שתף קטע נבחר

ליברמן ב-ynet: רוצה להיות לשון המאזניים

אולמרט יקים קואליציה רק עם מי שיקבל את קווי היסוד? ליברמן לא מתרגש. " מקווה שאנחנו נכתיב את קווי היסוד", הוא אומר. גולשי פורום ynet שאלו את יו"ר ישראל ביתנו על הצטרפות אפשרית לממשלה (אני לא נוהג לחלק את עור הדוב, כשאף אחד עוד לא צד), על פינוי גוש קטיף (חזרה לשם לא נראית ריאלית) על חילופי אוכלוסיה (הדבר האפשרי במסגרת הסדר בינלאומי), ואפילו על קמפיין הנייט והדא. ליברמן: הסיסמה עבדה

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התארח היום (ה') בפורום חי ב-ynet והשיב לשאלות הגולשים. הנה מבחר מן השאלות והתשובות: (לקריאה מלאה של הפורום)

 

מורן: היום בבוקר אמרת שאתה תצטרף ללמשלה עם אולמרט, למרות שהוא לא יצרף אף אחד שימרוד, נגיד שהוא כן ירצה להכניס אותכם בסופו של דבר לתוך הקואליציה , איזה מכנה משותף יש ביניכם?

 

"אני מתפלא על עצם השאלה, כי לא אמרתי שום דבר דומה. אמרתי שאני מתרכז כרגע ביום הבחירות ורוצה להביא את מקסימום הבוחרים שלי לקלפי ב-28 במרס. אני לא נוהג לחלק את עור הדוב, כשאף אחד עוד לא צד. כל המו"מ על הרכב הממשלה הבאה, הוא פשוט מיותר ולא נכון. לאולמרט יש תוכנית וגם לי יש תוכנית. אני חושב שהתוכנית שלי היא הרבה יותר נכונה ואני מקווה להביאה לדיון לפחות כמו התוכניות האחרות. הוכחתי שאני ביצועיסט ויודע לקחת פרוייקטים ולבצע ויחד עם זאת, הוכחתי שאני לא נאחז בקרנות המזבח בסטטוס של מיניסטר ולא בוולוו. אני רוצה להיות בממשלה אך לא על חשבון העקרונות, לא אהיה מוכן לוותר על תפישת עולמי".

 

צילום וידאו: מיכה דומאן

 

דודי: האם תפעל לקחת בחזרה את השטחים אותם עזבנו ולהחזיר את המפונים בחזרה לבתיהם?

 

"חזרה לגוש קטיף לא נראית אופציה ריאלית. הויכוח האמיתי שצריך לנהל כרגע הוא אפילו לא על השטחים, אלא על אופי המדינה היהודית, האם נשאר מדינה יהודית ציונית או נהפוך למדינת כל אזרחיה. הבריחה מגוש קטיף יצרה מציאות והסכמה דה-פקטו של ישראל שהרשות הפלסטינית תהפוך למדינה הומוגנית, נקיה מאף מיהודי ואנחנו נהפוך בפועל למדינה דו-לאומית עם כ-20% מיעוטים. הינתקות או בריחה מהשטחים היא לא מטרה בפני עצמה וברור שלא קיבלנו שום תמורה מיציאה מגוש קטיף, אלא להיפך, קיבלנו חמאס בשלטון, קסאמים באשקלון ודרישה לפנות את כל ההתיישבות ביש"ע".

 

אלי: חילופי שטחים ואוכלוסיה. האם הדבר אפשרי גם ללא הסכמת האוכלוסיה הערבית?

 

"פינינו את תושבי גוש קטיף ואף אחד מהם לא רצה ולא הסכים לפינוי הזה. חילופי השטחים ואוכלוסיות בוצעו לא פעם במציאות הבינלאומית ולא חסרים תקדימים, למשל: קפריסין, בין התורכים ליוונים, במשולש בולגריה-תורכיה ויוון, ביגוסלוביה לשעבר וכך הלאה. לכן, הדבר האפשרי במסגרת הסדר בין לאומי הוא בעיקר בתנאי שיהיה כוח רצון פוליטי אמיתי ונחישות. אם תרצו, אין זו אגדה וגם אין ברירה אחרת".

