופן משמעותי. אותם מקורות ציינו כי אין קרע בין המדינות. עדות לכך היא שהמנכ"ל פרושאור נפגש עם גורם רם דרג, כמו ראש הממשלה הירדני, ולא עם דרג זוטר יחסית.

   

  דבריו של נווה גרמו למתיחות בין שתי המדינות, אולם למרות הדיווחים על הנושא בכלי התקשורת, אבל מאז הורידו הירדנים פרופיל. הירדנים הזועמים טלפנו בעקבות הפרסום למשרד החוץ, התלוננו על האמירות הקשות - ואף דרשו שיינקטו צעדים נגד האלוף.

   

  לאחר התקרית שוחח ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם עבדאללה מלך ירדן. סוכנות הידיעות הירדנית "פטרה" טענה כי אולמרט התנצל בפני חוסיין, אך מלשכת ראש הממשלה נמסר שהשיחה לא הייתה יזומה על ידי אולמרט, אלא "נקבעה כדי ליישר את ההדורים".

   

  בעקבות הדברים פרסם משרד הביטחון הודעה בא נאמר כי "ישראל רואה בירדן מדינה יציבה וחזקה בעלת מסורת מפוארת ועתיד מבטיח". כמו כן קרא הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, לאלופים "לגלות זהירות ורגישות בכל הקשור להתבטאויות של קצינים בכירים".

   

  לפני מספר ימים, דיווח ב"ידיעות אחרונות" שבין עמאן לירושלים שורר קרע ונתק אסטרטגי, אולם בעקבות פרסום זה הכחיש ממלא מקום שגריר ירדן בישראל, עומר א-נזיף, שהיחסים נפגעו. "היחסים בין ישראל לירדן נעים בכיוון הנכון. ירדן מעניקה חשיבות עליונה לתהליך השלום באזור והיא מקווה כי התהליך יתחדש אחרי הבחירות בישראל. לצורך כך היא תשקיע את כל מאמציה", אמר א-נזיף.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורי פורת
  יצא לירדן. פרושאור
  צילום: אורי פורת
  גרם למתיחות. נווה
  צילום: דני סלומון
  מומלצים