שתף קטע נבחר

סקירה: שני מחשבים ניידים כפולי ליבה

בדקנו שניים מבין המחשבים הראשונים שמצוידים בפלטפורמת סנטרינו החדשה: Acer TravelMate 8204WLMi ו-HP Pavilion dv1000t. שני המחשבים הציגו שיפורי ביצועים משמעותיים בהשוואה לדגמים מקבילים בעלי ליבה אחת

Acer TravelMate 8204WLMi HP Pavilion dv1000t 

למעבדים כפולי הליבה של אינטל היתה השפעה ניכרת על מחשבים שולחניים בשנת 2005. המחשבים הראשונים שצוידו במעבד כפול ליבה היו מחשבי קצה גבוה ששימשו בעיקר למשימות יצירת תוכן. מהר מאוד התפשטו כפולי הליבה גם למחשבים ביתיים. כיום נכנסים מעבדים אלה גם לעולם המחשבים הניידים, הודות לעדכון פלטפורמת סנטרינו - Centrino Duo Mobile Technology.

 

מעבדים כפולי ליבה מאפשרים למחשב לנהל ריבוי משימות באופן יעיל יותר, ולחסוך מהמשתמש את חוויית ההמתנה בזמן הרצת משימות תובעניות. מעבדים כפולי ליבה יציגו שיפור ניכר בחוויית השימוש בעת שימוש באנטי-וירוס תוך כדי עבודה עם גיליון אלקטרוני, או צפייה בטלוויזיה על גבי המחשב.

 

הטכנולוגיה מתחלקת לשלושה חלקים: מעבד כפול ליבה הידוע בשמו "יונה", ערכת שבבי גרפיקה - Intel Graphics Media Accelerator 945, ומתאם רשת אלחוטית - Intel 3945AG. חוד החנית של הטכנולוגיה הוא ללא ספק המעבד, שמיועד לשפר את הביצועים בכ-40%.

 

אחת התכונות החשובות של המעבד היא Smart Cache - זיכרון מטמון שמשותף לשתי הליבות. באמצעותו יכולה ליבה אחת לעבוד בזמן שהשנייה כבויה, על מנת לחסוך בצריכת חשמל. המעבד החדש מצויד גם באפיק מהיר - 667MHz. אחד מיתרונות הפלטפורמה הוא קוטנה הפיסי: כעת אפשר לעצב מחשבים ניידים שקטנים עד כדי מחצית מגודל מחשב טיפוסי.

מתאם הרשת האלחוטית המשופר מאפשר לאתר אות חלש, להתחבר ולשמור על חיבור יציב.

 

בדקנו שניים מבין המחשבים הראשונים שמצוידים בפלטפורמת סנטרינו החדשה: Acer TravelMate 8204WLMi ו-HP Pavilion dv1000t. שני המחשבים הציגו שיפורי ביצועים משמעותיים בהשוואה לדגמים מקבילים בעלי ליבה אחת. גילינו שערכת השבבים של המאיץ האינטגרטיבי משפרת את ביצועי המשחק, אבל היא רחוקה מלהיות תחליף למאיץ גרפי נפרד. כשבדקנו את זמן הסוללה הבנו שמחשבים אלה לא חסכוניים בצריכת חשמל כפי שצפינו שיהיו.

 

Acer TravelMate 8204WLMi

"מסוגנן", "עשיר בתכונות" ו"בקדמת הטכנולוגיה" הן רק קומץ מבין המחמאות שסוחט המחשב הזה. הודות למארז סיבי פחמן שוקל המחשב פחות מ-3.2 ק"ג. הוא מציע טכנולוגיית ליבה כפולה, מאיץ גרפי טרי מבית ATI, ואפילו מצלמת רשת מדליקה. תכונות אלה ואחרות מזכות אותו בתואר בחירת העורך.

 

כשפותחים את המחשב נחשף מסך רחב בגודל 15.4 אינץ' בגימור מט. זו בחירה מעניינת לאור הפופולריות של מסכים מבריקים לצורך תצוגת תמונות וסרטים. מסכים בגימור מט מתאימים יותר ליישומים משרדיים, משום שהם פחות בוהקים.

 

אפשר לצפות ב-DVD מזדמן, אבל לא סביר שמחשב זה ישמש כמחשב

המולטימדיה המרכזי. המקלדת מעוצבת בצורת חיוך - ככל הנראה על מנת שתהיה יותר ארגונומית. לדעתנו היא לא נוחה במיוחד, לפחות בהתחלה. העיצוב הייחודי אינו משפר את חוויית ההקלדה.

