שתף קטע נבחר

חרדים התפרעו: שחררו את האב הנאשם בהריגה

מאות חרדים יצאו לרחובות ירושלים, יידו אבנים במכוניות וחסמו את רחוב שבטי ישראל באמצעות עגלות אשפה בוערות במחאה על המשך מעצרו של ישראל אשר ולס (19), הנאשם שהרג את בנו בן השלושה חודשים. חמישה חרדים נעצרו

מה שהחל בפשקווילים ובהתארגנויות מקומיות הפך אמש (יום ה') למחאה אלימה נגד מעצרו של ישראל אשר ולס (19), הנאשם שהרג את בנו בן השלושה חודשים. הערב הבעירו מפגינים כמה עגלות אשפה בכיכר השבת וחסמו מספר רחובות. הם גם יידו אבנים אל מכוניות. בערב החג הפגינו כמה מאות חרדים מול מגרש הרוסים בדרישה לשחרר את האב. חמישה נעצרו עד כה.

 

גורמים בכירים במשטרת מחוז ירושלים גינו את "ההתנהגות הפרועה של החרדים ואת חסימות הכבישים, תוך דרישה לשחרר חשוד בהריגת בנו התינוק". מהמשטרה נמסר כי "לא תתיר הפרות סדר ותנקוט באמצעים העומדים לרשותה למנוע חסימות כבישים".


התפרעות ברחוב שבטי ישראל (צילום: גיל יוחנן)

  

רחוב יחזקאל נחסם לתנועה באמצעות עגלות אשפה בוערות וכוח משטרה הגיע למקום. עובדי עירייה שהוזעקו למקום פינו את עגלות האשפה. מאוחר יותר הגיעו כמה עשרות חרדים לרחוב שבטי ישראל וחסמו אותו בפחי אשפה בוערים.

 

במרחק כמה עשרות מטרים מהמפגינים נערכו עשרות שוטרים, פרשים ואנשי משמר הגבול מצויידים במשאית עם זרנוקי מים וטרקטור לפינוי עגלות האשפה מהכביש. בליל החג הגיעו כמה מאות מפגינים וצעקו במשך כמה שעות מחוץ לכותלי בית המעצר במגרש הרוסים. 

  

ההתפרעות בליל החג במגרש הרוסים (צילום וידאו: חדשות ערוץ 2)

 

אחד המפגינים אמר ל-ynet: "ההפגנות עד עכשיו לא היו רשמיות. כעת מחולקים כרוזים מטעם הבד"צ לא לעשות שום מעשי אלימות ולא להבעיר פחי אשפה". 

 

המשפחה פנתה למנהיג הזרם הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב ("פוסק הדור") בבקשה לעזרה. הוא אמר: "אם אכן נכונה גרסתכם, צריך לפעול בעניין". במקביל, פנו גורמים בעדה החרדית לח"כ ליצמן שאמר להם ש"ספק אם בכוחו לעזור בעניין". הם גם פנו לראש עיריית ירושלים.

 

האם אמרה לגורמים בעדה ש"קשה לה להתמודד עם השכול בנפרד ושהיא רוצה לשבת עם בעלה בכלא ולהתמודד איתו יחד". היא מכחישה מכל וכל את הדברים המיוחסים לבעלה בכתב האישום, "אם היו כולאים אותו 40 שנה, הייתי מחכה לו בגלל עדינותו הנדירה".

 

ברחוב החרדי גוברת הטענה שהיתה "התרשלות מגמתית" בטיפול בתינוק. בפשקוויל שהופץ נכתב: "רוצחים ילדים ומאשימים חרדים". גם המשפחה טוענת שלא טיפלו כראוי ברך הנולד.


עגלות אשפה הועלו באש (צילום: גיל יוחנן)

 

גורם בעדה החרדית אמר ל-ynet: "בהתחלה היינו שקטים בגלל שהעו"ד שלו אמר שזה יפריע. כעת החליטו שהוא טעה ומיום ראשון יתחילו הפגנות סוערות ברחבי הארץ". אותו גורם איים ש"לעדה החרדית יש כוח של רבבות בארץ ובחו"ל". בשכונות החרדיות ניתלו מודעות ענקיות בעברית ובאנגלית על "עלילת הדם". מתכנני המחאה מבטיחים שנראה הפגנות גם בארה"ב. 

 

"במודעות הרחוב מחממים מאוד את הציבור שלא מדובר ברדיפה ובעלילה פרטית כי אם ברדיפת הציבור כולו", אומרים גורמים בעדה החרדית.

  

עם היוודע מותו של הפעוט, נתלו בבתי כנסת רבים בירושלים הודעות מטעם ראש בית הדין של העדה החרדית בירושלים. הרב יצחק ויס, בהן תקף את מעצרו של האב המכה במילים קשות. "הנה לפנינו מקרה נורא שמעלילים על אברך יקר וירא-שמיים עלילות שקר וכזב והוצאת שם רע שעשה מעשה רצח על בנו", נכתב בפשקוויל שהופץ ברחוב החרדי.

 

"והוא ממש כמעשה הרשעים באירופה שהוציאו עלילות דם על יהודים לפני פסח. קרוביו, שיחיו, מטריחים עם עורך דין להצילו מרודפיו וזה עולה לסכומים עצומים. ומצווה גדולה לבוא לעזרתם שהוא פדיון שבויים במלוא מובן המלה ויתברכו כל העוזרים בשפע ברכה והצלחה ונזכה לבשורות טובות".

 

על פי כתב האישום שהוגש נגד האב בבית המשפט המחוזי בירושלים, כשהיה התינוק בן מספר שבועות החלה ההתעללות מצד האב: הוא סטר לתינוק, נשך אותו, צבט אותו בפניו ובצוואר, במקום בו הוא סובל מהמום. "האב עשה את המעשה מתוך כעס על בכיו של התינוק, וכתוצאה ממעשיו אלה נגרמו לו שטפי דם בפניו", נכתב בכתב האישום.

 

החודש, בעת שהיה לבד בבית עם בבנו הפעוט, התעלל בו שוב האב משום שהבן הפעוט הפריע לו לישון. הפעם הוא לא הסתפק בסטירות ובנשיכות, כפי שנהג עד כה - אלא טילטל את בנו בחוזקה עד שנשמט מידו וראשו נחבט בקיר.


פורסם לראשונה 13/04/2006 22:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אזור כיכר השבת חסום
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מאות חרדים חסמו רחובות
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אש ברחובות הבירה
צילום: גיל יוחנן
צילום: באובאו
האב הנאשם
צילום: באובאו
מומלצים