שתף קטע נבחר

החד-הוריות רוצות לעבוד, אבל אין כסף להסעות

משרד התמ"ת קיצץ משמעותית את חלקו בתשלומי ההסעות עבור אימהות ממצפה רמון, בטענה כי המועצה המקומית הבטיחה להשתתף עם המעסיקים ביתרת העלויות. בינתיים, האימהות חוששות למשרותיהן: "אנחנו רוצות לעבוד, אבל הממשלה לא רוצה שנעבוד". ראש המועצה המקומית רמת נגב: "החלטת התמ"ת - הציניות הישראלית במלוא כיעורה"

עשרים אימהות חד-הוריות ממצפה רמון עלולות לחזור למעגל האבטלה, זאת בעקבות החלטת משרד התמ"ת להפסיק את תקציב ההסעות למקום עבודתן בפיתחת ניצנה.

 

במשרד מסבירים כי הפסקת ההסעות נובעת משיקולי תקציב ומוסיפים כי המועצה המקומית מצפה רמון הבטיחה להגיע להסדר עם המעסיקים על ההשתתפות בעלויות. מנגד, במועצה האזורית רמת נגב אשר בתחומה נמצאת מצפה רמון, מגדירים את

 החלטת משרד התמ"ת כ"צינית ומכוערת" ולפי שעה מי שצפוי ליפול בין הכיסאות ולשלם את מלוא המחיר אלו האימהות שיאבדו את מקום עבודתן.  

 

"אנחנו נוסעות כל יום 85 קילומטר מהבית לעבודה", אמרה ל-ynet לריסה וינוגרדוב, אם לשתי בנות שעובדת במכולת באזור ניצנה. "עכשיו פשוט הודיעו לנו שממחר אין הסעות ואני לא יודעת מה לעשות. אנחנו מגדלות ילדים, המשכורת נמוכה - מאיפה נביא תשלומים למים ולחשמל? עוד מעט מגיע החופש הגדול ואני לא אוכל לשלוח את הבת שלי לקייטנה.

 

"ביבי נתניהו (שר האוצר לשעבר) אמר שאנחנו עצלניות, אבל איך אפשר לומר שאני, שעובדת במרחק 85 קילומטר מהילדים שלי, עצלנית? אנחנו לא מתחת לקו העוני, אנחנו מתחת-מתחת-מתחת לקו העוני. הציעו לנו את העבודה הזו ואמרנו שנלך על זה למרות המרחק. היום אנחנו מתפרנסות בכבוד וגם את זה רוצים לגזול מאיתנו".

 

במשך כל היום מדברות וינוגרדוב וחברותיה על העתיד הצפוי להן. דניס, אם לארבעה: "אם אני לא אעבוד, מה אני אעשה? צריך לשאול את המדינה הזאת, כי המדינה דאגה לפרוייקט הזה". וינוגרדוב מוסיפה כי אינה יודעת מהיכן יגיע החוב הבא שיהיה עליה לשלם: "יש לנו עדיין חובות אבל מה עדיף? לשלם קודם חשמל או לשלם מים? או אולי בכלל לקנות לילדים לאכול. כל חודש אנחנו משאירות חוב של 2,500 שקל מאחורינו. שלא יבלבלו לנו את המוח - הממשלה טוענת שהמצב משתפר, אבל הוא רק הולך ומידרדר.

 

"אנחנו רוצות לעבוד, אבל הממשלה לא רוצה שנעבוד. המחירים עולים והמשכורת לא. גם את העבודה המינימלית שהיתה מכניסה לנו כמה מאות שקלים בחודש, לוקחים לנו. בינתיים הכיסים של ראש הממשלה וחברי הכנסת רק מתנפחים. בקרוב אנחנו לא נהיה ארגנטינה, אלא נהיה שתי ארגנטינות. דבר אחד בטוח - אני לא הולכת לזנות וגם לא לבקש נדבות. ביבי לא יראה אותי ברחוב".

 

המועצה המקומית ארגנה הסעה חד-פעמית למחר עבור האימהות על מנת שיוכלו להגיע למקום עבודתן, ובמקביל תתקיים פגישה בין ראשי המועצה למעסיקים על מנת למצוא דרך לפתור את המצוקה.

 

גיל וידר, חקלאי ממושב קדש-ברנע, אינו מתרשם מהצהרת אנשי משרד התמ"ת בנוגע להשלמת העלויות על ידי המועצה המקומית מצפה רמון והמעסיקים: "הממשלה יורה לעצמה ברגל. האימהות האלו מוכנות לעבוד ולנקות, אבל הממשלה גוזלת מהן גם את העבודה וגם את הכספים. מצד אחד עוזרים להן כדי שלא תהיה אבטלה, אבל מצד שני מטרטרים ומתעללים בהן וזה מה שכואב לי".

 

ראש המועצה האזורית רמת-נגב, שמוליק ריפמן: "זוהי הציניות הישראלית במלוא כיעורה. בירושלים חותמים על הסכמים קואליציוניים של מיליוני שקלים, ואלה שבאמת זקוקים לכסף, נשארים ללא פרנסה בגלל מחסור במימון בהיקף של 320 אלף שקלים בשנה. אני בטוח שזה פחות מהעסקתו של סגן-שר אחד לשנה".

 

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה: "אנו פועלים בשנתיים האחרונות למימון הסעות להורים יחידים בפריפריה, זאת במסגרת התכנית

 לעידוד השתלבות חד-הוריים בעבודה - תכנית שהפעלתה הסתיימה ביולי 2005.

 

"למרות שהמשרד לא היה מחוייב לכך, בחרנו לגייס תקציבים ממקורות שונים להמשך מימון ההסעות. בשנת 2006 החליט המשרד להמשיך לממן הסעות באזורים נבחרים לפי הסדר חדש, בו המועצה המקומית, המעסיקים ומשרד התמ"ת יממנו הסעות למקומות רחוקים במיוחד". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
בחזרה ללשכת האבטלה? (אילוסטרציה)
צילום: תומריקו
מומלצים