שתף קטע נבחר

סקר: המגזר הערבי ינהר בהמוניו לקלפיות

אחרי שבבחירות הקודמות החרים חלק גדול מהציבור הערבי את הקלפיות וסירב להצביע, צופה סקר מקיף שערך העיתון "כול אל-ערב" כי 69% מהערבים יגיעו להצביע. עוד בסקר: שלוש המפלגות הערביות הגדולות יעברו את אחוז החסימה. בקרב הדרוזים זוכה העבודה ל-43% תמיכה, קדימה עם 34% והליכוד משתרך הרבה מאחור

כל שלוש המפלגות הערביות הגדולות יעברו את אחוז החסימה וזאת תוך שיעור הצבעה של כ-69% במגזר הערבי – כך עולה מסקר מקיף שערך העיתון "כול אל-ערב" היוצא לאור בנצרת ואשר יתפרסם בגליונו היום (ו').

 

בסקר, שהקיף כאלף נשאלים ערבים מהגליל, המשולש, הנגב והערים המעורבות עולה עוד כי רע"מ מקבלת ארבעה מנדטים, חד"ש מעט מעל לשלושה מנדטים וכמוה גם בל"ד עם מספר דומה. השתיים האחרונות, אגב, חתמו על הסכם עודפים ביניהן.

 

הסקר נערך בתחילת השבוע בפיקוחו של הסטטיסטיקאי והמרצה ממכללת בית ברל, אמין יוסף. במסגרתו ניסה העיתון להציג שורה של פילוחים לגבי מגמות הצבעה ובכלל זה לגבי שיעור המתכוונים להצביע או להחרים את ההצבעה וכן לגבי המגמות להצביע עבור כלל המפלגות בחתך גיאוגרפי.

 

בפילוח שערכו מבצעי הסקר, קיבלה רע"מ 30% מהקולות, חד"ש 25.2% ואילו בל"ד צעדה אחריה בפער קטן עם 25% מהקולות. ומה עם שאר המפלגות שלוטשות עיניים לקולות המצביעים הערביים ומשקיעות בכך לא מעט משאבים? מפלגת העבודה זוכה לכ-9%, קדימה לכ-6%, מרצ 2% והליכוד עם 1.5% בלבד.

 

זאת ועוד, לפי הסקר צפויים להצביע 69% מכלל בעלי זכות בחירה ערבים – שיעור גבוה יחסית לבחירות הקודמות ויחסית להערכות לכלל שיעור ההצבעה. מכאן, שאם שיעור ההצבעה הכללי יהיה נמוך, כוחם של המצביעים הערבים יעלה ואיתם מספר המנדטים שלהם. ממצא מעניין נוסף, בהקשר זה, מעלה כי רק 19% מתכוונים להחרים את הבחירות כאשר המשולש מוביל עם אחוז המחרימים (21.5%) ואילו 12% השיבו כי טרם החליטו אם להצביע.

 

פרט לכך, פילח הסקר גם את מגמות ההצבעה בקרב הדרוזים – אוכלוסיה נוספת שמושכת תשומת לב מצד מפלגות רבות. לפי הסקר עולה כי בקרב מצביעים אלה יש לעמיר פרץ סיבה לחייך: 43% מהדרוזים השיבו כי הם מתכוונים להצביע למפלגת העבודה ואילו 34% השיבו כי הם מתכוונים להצביע לקדימה. הליכוד משתרך הרבה מאחור עם 9%, 5.5% מתכוונים להצביע לחד"ש, 3.6% לבל"ד ו-1.8% לרע"מ. אגב, בפילוח בין שלוש המפלגות הגדולות מובילה מפלגת העבודה על קדימה והליכוד בגליל ובערים המעורבות, כשבכל ארבעת האזורים (הגליל, המשולש, הנגב והערים המעורבות) משיג הליכוד תוצאות נמוכות ביותר.


פורסם לראשונה 23/03/2006 23:25

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
ח"כ טיבי מרע"מ
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
ח"כ ברכה מחד"ש
צילום: חגי אהרון
מומלצים