שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "בריטניה מכרה לישראל פלוטוניום בשנות ה-60"

  רשת ה-BBC מדווחת כי בריטניה מכרה בשנות ה-60 לישראל פלוטוניום, על אף שידעה כי החומר עלול לשמש לייצור כלי נשק גרעיניים. שר הטכנולוגיה הבריטי דאז: אני המום, תמיד חשדתי שעובדים בשירות המדינה חתמו על עסקאות מאחורי גבי

  חשיפת סודות הגרעין של ישראל נמשכת: בריטניה סיפקה לישראל פלוטוניום במהלך שנות ה-60, בתקופה שבה הרולד ווילסון היה ראש ממשלת בריטניה, כך דיווח אתמול (ה') תאגיד השידור הבריטי, הבי.בי.סי.

   

  לפי הדיווח, הפלוטוניום נמכר לישראל למרות הזהרת המודיעין הבריטי, שהחומר עלול לשמש את ישראל לייצור כלי נשק גרעיניים. תחת שלטונו של ווילסון (בין השנים 1964-70), מכרה בריטניה לישראל טונות של כימיקלים המשמשים לחיזוק פצצות אטום, ההופכים אותן לחזקות פי 20 מהפצצה שהוטלה בהירושימה.

   

  עוד לפני כן, בתקופתו של ראש הממשלה הבריטי הרולד מקמילן (1975-63), סיפקה בריטניה לישראל אורניום ומים כבדים שאיפשרו את תחילת ייצור כלי הנשק הגרעיניים בכור בדימונה. המודיעין הבריטי העריך כי המים הכבדים יאפשרו לישראל לייצר "שש פצצות אטום בשנה".

   

  הבי.בי.סי חשף לראשונה את מכירת המים הכבדים לישראל בחודש אוגוסט אשתקד, אולם ממשלת בריטניה הגיבה בהודעה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי לא הייתה צד בעסקה כלשהי עם ישראל וכל שעשתה היה למכור מים כבדים לנורבגיה.

   

  הדיווח מסתמך על מסמכים סודיים ביותר שהגיעו לידי הבי.בי.סי באמצעות חוק חופש המידע. המידע מצביע על כך שהשר קים האוולס הוליך שולל את סוכנות הגרעין של האו"ם, וכי בריטניה העבירה מאות משלוחים חשאיים של חומרים גרעיניים לישראל.

   

  בריטניה, שרכשה מים כבדים מנורבגיה עבוד תוכניתה הגרעינית, נשארה עם חומרים עודפים ונזקקה על-פי הדיווח לקונה. המסמכים מראים כי חברה בשם "נורטום" פעלה כמייעצת וארגנה את העסקה עם ישראל תמורת עמלה של 2%. חוקר במודיעין הבריטי, פיטר קלי, טוען כי בריטניה ידעה כי המים הכבדים נועדו להפקת פלוטוניום.

   

  טוני בן, שהיה שר המדע הבריטי בשנת 1966, אמר בעקבות הגילויים: "אני לא רק מופתע, אני המום". הוא הוסיף שלא הוא ולא קודמו בתפקיד, פרנק קזינס, אישרו את המכירות. לדבריו, תמיד חשד שעובדים בשירות המדינה חתמו על עסקאות מאחורי גבו, אך מעולם לא חשב שהם ימכרו פלוטוניום לישראל, דבר "המנוגד לגמרי למדיניות הממשלה".

   

  לפי הדיווח, נציג בריטניה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מייק מייקלס, הוא ששיכנע את בריטניה למכור לישראל כמות קטנה של פלוטוניום, למרות שידע כי החומר יקצר באופן משמעותי את דרכה של ישראל לפצצת האטום. זאת לאחר שנפגש בישראל עם ראש פרויקט הגרעין, ארנסט דוד ברגמן, ואף עם שמעון פרס ודוד בן-גוריון.

   

  בתשובה לשאלה אם לדעתו ראש הממשלה ווילסון ידע על הייצוא הגרעיני לישראל, השיב השר לשעבר טוני בן כי הדבר "בלתי מתקבל על הדעת". אולם לאחר מכן סתר את עצמו והודה כי אכן "הרולד אהד את ישראל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים