שתף קטע נבחר

שבוע לפני פסח - מפנים שוב את המפונים

מפונים מגוש קטיף קיבלו הוראה להתפנות שוב, מבתי המלון לאתרי הקראווילות. הבעיה: לטענתם הקראווילות עוד לא מוכנות וממילא תיכף פסח והמשפחות לא יספיקו להתארגן לחג. גם בעלי המלונות מתוסכלים: הם כבר סגרו הזמנות לפסח, אבל בינתיים המפונים עוד שם. ממינהלת סל"ע נמסר כי המעבר נעשה בתיאום עם המפונים, אך תושבת נווה דקלים לשעבר מסכמת: "המילה סיוע ב'סל"ע' לא בדיוק מתאימה"

מפוני גוש קטיף, ששוכנו בבתי המלון וההארחה, קיבלו לפני כשבוע וחצי הודעה לפיה עליהם להתפנות עד סוף החודש ולעבור לאתרי הקראווילות בעין-צורים ובשומריה. בגלל התזמון הבעייתי מבחינתם, כשבועיים לפני חג הפסח, פנו המפונים למינהלת סל"ע בבקשה לדחות את מועד פינוי בתי המלון עד לאחר החג.

 

"יש משפחות שלא יהיה להן אפילו שבוע להתארגן", אמרה אתמול (ה') ל-ynet אילה עזרן, תושבת נווה-דקלים לשעבר ובשבעת החודשים האחרונים תושבת מלון הייאט בירושלים. "ביום שני שעבר לא היה לנו חשמל, לא היו לנו דלתות, לא היו לנו כלים סניטריים. לא היה לנו כלום בבית, היו רק קירות, ובבתים האלה אנחנו צריכים לעשות את ליל הסדר. גם את עבודת הפיתוח מסביב לא סיימו בכלל. כמה פעמים בן אדם צריך לעבור את הסיוט הזה? אין ספק שהמילה סיוע במינהלת סל"ע (סיוע למפוני עזה נ.ס) לא בדיוק מתאימה".


עדיין לא קיבלו את אישור הכניסה לקראווילה. האתר בעין צורים (צילום: ועד ישובי גוש קטיף)

 

המפונים פנו למינהלת סל"ע בבקשה להתחשב בהם, אך נתקלו בסירוב. לטענתם, הם נמצאים בין הפטיש לסדן. המפונים הנמצאים במלון הייאט, 

קיבלו לאור בקשתם ארכה של שבוע בלבד (עד ה-5 באפריל) להישאר בבית המלון, כשבוע לפני החג. 

 

בירושלים לבדה מתגוררות 60 משפחות שאמורות לעבור לעין-צורים ועדיין לא קיבלו את אישור הכניסה לקראווילה. בבית ההארחה בחפץ חיים מתגוררות 28 משפחות הנמצאות באותו מצב בעייתי. מצב אתר הקראווילות בשומריה, לדברי המפונים, אינו טוב יותר. לשם אמורות להיכנס משפחות שהתגוררו מאז ההתנתקות באוהלים בעיר האמונה.

 

"כאנשים דתיים, יש לנו בעיה"

 

משפחות המפונים חיכו לדבריהם בקוצר רוח למעבר מבתי המלון, שממילא נחשב עבורם לחוויה קשה מאוד. עכשיו, כשהמעבר נראה באופק, התחושה לגבי האופן בו מתנהלים העניינים היא קשה. "אנחנו שמחים לצאת מבתי המלון. שלאף אחד לא יהיה חשד קל שבקלים שמישהו מאיתנו יעשה את ליל הסדר בבית המלון. אבל אנחנו משפחות עם עשרה ילדים, אין לנו איפה להתארח. אז אם אני לא מאורגנת לחג הפסח, אני בצרות", הסבירה אזרן.

 

אליעזר אורבך, תושב נווה דקלים לשעבר ואבא לחמישה ילדים, הוסיף: "עצם המעבר אחרי שבעה חודשים, זה לא סתם מעבר לבית רגיל. אחרי שגירשו אותנו מהבית ואחרי שארזנו בחופזה את הדברים, כמו ביציאת מצרים. אנשים פותחים את המכולות ולא יודעים איך להתמודד עם הפריקה של הציוד. יש אנשים שארזו את הבית כמו שהוא, ביום האחרון, אז זו עבודה כפולה ומכופלת".

