שתף קטע נבחר

עזבה את מרצ לחד"ש "להיות עם ערבים שנאבקים"

שרון דולב, בת 36, לשעבר יו"ר צעירי מרצ, החליטה לחצות את הכביש ולעבור למפלגת חד"ש. "אני מעדיפה להיות עם ערבים שנאבקים על עמדות ורוצים לשנות מאשר עם ערבים כמו אלה שיש במרצ, שטוב להם עם המצב". היא תוקפת את ה"פלירטוט" של ביילין עם ליברמן, מסבירה שמרצ הפכה לסניף אליטיסטי של העבודה, וטוענת: אין מספיק דמוקרטיה במפלגה

"גם אם לא הייתי עוזבת לפני חודשיים את מרצ הייתי עוזבת את המפלגה אחרי שראיתי את ביילין מפלרטט עם אביגדור ליברמן. יו"ר מפלגת שמאל שמסתחבק עם ראש מפלגה ימנית לאומנית גזענית, זה כבר יותר מדי". כך אומרת ל-ynet שרון דולב, בת 36, לשעבר יו"ר צעירי מרצ בישראל והחל מהתקופה האחרונה פעילה במטה מפלגת חד"ש בתל אביב.

 

 

דולב נחשבה תמיד לסמן שמאלי במרצ. היא הגתה את רעיון אוטובוס השבת של מרצ בשנות התשעים, וכיהנה עד שנת 2000 כיו"ר צעירי מרצ בישראל. לאחרונה החליטה שמרצ זזה למרכז. "גם כשהייתי פעילה מאוד במרצ לא הרגשתי שאני נמצאת במפלגה שהכי מתאימה לי והיום בחד"ש אני מרגישה במפלגה שהיא הרבה יותר שמאל אמיתי".

 

אם לא הרגשת שמרצ מתאימה למה נשארת שם 22 שנה?

 

"כי רציתי להיות במסגרת, במפלגה שיש לה קצת יותר סיכוי להשפיע ולכן התפשרתי על העמדות שלי, רק בשביל הסיכוי להשפיע ולהעביר יותר את המסר. אבל בשנים האחרונות מרצ זזה יותר ויותר לכיוון המרכז וזה לא התאים לי יותר. לכן בחרתי לעבור לחד"ש. עשיתי את זה בעיקר בגלל הדגש שיש בחד"ש על העניין היהודי ערבי. יש שם שותפות יותר אמיתית".

 

אבל בחד"ש אין כמעט סיכוי להשפיע, בעוד שלמרצ יש סיכוי להיות בממשלה. חד"ש נתפסת גם יותר כמפלגה ערבית עם קומץ יהודים.

 

"השאלה על אילו עקרונות מרצ תוותר הפעם כדי להיות בממשלה. מרצ הפכה בשנים האחרונות לסניף אליטיסטי של העבודה. מי שמוכן לחיות עם זה עדיף לו שיעבור ישר לעבודה ולעמיר פרץ שהוא יותר סוציאליסטי ממרצ. נכון שחד"ש נתפסת ברחוב היהודי כמפלגה ערבית, אבל כשאני מסתכלת על הרכב הרשימה אני רואה שלושה יהודים בעשירייה הראשונה בעוד שבמרצ יש ערבי אחד בעשירייה וגם הוא לא נבחר בגלל עמדותיו, כי אם בגלל היותו קבלן הקולות הגדול ביותר שהיה בסביבה".

 

אבל עדיין חד"ש נתפסת יותר כמפלגה ערבית ואילו מרצ נתפסת יותר ויותר כמפלגה יהודית ערבית.

 

"אני מעדיפה להיות עם ערבים שנאבקים על עמדות ורוצים לשנות מאשר עם ערבים כמו אלה שיש במרצ, שטוב להם עם המצב, לא בוער להם לשנות ולא מוכנים לומר בקול רם 'זה לא בסדר ואת זה צריך לשנות'. המועמד הערבי של מרצ גם מוכן לדבר על חילופי שטחים כפי שהתבטא בתקשורת מבלי לסייג זאת וזה כבר נשמע כמו הימין. אני מקווה שההימצאות של אנשים כמוני תעודד יהודים לתמוך בחד"ש".

 

בעניין חילופי השטחים, שאחד מאבות הרעיון הזה הוא אביגדור ליברמן, אומרת דולב כי החברות שנרקמה בין ביילין לליברמן מפריעה לה מאוד. "החברות הזו מעידה על הרבה דברים. ביילין מבחינתי היה המסמר האחרון שדחף אותי החוצה ממרצ. הוא תמך בניסוח אמנה בעניין הכפייה הדתית שכוללת ויתור על זכויות שלנו אנו החילונים. מי שמו ושם את מרצ להסכים לכך? עכשיו הוא מסתחבק עם ליברמן, אדם ימני קיצוני גזען בעל עמדות נאציות. מה זה לאומני? לאומני זה נאצי. איך יכול מנהיג שמאל לשבת בחדר באווירה חברית עם אדם כזה?"

 

כמי ששנים הייתה במפלגה שתמכה בזכויות הפרט איך את חיה בחד"ש עם עמדות לא כל כך ברורות למשל בעניין זכויות ההומוסקסואלים, זה לא מפריע לך?

 

"כמו שהייתי אופוזיציה במרצ ורבתי עם יוסי שריד, אז פה אני אריב עם מוחמד ברכה. אני סבורה שבחד"ש פתוחים יותר לשינויים והרגשתי זאת כשעסקנו בשינוי הסעיף המתייחס לנשים במצע חד"ש. בעניין ההומואים, יש בחד"ש את הפורום הוורוד – אדום ופעילות רבה נעשית בעניין הזה. חד"ש יותר פתוחה ומודרנית ממה שנהוג לחשוב. נכון שהם עם עקרונות אידיאולוגים ופוליטיים ישנים ומוצקים אבל הם מתחדשים בהרבה דברים, כך למשל בעניין איכות הסביבה והתפיסה שמבטא המועמד דב חנין בין הירוק לאדום, בין נושא הסביבה לכל נושא הכיבוש והעניין החברתי".

 

במרצ ניסו להשאיר את דולב במפלגה וביקשו משולמית אלוני שאליה הייתה מקורבת לנסות ולשכנע אותה. "אלוני ניסתה לשכנע אותי בעיקר באמצעות היחסים האישיים שבינינו, אבל זה לא הלך. אני גם חושבת שמרצ הרבה פחות דמוקרטית בתוכה ממה שהיא נתפסת. המצע של המפלגה נקבע על דעתה של הנהלה בת 50 איש ולא טרחו להביא זאת בפני המועצה. במרצ יש איסור לפרסם ולהפיץ חומרים אם אין אישור לכך של ההנהלה ובעיני זה לא דמוקרטי ולא היה יותר טעם להישאר במסגרת שהייתי בה מגיל 14".

 

ממרצ נמסר כי הם מאחלים לדולב הצלחה ומקווים כי אכן תצליח למצוא מפלגה יותר דמוקרטית, יותר נאבקת לזכויות האדם ולצדק חברתי, ויותר נאמנה לעקרון שוויון ערך האדם באשר הוא אדם מאשר מרצ.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דומיניק מורן
שרון דולב
צילום: דומיניק מורן
צילום: ירון ברנר
ביילין. "זה כבר היה מוגזם"
צילום: ירון ברנר
מומלצים