שתף קטע נבחר

דו"ח צה"לי: החיילים לא מבינים את הוראות הפתיחה באש

חשיפה: מדו"ח מקיף שערכה מחלקת הבקרה של צה"ל עולה כי ההוראות ניתנות לפרשנויות רבות ואינן ברורות דיין. חלק מהמפקדים מוסיפים הוראות משלהם ויוצרים בלבול מצד אחד; מצד שני חסרות הוראות בנוגע למצבים שונים כגון סיכון מול אזרחים ישראלים או ירי בעת חטיפת חייל. צה"ל: "לאור ממצאי הביקורת חודדו ההנחיות לחיילים". וכאילו כדי לחדד את הבעייתיות: פלסטיני בן 13 נהרג הערב מאש צה"ל

הוראות הפתיחה באש לא ברורות דיין לחיילים וניתנות לפרשנויות שונות, כך עולה ממסמך שהופץ לאחרונה בקרב קצינים בכירים והגיע אתמול (ב') לידי ynet. הביקורת מגלה ליקויים חמורים באחד הנושאים הרגישים ביותר – מתי ואיך להפעיל את כלי הנשק. "קיים קושי בהטעמתן של הוראות הפתיחה באש לאור מורכבתן ואי שימוש במערכי שיעור ובתרגול מקרים ותגובות ברמת החייל הבודד", נכתב בדו"ח. לאור הממצאים הועלתה המלצה להכין ערכות מיוחדות ולבחון חיילים בנושא.

 

ובדיוק בערב בו נחשף הדו"ח - דיווחו פלסטינים כי נער בן 13 ממחנה הפליטים קלנדיה נהרג מאש צה"ל. על פי הפלסטינים, מוחמד פריד נעמה שיחק עם חבריו בכניסה למחנה, כאשר עבר במקום ג'יפ של צה"ל. מוחמד והילדים בני גילו החלו לידות אבנים לעבר הכוח, שפתח לעברם באש וממכת האש נהרג מוחמד במקום. עדי ראייה דיווחו כי לחיילים לא נשקפה כל סכנה.

 

מצה"ל נמסר כי חיילים ירו לעבר שני פלסטינים שניסו לחתוך את גדר ההפרדה. לטענת הצבא, הכוח ביצע נוהל מעצר חשוד וירה לעבר פלג גופם התחתון של הנערים.

 

הוראות הפתיחה באש - חסויות

  

הוראות הפתיחה באש נכללות בין כללי ההתנהגות המשמעותיים ביותר של הלוחמים בצה"ל - בזמן חופשות, בשגרה ובגזרות הלחימה השונות. חריגה קלה מהן עלולה להביא למותם של חפים מפשע וגוררת בעקבותיה עונשים כבדים. הוראות הפתיחה באש חסויות לציבור, משתנות מגזרה לגזרה ומנוסחות בקפדנות על ידי יועצים משפטיים לאחר התיעצויות עם מפקדים בכירים בשטח ובאישור הדרג הבכיר ביותר בצה"ל.

 

רק באחרונה עלו מצד ארגונים שונים לזכויות אדם טענות כנגד צה"ל, על כך שאין לצבא הוראות מסודרות בנושא הוראות הפתיחה באש  וכי מדובר בהחלטות שמתקבלות לעתים על ידי מפקדים וחיילים בשטח, על פי הנסיבות.

 

הארגונים דרשו מצה"ל לפרסם את הוראות אלו על מנת שיהיו ברורות לכל ובעיקר לפלסטינים וכך יימנעו תקריות שיגבו חיי אדם לשווא. הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט, דחה את הטענות והסביר כי קיימות הוראות פתיחה באש ברורות, אך פרסומן עשוי לסכן את חיילי צה"ל ולמנוע מהם לבצע את משימותיהם.


המפקדים הוסיפו 'תורה שבעל פה' (אילוסטרציה) 

 

ולמרות דבריו של תא"ל מנדלבליט, מביקורת פנימית שנערכה במהלך השנה שעברה במספר רב של גדודים - אשר ממצאיה הופצו באחרונה בקרב קצינים בכירים בהם הרמטכ"ל ופורום המטה הכללי - עולים ממצאים מדאיגים. בדו"ח נכתב כי ישנן יחידות בהן צומצמו הוראות הפתיחה באש ותומצתו למספר משפטים עד כדי כך ש"החיילים אינם מגלים שליטה בדקויות ההוראה". בדו"ח נחשף כי ישנם גדודים שמפקדיהם אף הוסיפו הוראות משלהם: "במקומות בהם הוסיפה היחידה 'תורה שבעל פה' להוראות, נמצאו החיילים מבולבלים מעומס המידע". 