 

"כאנשים דתיים יש לנו כאן בעיה", הוסיף. "אנחנו צריכים להכשיר את הכלים לפסח ולארגן את הכל וזה קשה מאוד. לא מובן לי למה היינו צריכים לחכות עד היום. לא חיכינו שבעה וחצי חודשים כדי להיכנס בצורה כזאת. בדרך כלל נותנים התראה מראש של עשרה ימים מהרגע שהבית מוכן, אבל ערב פסח? זה מעלה את לחץ הדם לכל האנשים".

 

בשל המצב הרגיש, הוקם חמ"ל מיוחד שנועד לסייע למשפחות המפונים להתמודד עם פריקת המכולות והציוד. בימים אלה מגיעים מאות מתנדבים מכל הארץ, בעיקר מבתי ספר, אולפנות וישיבות, שעושים ימים כלילות על-מנת לעזור למשפחות לפרוק את הציוד לבתים.

 

מנהל בית הארחה: "אני בלחץ אימים"

 

מנהל אתר ההארחה בחפץ חיים, אבי איגרמן, סיפר השבוע ל-ynet כי הוא ניצב בפני בעיה רצינית מאוד, עמה אינו יודע כיצד להתמודד. לדבריו, "כשהגיעו אליי המשפחות מגדיד, באמצע אוגוסט, אמרתי למנהלת סל"ע שבפסח אני צריך את המלון כי יש לי משפחות קבועות שמגיעות כל שנה".

 

לטענתו, במנהלת סל"ע הבטיחו לו שעד תחילת חודש מרס אף משפחה לא תימצא במלון. הוא סיפר כי התקשר למנהלת סל"ע לפני שסגר את ההזמנות לחג הפסח, לשאול אם ישנה התקדמות כלשהי. "הם אמרו לי שאין לי מה לדאוג, שעד אמצע פברואר הכל ייגמר", הסביר. "אמרתי להם שאני חותם חוזה וסוגר את המלון לפסח, אמרו לי שאין שום בעיה. קיבלתי מכתבים מהמנהלת שעד השבת שלפני פסח אף אחד לא יהיה במלון".

 

ואכן, חדרי בית ההארחה הובטחו לאורחים, אבל משפחות המפונים עדיין נמצאות במקום ולא יכולות לעזוב, כי הקראווילות לא מוכנות. חג הפסח הולך ומתקרב ואיגרמן בלחץ גדול: "בינתיים אנחנו מתקרבים לפסח והמפונים אומרים לי שאין להם לאן לעבור. אני לא יכול לזרוק אותם לרחוב. אני יודע שאין להם לאן ללכת. אני יכול להיכנס פה לתביעות של מיליונים. אני מארח פה משפחות שאם הן לא יהיו אצלי, אין להן איפה לאכול. אבל בגלל שיש לנו מטבח מיוחד לפסח יש לנו הזמנות קבועות של חרדים שמזמינים אצלנו מקומות כל שנה. אני בלחץ אימים".

 

ממינהלת סל"ע נמסר בתגובה כי "הבקשה מהמפונים להתארגן לעזיבת המלונות באה בעקבות העובדה שהקראווילות שנבנו בעבורם מוכנות לכניסה, מתוך ידיעה שהם משתוקקים לעזוב את בתי המלון כדי שיוכלו לחגוג את ליל הסדר בביתם החדש, ומכיוון שההתקשרות בין המדינה למלונות מסתיימת בסוף מרס. כל נושא המעבר מהמלונות לבתים נעשה בתאום מוחלט עם נציגי המפונים וכבר בימים אלו נכנסות המשפחות לאתר בעין-צורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
"כמו ביציאת מצרים". פינוי נווה דקלים
צילום: איי אף פי
צילום: וועד ישובי גוש קטיף
"עוד לא מוכנות". קראווילה
צילום: וועד ישובי גוש קטיף
צילום: אמיר כהן
אוהלים בעיר האמונה
צילום: אמיר כהן
"כדתיים, יש לנו בעיה". מפונה מתפלל
צילום: ירון ברנר
מומלצים