שתף קטע נבחר

"גולדה היתה אישה ולא עזרה לנשים"

130 נשים התכנסו למפגש עם פוליטיקאיות לקראת הבחירות. שלי יחימוביץ' הסבירה להן ש"לא מספיק להיות אישה בפוליטיקה", וציינה את גולדה כדוגמה. ח"כ אתי לבני (חץ) סיפרה שהיא שקלה להתמודד בראש מפלגת נשים לכנסת, אולם הדבר התגלה בסקרים כלא ריאלי. והיתה אפילו הצבעה שבסיומה זכתה דווקא מפלגת נשים במקום הראשון, העבודה בשני וקדימה בשלישי

מי שציפה לשליפת ציפורניים בכנס הנשים שנערך היום (ו') התאכזב. 130 נשים מכל הגילאים התכנסו למפגש עם פוליטיקאיות לקראת הבחירות. כולן הסכימו עם דבר אחד, הייצוג של הנשים בכנסת הקרובה הולך להיות, כמו תמיד, נמוך בהרבה מאשר כוחן באוכלוסיה.

 

 

בסיום המפגש התבקשו הנשים להצביע עבור המפלגות השונות. עבור מפלגת נשים הצביעו שליש מהמשתתפות, מפלגת העבודה זכתה במקום השני עם 22 אחוזים מהקולות, קדימה 17 אחוזים, מרצ 15 אחוזים, שינוי ודע"מ (ארגון פעולה דמוקרטית) הירוקים, הליכוד, תפנית וישראל ביתנו התחלקו ביתר הקולות.

 

אל הפאנל הוזמנו נציגות של כל הרשימות לכנסת, אולם לא כולן בחרו להגיע. רק הנציגות של קדימה, העבודה, שינוי, חץ, תפנית, מפד"ל, מרצ, דע"מ, העדיפו את חברת הנשים על פני סיורים בשווקים או בקניונים. אבל הפוליטיקה לא הייתה בראש סדר העדיפויות. הנושאים העיקריים התמקדו בבעיית מסורבות גט, זכויות הנשים בעבודה והענשת מעסיקים המפרים אותן, קידום יום לימודים ארוך ופתיחת מעונות יום מגיל חצי שנה כדי לעודד נשים לצאת למעגל העבודה.

 

בכל פעם שעלתה חברת כנסת לנאום, היא סיפרה על הקשיים בגידול המשפחה לצד הלימודים והעבודה. הנשים שדי הזדהו עם הנואמות הגיבו במחיאות כפיים נלהבות. יו"ר נעמ"ת לשעבר, חווה בן דוד מיהרה להבהיר למי שלא הבחינה בכך ש"נשים לא הגיעו לשום מקום בכוחות עצמן, אלא תודות למאבק בן 100 שנים של נשים אחרות".

 

"לא מספיק להיות אישה בפוליטיקה", אמרה שלי יחימוביץ' מהעבודה, שמצטיירת בדרך כלל כאחת הנשים היותר דעתניות בסביבה. יחימוביץ' התייחסה בדבריה לראש הממשלה האישה הראשונה, גולדה מאיר, שלטענתה "היתה אישה ולא עזרה לנשים".

 

תת אלוף במיל' וקצינת חן ראשית לשעבר, עמירה דותן, מועמדת מטעם קדימה, סיפרה מעברה על הקושי המוכר של נשים להתקדם במערכת הצבאית. "בצבא נתקלתי בפער לא רק בעצם שילובן של נשים בתפקיד מסוים הנתפס כ'גברי', אלא בשינוי נורמות והתבטאויות רבות שאין להם מקום. אחד ממפקדי הכנפות ביקש תוספת כוח אדם למרות שהוא עבר את התקן, בטענה שיש לו הרבה בנות בתפקיד מכונאיות, אז הוא לא יכול להעיר אותן ב-2 לפנות בוקר כדי לתקן מטוס".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) קראה לנשים שמתלבטות להגיע להצביע בכל זאת. "אני פוליטיקאית, פמיניסטית ואישה שתומכת בייצוג נשים. לכן, כל אחת מכן צריכה לחשוב מי מבין הנוכחות כאן משקפת הכי נכון את תפיסת עולמה".

 

היחידה שדיברה על מפלגת נשים, הייתה, ח"כ אתי לבני (חץ), שסיפרה כי היא שקלה להתמודד בראש מפלגה כזאת לכנסת, אולם הדבר התגלה בסקרים כלא ריאלי. "פנו אליי מספר נשים לעמוד בראש מפלגת נשים. מבדיקות שערכנו, כמו גם ממפלגות דומות שרצו בכל מקום בעולם, אנו למדות שאין סיכוי למפלגה כזו לעבור את אחוז החסימה", אמרה לבני.

 

האישה היחידה העומדת בראש מפלגה, איסמה אגרבייה (דע"מ) סיפרה על הקושי כערבייה ממשפחה מסורתית ועוד רווקה לעמוד בראש מפלגה ולהתמודד לכנסת. "זה קשה מאוד. גם במשפחה אני צריכה להיאבק על מקומי כי אני רווקה אז כביכול נכשלתי בכך שלא מצאתי בעל. אנחנו מנסים לשנות תפיסות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
גולדה לא עזרה לנשים. יחימוביץ'
צילום: גבי מנשה
צילום: אלי אלגרט
תומכת בייצוג נשים. גלאון
צילום: אלי אלגרט
צילום: עופר עמרם
מפלגת נשים. לבני
צילום: עופר עמרם
מומלצים