שתף קטע נבחר

איילון צוטט: "הרגתי ערבים יותר מכל אחד אחר"

העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" הוא שמביא היום את הציטוט מפיו של ראש השב"כ לשעבר ומועמד העבודה בבחירות. האם הם אכן נאמרו? דוברו של עמי איילון מגיב: "ההקשר המדוייק היה במסגרת השאלה - עם מי מדברים ברשות הפלסטינית"

"הרגתי הרבה ערבים, ככל הנראה יותר משלוחמי החמאס הרגו יהודים ויותר מכל אחד אחר, אולם הכל נעשה בכדי לשמור על ביטחון חיי הישראלים". הדברים הללו מצוטטים מפיו של עמי איילון, מועמד מפלגת העבודה לכנסת ה-17 וראש השב"כ לשעבר, בראיון המתפרסם היום (א') ב"סאנדיי טיימס" הלונדוני.

 

בפתיחת הכתבה מציין המראיין, העיתונאי הישראלי עוזי מחניימי, כי "האיש שרוצה להיות שר הביטחון הבא של ישראל, אינו מתבייש לדבר על עברו". עם זאת, על אף הדברים הישירים שאומר איילון בנוגע לעברו כלוחם, הוא מצהיר כי פניו אל העתיד ואל משא ומתן עם הפלסטינים לקראת פתרון של שלום: "ארצה לשא ולתת עם החמאס, במידה והתנועה תקבל על עצמה את הרעיון של שתי מדינות".

 

לשיטתו של איילון, הדרך למשא ומתן עם הפלסטינים חייבת לעבור דרך "ציר מעשי" אשר יתבסס על היחסים הדיפלומטיים שמנהלת ישראל עם טורקיה, מצרים, ירדן ומרוקו. "זה הרעיון העיקרי - ציר כזה שיקבל תמיכה מהאיחוד האירופי והקהילה הבינלאומית".

 

על המצב החדש שנוצר ברשות הפלסטינית לאחר הבחירות אמר איילון: "שבעים אחוזים מהאזרחים שהצביעו עבור החמאס לא היו תומכי התנועה, אלא מצביעים שמחו על השחיתות ברשויות הפלסטיניות. אם נבסס ציר של פרגמטיות נשבור את החמאס ונוכל לראות את הכוחות המעשיים בקרב הפלסטיניים".

 

בסיכום הראיון, כאשר נשאל לגבי המסקנה העיקרית שלו בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ציטט איילון את מה שלדבריו "אשתי הבינה לפני שלושים שנה וניסתה ללמד אותי בכוח: היהודים יהיו בטוחים, רק כאשר לפלסטינים תהיה תקווה".

 

איילון עצמו אמר בתגובה לפרסומים כי "לקחו חצי משפט משולי הראיון והפכו אותו לכותרת ראשית. בפעילות הסיכול היומיומית של השב"כ אשר בראשו עמדתי ובמבצעים בהם השתתפי כלוחם וכמפקד בשייטת, נהרגו מחבלים רבים. זה לא נתון שאני מתפאר בו, אבל מי שחושב שמפקד השייטת וראש השב"כ עוסקים במחשקים וירטואליים -טועה".

  

אייל ורדי, יועץ התקשורת של איילון, התייחס בצהריים לדברים שצוטטו מפיו של איילון בנוגע להרג ערבים: "ההקשר המדוייק היה במסגרת העיסוק בנושא: עם מי מדברים ועם מי לא מדברים ברשות הפלסטינית. איילון חזר על מה שהוא אומר כי מה שחשוב זה ההכרה בתנאים הבסיסיים של מפת הדרכים, הכרה בשתי מדינות והפסקת הטרור.

 

"בשלב זה עלתה השאלה של המראיין - האם ניתן לדבר גם עם אנשים שרצחו בעבר? העיתונאי הציג בפני איילון ציטוט שלו מן

 העבר ושאל אותו האם הוא אמר את ואם זה באמת נכון. איילון השיב: בהחלט. הרגתי הרבה מחבלים, אבל הדגש הוא שזה נבע מצרכי הביטחון של מדינת ישראל".

 

יושבת ראש צוות התגובות של מרצ, זהבה גלאון, מתחה ביקורת בעקבות דבריו של איילון: "לא חייבים להרוג הרבה ערבים כדי לעשות איתם שלום. מצער שעמי איילון מודד את יכולתו להידברות עם הפלסטינים במספר הקרקפות שתלויות על חגורתו. איננו מציעים גם לערבים להרוג הרבה יהודים לפני שיפתחו איתנו במשא ומתן על הסדר".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
איילון. הרגתי
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
ח"כ גלאון. לא חייבים להרוג כדי לדבר
צילום: אלי אלגרט
מומלצים