שתף קטע נבחר

בוש חתם על הגירסה החדשה של חוק הפטריוטיות

לאחר ששני בתי הקונגרס אישרו את תוקפו של החוק שפג, חתם הנשיא ג'ורג' בוש על החוק המחודש, שאמור לאזן בין חירויות הפרט לכוחו של הממשל לחטט בחיי האזרחים בשם המלחמה בטרור. החוק מאפשר להשיג רקע עסקי על אדם וכן לצותת ולעקוב אחר דואר אלקטרוני. עם זאת, הממשל לא יוכל לקבל מידע בלתי מוגבל מספריות

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, חתם היום (ו') על הגירסה החדשה של חוק הפטריוטיות, המעניקה ל-FBI יכולת נרחבת להילחם בטרור בתוך תחומי ארה"ב. חתימתו של בוש באה אחרי ששני בתי הקונגרס אישרו את החוק, שנוסח לראשונה בעקבות פיגועי 11 בספטמבר.

 

סביב חוק הפטריוטיות התפתח ויכוח פוליטי בין הכוחות הליברלים, שטענו לחדירה לזכויות הפרט, לבין השמרנים שעמדו על הצורך לתת כלים מירבים לסוכנויות הנלחמות בטרור.

 

תוקפו של החוק הישן פג בסוף שנת 2005. הנשיא בוש לחץ להאריך אותו על פי הנוסח המקורי, אבל הדמוקרטים בסיוע רפובליקנים לא מעטים, האריכו אותו רק באופן זמני, כדי שיוכלו להגיע לנוסח פשרה שיאפשר הגנה על צרכי הבטחון אבל גם יגן על חירויות הפרט.

 

16 תנאים בחוק שתוקפם עמד לפוג היום חודשו, 14 מהם באופן קבוע ושני תנאים הוארך תוקפם בעוד ארבע שנים. אחד מהם מאפשר לסוכנויות הפדרליות להשיג פריטים מוחשיים כמו רקע עסקי על אדם, עבור שירותי מודיעין זרים ועבור חקירות טרור בינלאומיות. כמו כן בסמכותו של ה-FBI לצותת ליעדים בעזרת מספר רב של טלפונים ודואר אלקטרוני.

 

אחת הפשרות שהממשל קיבל, היתה הסכמה להגבלת כוחו לדרוש מספריות להעביר לידי השלטונות מידע על זהות ספרים שהושאלו, אלא אם כן קיבלו לצורך כך אישור שופט.

 

בוש שיבח את החוק כמכשיר חיוני למלחמה בטרור. "החוק מאפשר למודיעין שלנו ולשלטונות החוק להמשיך לחלוק ביניהם מידע. זה מאפשר להם להמשיך להשתמש נגד טרוריסטים בכלים שהם עצמם משתמשים בהם. הוא ישפר את הבטחון הלאומי שלנו בעוד אנחנו שומרים על החרויות של אזרחינו".

 

בוש הבטיח בטקס החתימה כי חוק הפטריוטיות מחזק את משרד המשפטים ואת "היכולת לאתר ולסכל איומי טרור".

 

דניס קוסיניץ, דמוקרט שמאלני, האשים בדיון בבית הנבחרים באמצע השבוע ש"הממשל מצותת בצורה לא חוקית לאזרחים אמריקנים, אוסף מידע בצורה בלתי חוקית מקבוצות שלום וחותם בצורה בלתי חוקית על הצהרות לפיהן יש להתעלם מהאיסור על עינויים שחוקק הקונגרס באחרונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש. אישור סופי
צילום: איי פי
הסנאט. תיקונים בחוק
צילום: איי פי
מומלצים