 

בביקורת המקיפה נמצא גם כי חיילי היחידות אינם שולטים היטב בכל הנוגע להוראות הפתיחה באש באמצעי "אל-הרג". במילים אחרות, חיילים לא ידעו מתי ובאילו נסיבות להפעיל למשל כדורי גומי במקום אש חיה, מה שעשוי להביא לקורבנות חפים מפשע. ממצא נוסף חשף כי לא נמצאו בצה"ל הוראות פתיחה באש הדנות במצבי סיכון מול אזרחים ישראלים ואילו ליקוי אחר, שעשוי לעלות בחיי אדם, קשור בהוראות פתיחה באש בעת חטיפת חייל.

 

הדו"ח בוצע על ידי מחלקת הבקרה של צה"ל, הכפופה לסגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי. בנוסף לממצאים פורסמה בו גם המלצה לפתח ערכות לימוד הכוללות בחנים ומשובים ללימוד הנושא. העובדה כי מדובר בנושא שנבחן על ידי גורם פנימי בצה"ל ולא חיצוני רק מחדדת את חומרת הדברים, שכן מדובר באנשי מקצוע המומחים בתחומם.

 

דובר צה"ל: "חודדו ההנחיות לחיילים"

 

מהצבא נמסר בתגובה כי "צה"ל הינו גוף מקצועי שמבקר את עצמו במספר ערוצים, ולשם כך קיימים מבקר מערכת הביטחון ומחלקת הבקרה. דו"חות הביקורת הינם פנימיים ולא נועדו לפרסום פומבי. ביקורת בנושא הוראות פתיחה באש אכן בוצעה על ידי מח' בו"ם במארס 2005 והדוח הופץ במאי 2005.

 

"ההערכה הכללית היתה שקיימת רגישות רבה לנושא הוראות פתיחה באש, ויחד עם זאת, קבע הדו"ח שההוראות והעדכונים שהופצו, טרם הוטמעו בצורה מלאה בכל היחידות. לאור ממצאי הביקורת חודדו ההנחיות לחיילים, נכתבו הוראות ספציפיות לפערים בהוראות פתיחה באש, נכתבה תוכנת לימוד להוראות הפתיחה באש שהופצה לפיקודים, וטופלו שאר הליקויים.

 

"מחלקת הבקרה מבצעת מאז הביקורת מעקב שוטף אחר הטיפול בליקויים מול הפיקודים ומול אגפי הרמטכ"ל. השליטה בהוראות פתיחה באש נבדקת כמרכיב חובה בכל ביקורת", נמסר מהצבא.

 

עשרות הועמדו לדין על חריגה מההוראות

 

בשנים האחרונות הועמדו לדין פלילי עשרות חיילים שחרגו לכאורה מהוראות הפתיחה באש, חלקם הואשמו בבתי הדין הצבאיים בפגיעה באזרחים פלסטינים ואף הורשעו בעבירות אלה. 

 

אחת הדוגמאות הטריות בנושא היעדר הוראות ברורות בנוגע לפתיחה באש היא זו של רועת הצאן הפלסטינית שנורתה על ידי גדוד שריון. כזכור, רק בשבוע שעבר הורה הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל מנדלבליט, לפתוח בחקירת מצ"ח נגד הכוח

 שירה והרג בפברואר השנה את הפלסטינית סמוך לגדר המערכת במרכז רצועת עזה, זאת לאחר שסבר כי יש חשד שהירי בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש.

 

דוגמה נוספת סיפקו הפלסטינים אתמול בבוקר, כאשר לטענתם הרגו כוחות צה"ל פעיל גדודי חללי אל אקצה בבית לחם למרות שלדבריהם לא היווה כל סכנה כלפיהם ועל אף שניתן היה לעצור אותו כשהוא עדיין בחיים.

 

גם בארגוני זכויות האדם טוענים כי בתקופה האחרונה מעדיפים חיילי צה"ל שלא לקחת עצורים אלא לירות למוות בפעילים ובכלל בפלסטינים הנקרים בדרכם במהלך פעילות צבאית.


פורסם לראשונה 03/04/2006 20:18

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
פתיחה באש. מה אסור מה מותר?
צילום: זום 77
צילום: דובר צה"ל
מנדלבליט. סירב לפרסם ההוראות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים