שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרס נפגש בחשאי עם אבו מאזן - באישור אולמרט
  לאחר תקופה ארוכה שבה סירב אולמרט לבקשותיו של פרס להיפגש עם יו"ר הרשות, הוא הסכים לבסוף שפגישה כזו תתקיים - בתנאי שתעסוק בעניינים כלכליים בלבד. אתמול יצאה הפגישה החשאית לפועל

  ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התיר אתמול (א') לשמעון פרס להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. השניים נפגשו בעמאן, ולטענת גורמים מדיניים בירושלים דנו בנושאים כלכליים בלבד.

   

  אין זה סוד ששמעון פרס ביקש זה מכבר מאולמרט להיפגש עם אבו מאזן בניסיון לקדם עניינים העומדים בין ישראל לרשות הפלסטינית. תחילה סירב אולמרט, אולם כאשר פנה אליו שוב כדי להיפגש עם אבו מאזן השוהה בירדן ולדון איתו אך ורק ב"נושאים כלכליים", קיבל את אישורו של ממלא מקום רה"מ.

   

  אתמול בצהריים נפגשו השניים בעמאן. גורמים מדיניים בירושלים אמרו שנושא השיחה היה "כלכלי נטו". לדבריהם, לא דנו השניים בנושאים מדיניים - כך, לפחות, עידכן פרס את אולמרט.

   

  בין הנושאים שנדונו היו סוגיית המשך התנהלות הרשות הפלסטינית בנושא הכלכלי בעידן ממשלת החמאס. כמו כן נדונו סוגיות כלכליות אחרות העומדות על הפרק בין ישראל לפלסטינים, כמו הפרויקטים המשותפים וסוגיות המעברים, שבהם טיפל פרס כשעוד היה שר בממשלה, עוד לפני הבחירות ברשות שבהן נבחר החמאס. אחר הצהריים הספיק פרס לשוב לירושלים, לפגישה שנערכה בין ממלא מקום ראש הממשלה אהוד אולמרט לשרון סטון.

   

  בלשכתו של פרס סירבו לאשר או להכחיש את דבר הפגישה עם יו"ר הרשות.

   

  מפלגת העבודה בירכה על כך שאולמרט נענה לקריאתו של עמיר פרץ והתיר לשמעון פרס להפגש עם אבו מאזן. מהעבודה נמסר כי המפלגה מאמינה שמפגשים מסוג זה מחזקים את הכוחות המתונים נגד כוחות החמאס, וקוראת להמשך המגעים עם העולם הערבי, כפי שעשה פרץ מאז ניצחון החמאס.

    

  תמך או לא תמך בקדימה?

   

  ביום רביעי עורר אבו מאזן סערה בישראל לאחר שהעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" ציטט אותו מביע תמיכה מפתיעה באולמרט לראשות הממשלה. בלשכתו של אבו מאזן טענו אז שאבו מאזן צוטט "לא נכון".

   

  הכתב האיטלקי אטנוניו פרארי עמד על האמת בפרסום. בראיון לערוץ 2 אמר: "הוא (אבו מאזן) אמר לי שהם אינם רוצים להתערב, אבל - וזה מה שהבנתי מדבריו - כשעמדו לנגד עיניו הסקרים של קדימה והסקרים של הרשות הפלסטינית הוא אמר 'הייתי ודאי רוצה שמר אולמרט ינצח, עם מר אולמרט אנחנו יכולים לעשות עסקים'. הדברים נאמרו לציטוט".

   

  לפני שבועיים נפגש אבו מאזן בגשר אלנבי עם יושב ראש מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ. בכירים בעבודה סיפרו לאחר הפגישה כי השניים סיכמו שאם יזכה פרץ בבחירות, יפתחו השניים במשא ומתן מיידי.

   

  לפני הפגישה שאלו כתבים את אבו מאזן כיצד הוא מתייחס לאמירות שהשמיעה באחרונה שרת החוץ, ציפי לבני, לפיהן הוא אינו רלוונטי עוד ואמר: "זה הכל עניין של השקפה".

   

  אבו מאזן אף הוסיף אז כי הוא מקווה שהפגישה עם פרץ תהיה "תחילתו של תהליך שלום". הוא הביע תקווה כי לאחר הבחירות בישראל ניתן יהיה לשבת לשולחן המשא ומתן ולחדש את תהליך השלום.

   

  מחר ייצא אבו מאזן לביקור במצרים וייפגש עם הנשיא חוסני מובארק, כדי לדון בסוגייית שלטונו של חמאס.


  פורסם לראשונה 13/03/2006 18:30

   

  בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  אולמרט. הסכים
  צילום: ירון ברנר
  צילום: ירון ברנר
  פרס. נפגש
  צילום: ירון ברנר
  צילום: רויטרס
  אבו מאזן. שוהה בירדן
  צילום: רויטרס
  מומלצים