שתף קטע נבחר

קונסרבטיבים, רוצים להתפלל? שלמו 30 שקל

התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) עתרה לבג"ץ על כך שחבריה נדרשים לשלם 30 שקל בכניסה לקשת רובינסון הסמוכה לכותל, שם מקיימת התנועה את תפילותיה ומנייניה. הרב צביקה גרץ: "לא רק שעל פי הסכמים אנחנו צריכים להתפלל באזור מיוחד, עכשיו אנחנו גם צריכים לשלם. זה מקומם. התחושה היא שאנחנו סוג ב'"

אם אתם חברים בתנועה הקונסרבטיבית ורוצים להתפלל ליד הכותל, כדאי שבדרך תעברו ליד כספומט ותמשכו כמה עשרות שקלים, אחרת לא תוכלו להיכנס למקום בו מתקיימים המניינים. מעתירה שהגישה התנועה הבוקר (יום א') לבג"ץ, עולה כי חברי התנועה, המגיעים להתפלל בקשת רובינסון שליד הכותל, נדרשים לשלם בכל פעם דמי כניסה בסך של 30 שקל שכן מדובר גם באתר ארכיאולוגי.

 

התנועה המסורתית מקיימת את תפילותיה בקשת רובינסון מזה כמה שנים, זאת בהתאם להסכם שנערך לאחר ויכוחים ועימותים רבים שנגעו  לכוונת חברי התנועה להתפלל ברחבת הכותל ממש. רצונם של חברי התנועה עורר את זעמם של החרדים, שסירבו לאפשר תפילות משותפות לגברים ונשים ליד הכותל. בסופו של דבר, לאחר התפרעויות של חרדים בסוף שנת 1999, הוסכם כאמור כי התנועה הקונסרבטיבית תקיים את מנייניה בקשת רובינסון.

 

ההסכם החזיק מעמד סוף המילניום, אלא שלטענת התנועה הדברים השתנו בספטמבר 2004 - אז החלה החברה לפיתוח מזרח ירושלים, שמפעילה את המקום, לגבות תשלום ממתפללים שביקשו להיכנס לקשת רובינסון לאחר השעה שמונה בבוקר מאחר שמדובר באתר ארכיאולוגי.

 

"גם אני נתקלתי בתופעה הלא נעימה הזו", מספר הרב צביקה גרץ, רב הקהילה המסורתית בשכונת גילה בירושלים, המביא קבוצות רבות של מתפללים למקום. "אנחנו מגיעים להתפלל וצריכים לומר לקבוצת המתפללים שאתנו: 'אתם יהודים מסוג מיוחד, אינכם יכולים להתפלל כמו כל יהודי ברחבת הכותל'. ועכשיו, לא רק שאנחנו צריכים להתפלל באזור מיוחד, אנחנו גם צריכים לשלם על זה. זה כבר ממש כמו דקירה, זה פשוט מקומם. התחושה היא שאנחנו סוג ב'.

 

"אנחנו מביאים יהודים מחוץ לארץ ופועלים לעשות מצווה גדולה של קירוב למקום המיוחד והחשוב הזה, והחוויה הזו נפגמת כי משדרים למתפללים שהם שהם אינם יכולים לעשות זאת לפי המנהג שלהם בצורה חופשית".

 

הרב גרץ מספר כי מחר הוא אמור להביא קבוצת מתפללים בשעות הבוקר לקשת רובינסון לצורך עריכת טקס בר מצווה. לדבריו, כבר היום הוא מתכונן לענות לתהיות שיעלו בקבוצה כשיסביר למתפללים שהם צריכים לשלם 30 שקל כדי להתפלל סמוך לכותל המערבי. "איננו נכנסים לגן ארכיאולוגי ואיננו באים בשביל לראות את המצגת הנחמדה על בית המקדש. אנחנו באים כדי להתפלל ולמרות זאת אנחנו מוגבלים בשעות ובתשלום", קובל הרב גרץ.

 

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אורי שוורץ וגדעון קורן, נטען כי למרות פניות התנועה לממשלה, התשובות שהתקבלו, אם בכלל, היו מתחמקות ולא ענייניות. התנועה טוענת כי המצב הנוכחי פוגע קשות בחופש הפולחן של חבריה וכי המדיניות העכשווית מונעת מיהודים קונסרבטיביים להתפלל כדרכם.  

 

על פי ההערכות, בתנועה המסורתית חברים כ-20 אלף יהודים בישראל, וכמיליון ברחבי העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
תפילת נשים. ארכיון
צילום: דן בלילטי
צילום: רויטרס
הכותל. תפילה יקרה
צילום: רויטרס
מומלצים