שתף קטע נבחר

המתגיירים בארה"ב: יותר יהודים מיהודים

נישואי התערובת מאיימים על עתיד יהדות ארה"ב, אך מחקר עדכני מגלה ממצאים מפתיעים: מתגיירים המוגדרים כ"פעילים" הם לעיתים קרובות בעלי זיקה רבה יותר ליהדות ולישראל מאשר יהודים מלידה. החדשות הרעות: יותר משליש מהיהודים האמריקנים נישאו נישואי תערובת, פחות מחמישית מבני הזוג בחרו להתגייר

הנשק הסודי במלחמה בהתבוללות – מתגיירים "סופר-יהודים"? שיעור נישואי התערובת הגבוה של יהודי ארה"ב מאיים על עתיד הקהילה היהודית באמריקה, אך מחקר עדכני של הועד היהודי האמריקני בנושא הגיור מפיח תקווה מכיוון בלתי צפוי - דו"ח מקיף שהוכן על ידי פרופסור סילביה ברק פישמן מאוניברסיטת ברנדייס, מגלה שמתגיירים המוגדרים כ"פעילים" הם במידה רבה בעלי זיקה חזקה יותר ליהדות מאשר יהודים מלידה.

 

על פי הדו"ח, אותם מתגיירים "פעילים" מחויבים יותר לקיום מנהגים יהודיים מאשר יהודים מלידה ובניגוד למחקרים קודמים מזדהים בצורה עמוקה עם היהדות ועם ישראל.

 

עוד מממצאי הדו"ח: ילדים לנישואי תערובת, שבהם אחד מההורים הוא מתגייר "פעיל", נוטים להזדהות מאוד עם יהדותם ולמעשה לא ניתן להבחין בהבדלים בינם ובין ילדים שגדלו בבית שבו שני ההורים יהודים מלידה. כמו כן, לא-יהודים שבחרו להתגייר הם לעתים קרובות בעלי ידע רב יותר בנושאי יהדות מבני זוגם היהודים מלידה, ומקפידים יותר על קיום מנהגים יהודיים.

 

באופן כללי, כותבת פישמן, ה"פרופיל היהודי" של מתגיירים "פעילים" הוא בדרך כלל בולט יותר מזה של רוב היהודים האמריקנים.

 

החדשות הרעות: יותר משליש מהיהודים האמריקנים בחרו בנישואי תערובת, ופחות מ-20 אחוז מהלא-יהודים שנישאו ליהודים בשלושת העשורים האחרונים בחרו להתגייר. כמו כן, רק כ-30 אחוז מהמתגיירים הוגדרו כ"פעילים" בדו"ח.

 

המחקר של פרופסור פישמן כלל ראיונות עומק עם 94 זוגות מעורבים. הדו"ח שהכינה מגדיר כ-40 אחוז מהמתגיירים כ"מסתגלים", כלומר כאלה שבדרך כלל מגיעים ליהדות בגלל שנתבקשו לעשות זאת ולכן נותנים לבן או בת הזוג שלהם להוביל ולקבוע את מימדי השמירה על היהדות. התנהגותם דומה לזאת של יהודים מלידה שאינם דתיים.

 

30 האחוז הנותרים מוגדרים בדו"ח כ"בעלי גישה דו ערכית". להם יש עדיין ספקות לגבי הגיור כמו גם תחושת אשמה לגבי האמונות והחגים שהותירו מאחור. מתגיירים כאלה מחשיבים את עצמם ל"חצי יהודים", עובדה המשפיעה גם על ילדיהם.

 

בינתיים, בקרב ההנהגה היהודית בארה"ב גוברת ההכרה שיש צורך לעודד גיור של בני זוג לא יהודים, כדי למנוע פגיעה חמורה בעתיד יהדות ארה"ב. המחקר של פרופסור פישמן קובע כי "כאשר רבנים ומנהיגים יהודים קובעים את הגיור כדבר בעל חשיבות ראשונה, נראה שכמות הגיורים תגדל ואתם גם רמת הקשר היהודי".

 

השתתף בהכנת הידיעה יצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
(אילוסטרציה)
צילום: דודו בכר
מומלצים