שתף קטע נבחר

השר לשעבר יובל נאמן נפטר בגיל 81

השר לשעבר וחתן פרס ישראל הלך לעולמו לאחר שלפני מספר ימים לקה באירוע מוחי. נאמן כיהן כנשיא אוניברסיטת תל אביב וכחבר כנסת מטעם "התחייה"

השר לשעבר פרופ' יובל נאמן נפטר היום (ד') בבית החולים איכילוב בתל-אביב והוא בן 81. נאמן, שכיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת "התחייה", היה שר המדע בין השנים 84-82 ושר האנרגיה והמדע בין השנים 90-92. נאמן הקים את סוכנות החלל הישראלית והוא עמד בראשה עד לפני שנה.

 

נאמן לקה לפני מספר ימים באירוע מוחי ואושפז במצב קשה מאוד ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי כשהוא מחוסר הכרה.

 

נאמן נולד בשנת 1925 בתל אביב, בגיל 15 הוא הצטרף ל"הגנה", במלחמת העצמאות הוא שירת כסגן מפקד גדוד, כקצין מבצעים וכסגן מפקד חטיבת גבעתי. לאחר הקמת המדינה הוא מונה לתפקיד סגן ראש מחלקת המבצעים של המטכ"ל. בשנת 1961 הוא השתחרר מהצבא בדרגת אלוף משנה.

 

לאחר שהשתחרר מצה"ל מונה נאמן למנהל המדעי של הכור בנחל שורק ובמקביל שימש כחבר בוועדה לאנרגיה אטומית. בנוסף הוא כיהן כפרופסור לפיזיקה באוניברסיטת תל אביב , וקיבל את פרס ישראל למדעים מדויקים בשנת 1969. נאמן זכה גם בפרסים יוקרתיים נוספים. הקים וניהל את הפקולטה לפיזיקה באוניברסיטת ת"א, ומ-1971 שימש כנשיא האוניברסיטה במשך ארבע שנים. במלחמת ששת הימים ואחר כך במלחמת יום הכיפורים שימש כעוזר ראש אמ"ן לנושאים מיוחדים.

  

בשנת 1979 היה נאמן שותף להקמת תנועת "התחייה" והתייצב בראשה. משנת 1981 היה ח"כ, ב-1990 התפטר מהכנסת, אך שב באותה שנה לממשלה. נאמן ניסה לסכל את ההשתתפות הישראלית בוועידת מדריד על-ידי ברית בין מפלגות הימין - התחייה, צומת ומולדת. בבחירות 1992 לא הצליחה "התחייה" לעבור את אחוז החסימה ונאמן הודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

 

בחודש מאי בשנה שעבר התקיימה בוועדת המדע של הכנסת ישיבה חגיגית ומיוחדת לרגל יום הולדתו ה-80, בה חלקו חבריה ומוזמנים כבוד לנאמן. באירוע עצמו אמר נאמן "חייתי לפחות ארבע קריירות –מהנדס, מדען, איש בטחון וגם איש ציבור. בכל זאת, בכל אחת מהקריירות חשבתי גם על שלושת האחרים. זה בהחלט השתלם כי כל דבר התחיל מהתחלה קטנה מאוד".

 

נאמן סיפר כי למרות שהוא עצמו הבין דברים, לא תמיד הוא הצליח לשכנע בהם את מקבלי ההחלטות. לדוגמה, חברו לפלמ"ח, יצחק רבין כתב בספרו "פנקס שירות" כי כשנשאל מדוע זקוקה ישראל ללווין, אמר "לא צריך, זה בטח איזו שטות של יובל נאמן". לימים, סיפר נאמן, הוא היה בין הדוחפים לפיתוח הלווינים הצבאיים הישראליים. הוא גם קבל על כך שבימים הראשונים של המדינה היה קל יותר להרים פרויקטים גדולים כמו המוביל הארצי. ואילו היום אף אחד לא מוכן לבצע פרויקט שאורכו יותר מקדנציה, כמו למשל תעלת הימים.

 

לדבריו, "כל מה שאנחנו יודעים בפיזיקה מתקשר ל-חמישה אחוזים מתכולת היקום. ל-25 אחוזים אנו קוראים חומר אפל ואיננו יודעים להסביר מהו ול-70 אחוזים אנו קוראים אנרגיה אפלה ואותה אנחנו עוד יותר לא יודעים להסביר. בניגוד למה שהוקינג דיבר על סוף הפיזיקה – אנחנו רק בהתחלת הדרך".

 

נאמן, שהיה פרופסור לפיסיקה, פירסם ספרים רבים ומאמרים בנושאי מדע וטכנולוגיה וקיבל פרסים בין-לאומיים על מחקריו. הוא השאיר אחריו אישה, שני ילדים וארבעה נכדים.

 

מחר ב-12:00 בצהריים יוצב ארונו של נאמן באוניברסיטת תל אביב, כשעה לאחר מכן יינשאו הספדים וגם נשיא המדינה, משה קצב, יישא דברים ובשעה 15:00 תתקיים הלוויתו בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פרופ' יובל נאמן, כפי שצולם לאחרונה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: לע"מ
נאמן. פיזיקה ופוליטיקה
צילום: לע"מ
נאמן באוניברסיטה
צילום: לע"מ
מומלצים