שתף קטע נבחר

יו"ר עלה ירוק: ג'וינט במליאה? לא תודה

בראיון ל-ynet ובשיחה עם גולשי האתר הסביר בועז וכטל כי גידול מספר צמחים לשימוש עצמי ירחיק את צרכני הסמים מהחומרים המסוכנים. הוא גם הציע לפתוח קופי-שופס באזורי תעשייה, התעקש להזכיר שהמפלגה מטפלת בנושאים נוספים - והבהיר שלא ינצל את החסינות הפוליטית כדי להפריח ענן מתוק לחלל המליאה

"מדינת ישראל צריכה לאפשר לצרכני קנביס לגדל מספר צמחים בבית. בנוסף, היינו מעוניינים שבאזורי תעשייה יפתחו 'קופי-שופ' כמו בהולנד ובמקומות אחרים בעולם". לחלק מהקוראים הדברים הללו נשמעים כמו פנטזיה רחוקה אבל בועז וכטל, יו"ר עלה ירוק, משוכנע שאם יזכה להיכנס - לראשונה בהיסטוריה - לכנסת ישראל, יוכל לפעול לקידום הרעיון כבר בזמן הקרוב.

 

וכטל, שמוביל את מפלגתו לבחירות בפעם השלישית, מקווה שהפעם - אולי דווקא בגלל המתלבטים הרבים - תעבור עלה ירוק את אחוז החסימה. בשיחה עם גולשי ynet בקהילת האקטואליה הוא דיבר אתמול (ד') על הצורך לבטל את התיקים הפליליים נגד אלו שהורשעו בצריכת קנביס והתעקש לדון גם בנושאים אחרים במצע המפלגה כמו ביטחון, חברה, הקהילה ההומו-לסבית ואיכות הסביבה. הגולשים - כמה מפתיע (או שלא) - רצו בעיקר לראות לו את הירוק בעיניים. לאחר מכן הוא השיב לשאלות של כתבת ynet.

 

 

 

 

- אם תיכנס לכנסת, תשתמש בחסינות הפוליטית כדי להדליק ג'וינט במליאה?

 

"לא. אנחנו נכבד את הכנסת וחוקיה ולא נשתמש בחסינות הזו לרעה כמו חברי כנסת אחרים. עד היום לא היה לי תיק פלילי כי אני בן אדם ישר ונורמטיבי שמתפקד. רוב מעשני המריחואנה הם כמוני, ולא ננצל את החסינות לרעה".

 

- אתה מעשן על בסיס יום-יומי?

 

"אני לא שואל אותך מה את עושה בלילות אז את צריכה לכבד את פרטיותי. אם אני אגיד לך שכן אני אהיה עבריין ואם אני אגיד לך שלא אז יכול להיות שאני אהיה שקרן. עדיף לא לענות על השאלות החודרניות שפוגעות בחופש שלי לחיות חיים פרטיים".

 

במהלך השיחה, כאשר שאלות הגולשים ממשיכות לזרום, רוטן וכטל: "למה את שואלת אותי רק על הלגליזציה של הסמים הקלים? לעלה ירוק יש מצע נרחב העוסק בכל הסוגיות החשובות - החל בקהילת ההומואים והלסביות וכלה בתרבות וביטחון".

 

- אז למען האיזון: מה עמדת המפלגה לגבי הלגליזציה של הזנות בארץ?

 

"עדיף שיהיה פיקוח על תופעת הזונות ונערות הליווי, מאשר שליטה של העולם התחתון וחוסר התחשבות בבריאותם של אנשים ולקוחות. זנות היתה, ישנה ותהיה תמיד בהיסטוריה האנושית. לכן יש למצוא את הדרך שלא תהיה זנות בכפייה, שלא יהיה סחר בנשים, אלא גברים ונשים שרוצים לעסוק במקצוע הזה מתוך בחירה. לעולם לא נוכל לחסל לחלוטין את התופעה של הזנות, של ההימורים ושל הקנביס ולכן רגולציה ומיסוי עדיפים על שליטה של העולם התחתון והשוק השחור. האינטרס היחיד שלהם הוא רווח ולא בריאות, טיפול במחלות מין או דאגה לחופש הפרט".

 

- האם תבקשו לחוקק חוק המתיר גידול קנאביס באופן פרטי בבית?

 

"כמובן. לדעתנו גידול קנביס בבית ללא ילדים יגרום לכך שצרכנים לא יפגשו סוחרים המנסים למכור להם סמים קשים או סמים מזיקים אחרים

. כל הרעיון בגידול ביתי הוא להפריד את צרכני הקנביס מסמים אחרים. המדינה אומרת שהקנביס מוביל לסמים אחרים, אז עליה חלה האחריות לקטוע את המעבר או למנוע את המעבר הזה. זו (גידול ביתי) הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, אלא אם כן המדינה מאפשרת לקופי-שופס או לאמצעים אחרים לבודד את צרכני הקנביס מסמים אחרים. הגידול הביתי הוא לצריכה עצמית ולא לסחר. זה ישפר גם את המצב הכלכלי של הרבה מאוד צרכני קנביס, שחלק מהכנסתם הולך כיום לסוחרי העולם התחתון".

 

- עם אילו מפלגות לא תהיו מוכנים לשבת בגועליציה (השיבוש במקור)?

 

"אנחנו לא נשב עם גזעניים כמו ברוך מרזל או מפלגות גזעניות אחרות, לא נשב עם מפלגות ששוללות את קיומה הלגיטימי של ישראל".


פורסם לראשונה 22/03/2006 23:37

 

צילום וידאו: מיכה דומן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכה דומאן
בועז וכטל בפורום ynet
צילום: מיכה דומאן
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
לשימוש עצמי? לגיטימי
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים