שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החמאס: רוצים לתאם הכל עם אבו מאזן
  עדיין אין התקדמות במגעים על כינון ממשלת אחדות פלסטינית. כך מתברר בתום פגישה בין יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לבין ראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה. הנייה: "השאיפה היא להגיע לתיאום בין מוסד הנשיאות לבין ראשות הממשלה"

  הפלסטינים מדווחים שלא הושגה התקדמות בפגישות שהתקיימו הלילה (יום ה') בין ראשי תנועת הפתח לתנועת החמאס בנוגע להקמתה של ממשלת אחדות פלסטינית. הפגישה המרכזית נערכה בין ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, השייח איסמעיל הנייה ליו"ר הרשות, אבו מאזן.

   

  מקורות פלסטינים ציינו כי הפגישה הייתה עניינית, נדונו בה כל הסוגיות שבמחלוקת בין הצדדים, בעיקר העימותים בין שתי הסיעות בתוך המועצה המחוקקת. בתום הפגישה הכחיש הנייה את הדיווחים על משבר בין שני הצדדים ואמר שהפגישה הייתה חיובית וכי הוא מקווה שבסופם של המגעים תצטרף הפתח לממשלה.

   

  הפגישה התקיימה הרחק מעיני התקשורת. הנייה הביע תקווה שהפגישה תיתן דחיפה למשא ומתן בין הצדדים. הוא עדכן את אבו מאזן במגעי החמאס עם הסיעות האחרות ואמר כי בכל תסריט אפשרי, אם הפתח תצטרף לממשלה או לא, "נשמור את הראיס בתמונת התוכנית הפוליטית של הממשלה, הסיעות שיהיו חברות בה והשרים המועמדים להיות חלק מהממשלה. השאיפה היא להגיע לתיאום בין מוסד הנשיאות לבין ראשות הממשלה".

   

  הנייה התייחס גם למגעים בין החמאס לפתח ואמר שהפגישות שהתקיימו עד כה היו מעמיקות, "במיוחד בכל הנוגע לסוגיות המדיניות". הנייה הביע תקווה שבסופו של דבר תהיה הפתח חלק מהממשלה.

   

  מוקדם יותר התקיימו שתי פגישות בין החמאס לפתח בנוגע להצטרפות הפתח לממשלת החמאס. בפתח שבו ודרשו שתוכנית הממשלה תכלול הכרה בהסכמים שעליהם חתם אש"ף עם ממשלת ישראל, מה שעדיין אינו מקובל על החמאס, שמעדיפים להדגיש במגעים את הנושאים הפנימיים, במיוחד אלה הקשורים לרפורמות בתוך הרשות.

   

  בחמאס מקווים לכלול בממשלתם נציגים מכל הסיעות החברות במועצה המחוקקת, וכן אישי ציבור עצמאיים. לפי שעה הודיעה רשימת ה"אלטרנטיבה" השמאלית, שלא נראה שתוכל להשתתף בממשלת החמאס בגלל עמדת החמאס המסרבת לקבל את התפיסה המדינית של אש"ף. גם יושב ראש הפרלמנט הפלסטיני לשעבר ואיש הפתח, רווחי פתוח, שהשתתף בפגישות בין הפתח לחמאס, אמר כי לפי שעה אין הסכמה על התוכנית המדינית בין הצדדים, ובלי הסכמה כזו לא תוכל פתח להיות חלק מן הממשלה.

   

  מנהיגי החמאס יתחילו היום בביקור בן שלושה ימים בסעודיה, שבו יבקשו מראשי המדינה להמשיך לתמוך ברשות הפלסטינית. המשלחת ובראשה חאלד משעל תיפגש עם המלך עבדאללה. אחד מנציגי החמאס, מוחמד נזאל, אמר לסוכנות רויטרס: "החמאס מעריכה את עמדת הסעודים, שתמיד תמכו בפלסטינים. אנחנו נבקש מאחינו הסעודים להמשיך לתמוך בנו פוליטית ופיננסית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  אבו מאזן
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  מחמוד א-זהאר
  צילום: איי פי
  מומלצים