שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נדחתה הצהרת מועצת הביטחון על יריחו
  חברות מועצת הביטחון הסכימו על נוסח הצהרה בנוגע לפעולה בכלא יריחו, אך התערבות ברגע האחרון של נציגים פלסטינים מנעו את אישורה. הפלסטינים מצידם מאשימים: "בריטניה וארה"ב מרככות את ההצהרה ולא מתייחסות לנושא, משום ששיתפו פעולה בפשיטה על הכלא"
  מועצת הביטחון של האו"ם, שהתכנסה אמש (יום ה') במטרה לגבש הצהרה בנוגע לפעולת ישראל בכלא יריחו, התפזרה ללא הצהרה מוסכמת בגלל התערבות ברגע האחרון של נציגים פלסטינים בנוסח ההצהרה.

   

  לאחר פעולת ישראל בכלא יריחו להסגרת רוצחי השר רחבעם זאבי, התכנסו חברות מועצת הביטחון לכמה פגישות במהלך הימים האחרונים כדי לגבש נוסח מוסכם של הצהרה נשיאותית הנוגעת לפעולה.

   

  אתמול התכנסו נציגים של המדינות החברות במועצת הביטחון במטרה לאשר סופית את טיוטת ההצהרה המוסכמת אליה הגיעו במהלך הדיונים. אלא, שברגע האחרון, הוגשה להם בקשת תיקון להצהרה על-ידי קטאר, שפעלה בשם הרשות הפלסטינית.

   

  סגנו של שגריר בריטניה באו"ם, אדם תומפסון, אמר כי "לצערנו, לא יכולנו בו במקום להגיע להסכם עם הנציגים הפלסטינים. עדיין ישנה אפשרות להגיע להסכמה על הנוסח המקורי, אבל נדמה שהנציגים הפלסטינים פשוט לא רוצים לעשות זאת".

   

  לעומתו, הנציג הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, האשים דווקא את הבריטים בכישלון גיבוש נוסח ההצהרה. "בריטניה וארצות הברית לא איפשרו לסעיפים המהותיים באמת להיכנס להצהרה שצריכה לקרוא לישראל לשחרר את כל האסירים הפלסטינים שחטפה מכלא יריחו", אמר והוסיף, "העובדה ששתי המדינות הללו מגינות בחירוף נפש על ישראל רק מעידה יותר על כך שהן שיתפו פעולה עם ישראל בפשיטה על בית הכלא".

   

  ההצהרה היתה אמורה לגנות מות פלסטינים

   

  תופסון, מצידו, אמר בתגובה כי "לבריטניה לא היה שום קשר לפעולת ישראל. המשגיחים הבריטים עזבו את בית הכלא לאחר שהתברר שביטחונם נמצא בסכנה".

   

  טיוטת ההצרה שגיבשה מועצת הביטחון מביעה "דאגה כנה מהאלימות בעזה, ברצועה ובעיקר ביריחו ב-14 בחודש מרס". לפי התיקון שהציעה קטאר, המשפט יסתיים במילים "ובמיוחד בכלא יריחו".

   

  ההצהרה הייתה אמורה לכלול גם סעיפים המגנים את מותם של הפלסטינים שנהרגו במהלך הפעולה ביריחו ואת חטיפתם של אזרחים זרים בשטחי הרשות בעקבות הפשיטה על הכלא. בנוסף, תקרא ההצהרה לרשות הפלסטינית ולישראל "לנקוט בצעדים מיידים לרסן את האלימות ולהשיב את השקט לאזור".

   

  "מועצת הביטחון מדגישה שוב את מחויבותה להקמתה של מדינה פלסטינית דמוקרטית ועצמאית שתתקיים לצידה של ישראל בשלום וביטחון. אנו קוראים לישראל למשוך את כל כוחותיה מאזור יריחו ולשוב למצב שהיה באזור לפני הפעולה", לשון נוסח ההצהרה, שכאמור, טרם אושרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים