שתף קטע נבחר

אבו מאזן לאולמרט: ותר על התוכניות החד-צדדיות

יו"ר הרשות הפלסטינית ששוהה בסודן אמר לממלא מקום ראש הממשלה לזנוח את תוכניתו לקבוע את הגבולות באופן חד צדדי. הלילה אמר אולמרט שאם הפלסטינים לא ישבו למשא ומתן - ישראל תיקח את גורלה בידה

יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, קרא היום (ד') לממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לזנוח את תוכניותיו החד צדדיות. לדבריו, "תוצאות הבחירות לא ישנו דבר אם אולמרט לא יוותר על תוכניתו לקבוע את הגבולות באופן חד צדדי". אבו מאזן אמר את הדברים בחרטום בירת סודן, שם הוא שוהה לרגל ועידת הליגה הערבית.

 

בנוסף פירסמו מנהיגי מדינות ערב הצהרה לפיה הם דוחים את תוכניתו של אולמרט, לקביעת גבולות הקבע של ישראל תוך נסיגה חד צדדית. מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, אמר כי "לא הגיוני לזנוח את נושא ירושלים או לקבל נסיגות חד-צדדיות בהתאם לגחמות ישראליות". בהתייחסו לתוצאות הבחירות אמר מוסא: "בלתי אפשרי לקבל את ההצעות הישראליות שראינו עד כה. האם יש משהו שהממשלה הישראלית החדשה תוכל לעשות? מרבית הערבים סבורים שלא, ולכן על העולם הערבי לבחון את כל האפשרויות".

 

הדברים באו בתגובה לנאום הנצחון, שבו אמר הלילה ממלא מקום ראש הממשלה "אם ישכילו הפלסטינים לפעול בזמן הקרוב, נשב לשולחן המשא ומתן כדי לעצב מציאות חדשה באזורינו. אם לא יעשו כן - תיקח ישראל את גורלה בידה".

 

למרות ניצחון החמאס בבחירות ברשות הפלסטינית, פנה אולמרט ישירות לאבו מאזן במסר של פיוס וקרא לו לחתור יחד להשגת שלום. "מתוך הכרת המציאות והבנת הסיבות, אנו מוכנים להתפשר ולוותר על חלקים מארץ ישראל האהובה בה טמונים מיטב בנינו ולוחמינו, ולפנות משם בכאב רב יהודים כדי ליצור את התנאים שיאפשרו לכם להגשים את חלומותיכם ולחיות לצידנו במדינה משלכם".

 

עם זאת הבהיר אולמרט ש"לא נמתין עד בלי די. אם ישכילו הפלסטינים לפעול בזמן הקרוב, נשב לשולחן המשא ומתן כדי לעצב מציאות חדשה באזורינו. אם לא יעשו כן - תיקח ישראל את גורלה בידה ותפעל גם בלא הסכמת הרשות ובתיאום עם ארצות הברית והקהילה הבינלאומית.

 

 ממלא מקום ראש הממשלה אמר כי בתקופה הקרובה יש בכוונתו לשאוף לעיצוב גבולות הקבע של מדינת ישראל כמדינה יהודית עם רוב יהודי קבוע וכמדינה דמוקרטית. "אין תחליף טוב יותר מהסכם שלום ואין שלום יציב יותר מזה המבוסס על הסכם המושתת על הכרה הדדית, הסכמים שנחתמו בעבר, עקרונות מפת הדרכים וכמובן – הפסקת האלימות ופירוק ארגוני הטרור מנשקם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הבחירות לא ישנו דבר. אבו מאזן
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מוכנים להתפשר. אולמרט
צילום: איי פי
מומלצים