 

כפיר: האם תנקוט יד קשה נגד הטרור? או שתסתתר מאחורי סיסמאות - ומעשה אין?

 

"התגובה לכל פיגוע טרור, חייבת להיות טוטאלית ובעלת תג מחיר שאנחנו נקבע עבור כל פיגוע יהיה כל כך גבוה, שפשוט לא יהיה להם כדאי להסתכן מולנו. אך כמו שאמרתי, התנאי המוקדם, הם חייבים לדעת שאנחנו רציניים ונלך עד הסוף. יכולת ההרתעה שלנו תהיה כמו שהיתה ולא כמו שהיא היום".

 

בן דוׁד: אני ערבי תושב ואזרח ישראל, ולמרות שאני אוהב את המדינה ואפילו מאמין בייחודה בתור מדינה יהודית, הייתי רוצה לראות מימון שווה לרשויות המקומיות שלנו בחינוך, בריאות וכו', ובנוסף כמובן, הייתי שמח אם לא הייתי נחשב לבעיה דמוגרפית.

 

"קודם כל, אין לי ספק שהבעיה היא לא הערבים, אלא היהודים. וכל הטענות שלי הן אך ורק ליהודים. לצערי, עד היום הוכחנו שכל אחד שקשר את גורלו איתנו, הפסיד. המלך עבדאללה, סבא רבא נרצח. באשיר ג'ומייל נרצח, סאדאת נרצח, אנשי דרום צבא לבנון הופקרו, סייענים שלנו שעזרו להלחם בטרור ברחבי יש"ע הוצאו להורג בכיכרות מול כיתות היורים על ידי הרשות הפלסטינית, לכן חלק גדול מהאשמה על המצב שבו נקלענו הוא על היהודים".

 

שי: מדוע בקמפיין הבחירות שלך השתמשת בביטויים ברוסית כגון: דא ונייט. אנחנו חיים במדינה עברית בה יש גם שפה עברית שאותה אנחנו רוצים להשריש גם בקרב אחינו העולים הרוסים. האם אתה מסתפק בקול הרוסי?

 

"להיפך, השתמשתי בגימיק "דה" ו"נייט" דווקא בקרב הישראלים. ברחוב הרוסי הסיסמה שלנו היתה אחרת לגמרי עם משמעות של ביטחון וצדק לכל אחד. עובדה שדווקא ברחוב הישראלי, אלו שתי מילים שכולם מבינים וזה תפס לא לגמרי, לפחות לפי הערכת כל הפרשנים הפוליטיים וגם ב"ארץ נהדרת". במקומות אחרים השימוש הנרחב בצמד המילים מוכיח שבמקרה הזה, הסיסמה עבדה".

 

צח: איך תשפיע על העולים להצביע בבחירות לך?

 

"הדרך היחידה היא להסביר לעולים שהשילוב בחברה הישראלית עובר דרך הכנסת ומוסדות השלטון, ולכן לא מספיק להיות צודקים וחכמים, אלא צריך לבוא ולהצביע, ולשלוח נציגות לכנסת שתדאג ליישם את האינטגרציה ולא תבטיח הבטחות שווא. אני חושב שהעולים מכירים שאצלי מילה זו מילה, ואני לא מפזר הבטחות ללא כיסוי. לכן, זהו המסר שהעברתי בימים האחרונים, כולל היום בכל כלי התקשורת ברוסית ואני מקווה שההיענות תהיה גבוהה מאשר הפעם הקודמת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בועז אופנהיים
אביגדור ליברמן
צילום: בועז אופנהיים
מומלצים