שתף קטע נבחר

בקדימה מבהירים: "נהיה בטון בנושא שכר המינימום"

בעוד שבעבודה הפנו זרקורים דווקא למחלוקות המדיניות, בקדימה מבהירים שבנושא הכלכלי טמונה הבעיה העיקרית מול העבודה. "אנחנו חייבים להיות 'בטון' בענייני שכר המינימום וקצבאות הילדים של ש"ס" , הם אומרים, ומזהירים שאם הדרישות יתקבלו - צפוי קיצוץ רוחבי בתקציב הקרוב

המשא ומתן הקואליציוני בין קדימה לעבודה נע לאיטו לעבר הכנת קווי היסוד של הממשלה, אולם בעוד שבעבודה מתלוננים על עירפול קווי היסוד בנושאים המדיניים ומחלוקות בנושאים הכלכליים והחברתיים, בקדימה שבים ומזהירים: דרישות המפלגות, ובראשן העבודה, יובילו כבר בחודש יולי-אוגוסט הקרוב לקיצוץ רוחבי משמעותי בתקציב המדינה. "אנחנו רואים באופן ממשי את הצטברות העלויות, ובלי כל ספין - מדובר בסכומים שלא נוכל לעמוד בהם. הדרישות האלה יובילו לקיצוצים משמעותיים בתקציבי משרדי הממשלה, בעיקר ממשרדי הביטחון, החינוך והבריאות, שם נמצא הכסף הגדול".

 

גורמים בצוות המשא ומתן של קדימה אמרו הלילה ל-ynet כי בניגוד לדרישת העבודה להוסיף 500 שקל לשכר המינימום כבר בחודש ספטמבר, ולהמשיך להעלות את שכר המינימום בשתי פעימות נוספות - קדימה מוכנה להעלאה של 250 שקל בלבד במהלך השנה, ולבדיקת הנושא במהלך השנה הבאה. "אנחנו חייבים להיות 'בטון' בענייני שכר המינימום וקצבאות הילדים של ש"ס", אמר גורם בצוות של קדימה. "יש פער אמיתי בין הדרישות למציאות, וכולם יצטרכו להתכנס לסכומים אחרים ולפקוח עיניים".

 

בקדימה אומרים כי מלבד נושא שכר המינימום, שם טמונה הבעיה העיקרית של מפלגת העבודה, ישנם פערים גם בנושא חקיקת חוק חברות כוח האדם. "יש בנושאים האלה בשלב זה פער גדול בינינו ובין העבודה".

 

ואילו בעבודה אומרים שבנושא שכר המינימום יהיה ניתן להגיע להבנות. "נותרו קצוות שצריך לסגור בנושא הפנסיה, חברות כוח אדם וסל התרופות". באשר לנושא המדיני, הדגישו בעבודה, שהם ידרשו לפנות את המאחזים הבלתי חוקיים על פי דוח טליה ששון וליישם את חוק פינוי פיצוי. בנוסף מבקשים בעבודה לקבל הבהרות לנאום אולמרט.

 

ובאשר לנושאים המדיניים, בקדימה מבהירים כי טענות אנשי העבודה לגבי חוסר בהירות בקווי היסוד לא מובנים. "הבהרנו להם היטב את מה שהם רצו לדעת", אמר גורם בצוות המשא ומתן של קדימה. "אם הם ירצו, נבהיר עוד פעם. נאום אולמרט הוא הדבר, אלא אם הם רוצים לתקוע טריז כדי שליברמן לא יכנס". בקדימה מתלבטים כעת האם לצרף את נאומו של אהוד אולמרט מליל הבחירות לקווי היסוד של הממשלה, או רק לצטט קטעים ממנו. "בכל מקרה", אומרים בקדימה, "הדבר הזה ברור מאוד, וזה מה שיהיה". בשעות הבוקר ייפגשו צוותי המשא ומתן של קדימה והעבודה בכפר המכביה. הצדדים יעברו על טיוטת ההסכם וידונו בנקודות המחלוקת. 

 

גם בין ש"ס וקדימה נמשכים המגעים, כאשר בש"ס מבהירים כי קיימים פערים ניכרים בין שתי המפלגות סביב נושא קצבאות הילדים. "בקדימה רוצים לעצור את הקיצוצים העתידיים ולהוסיף עשרים שקל לקצבאות הקיימות. זה לא מקובל עלינו", אמרו שם.

 

על פי גורם בש"ס, "אנחנו מתעקשים להחזיר את הסכומים שהיו לפני הקיצוצים של נתניהו". בקדימה, כמובן, מסבירים כי הדרישה של ש"ס מוגזמת, והיא תעלה למשק בין מיליארד לשני מיליארד שקלים עד סוף 2007, ושני מיליארד שקל נוספים עד 2009. "זה מוגזם", אומרים - ומסכמים: "הדרישות של המפלגות עדיין גבוהות מדי, ומסתכמות ביותר מדי מיליארדים של שקלים".


פורסם לראשונה 16/04/2006 22:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
אז איפה הפער? במדיני? בכלכלי?
צילום: ירון ברנר
צילום: חיים צח
כמו לפני נתניהו. יו"ר ש"ס, ישי
צילום: חיים צח
צילום: פלאש 90
מודאגים ממסגתר התקציב
צילום: פלאש 90
מומלצים