 

המחשב מצויד בארבעה שערי USB, שער FireWire, יציאת S-Video ו-DVI-D - להצגת תוכן על מסך חיצוני איכותי. יש גם כונן קשיח בנפח 120 גיגהבייט, קורא כרטיסים 5 ב-1 וצורב DVD דו-שכבתי.

 

השיפור הגדול ביותר נמצא, מטבע הדברים, בליבה. המחשב מצויד במעבד Intel Core Duo T2500, בעל קצב שעון של 2GHz. יש גם 2 גיגהבייט זיכרון, ומאיץ גרפי חדש מבית ATI - Mobility Radeon X1600. במבחני הביצועים השיג המעבד ציון שיא של כל הזמנים למעבד של מחשב נייד: ציון 175 במבחן יצרנות משרדית ו-291 במבחן יצירת תוכן אינטרנט.

 

הוא השלים את מטלות Adobe Photoshop ב-71.4 שניות. הישג זה מהיר ב-52% מזה של Gateway NX850XL חד הליבה. המחשב סיים את בחינת Windows Media Encoder תוך 7:37 דקות - הישג שיא.

 

הרצת יישומים תובעניים כגון Studio 9 מבית Ulead תוך כדי קידוד וידאו ב-Windows Media Encoder וצביעת תמונה ב-Photoshop CS2 לא האטה את המחשב. זמן הסוללה היה סביר, אבל לא מפיל מהכיסא - 3:47 שעות.

 

יש מקום לשבח את המאיץ הגרפי. ערכת השבבים מיישמת את טכנולוגיית Avivo החדשה. הטכנולוגיה מיועדת לשיפור איכות וידאו, תמיכה בתוכן וידאו באבחנה גבוהה ותמיכה נרחבת בקידוד H.264.

 

באמצע המסגרת מעל המסך שוכנת מצלמת 1.3 מגהפיקסל לשימוש באינטרנט. זו מצלמת הרשת בעיצוב הטוב יותר בו נתקלנו - אפשר לכווננן אותה כלפי מעלה או מטה. הודות ליישום רכיבי סנטרינו

 החדשים מתפקד מחשב זה כמו אלוף אמיתי.

 

Acer TravelMate 8204WLMi

בחירת העורך של PC MAGAZINE

מעבד: 2.0GHz Intel Core Duo Processor T2500

זיכרון: 2 גיגהבייט DDR2

כונן קשיח: 120 גיגהבייט

מאיץ גרפי: 256MB ATI Mobility Radeon X1600

מסך: LCD רחב בגודל 15.4

מתאם רשת אלחוטית: Intel Pro Wireless 3945AG

צורב DVD דו-שכבתי

ארבעה שערי USB

שער FireWire

מערכת הפעלה: Microsoft Windows XP Professional

מחיר: לחצו כאן להשוואת מחירים בערוץ הקניות

ציון:

 

חזור למעלה
HP Pavilion dv1000t

מחשב HP Pavilion dv1000t הוא נייד עם מיקוד במולטימדיה במחיר מתקבל על הדעת. הוא יכול להביא את בשורת הליבה הכפולה לזרם המרכזי של משתמשי המחשבים הניידים.

 

המחשב משמר את העיצוב הטיפוסי של סדרת dv1000, ואני חוקר כיוונים נועזים יותר, שיחצינו את האנרגיות האצורות בו. הוא שוקל 2.5 ק"ג עם סוללה בעלת שישה תאים. הוא מצויד במסך BrightView בגודל 14.1 אינץ' - מהטובים שראינו. הוא בהיר וניגודי בכל תנאי התאורה, ומתאים מאוד להצגת תמונות ווידאו.

 

במחשב מספר מקשים מוארים בין המסך לבין המקלדת. שניים מהם מפעילים


צילום: פי סי מגזין
 HP Pavillion dv1000t (צילום: פי סי מגזין)

את תכונת QuickPlay 2.0 לנגינת מדיה ללא צורך באתחול מערכת ההפעלה. מעל מסך המחשב תגלו מצלמת רשת, שעשויה להיות שימושית לאור הפופולריות הגוברת של לקוחות וידאו צ'ט.

 

הכונן הקשיח - 100 גיגהבייט בתקן SATA - גדול מספיק לצורך אחסון תמונות, וידאו ומוסיקה. חברת HP משלבת בצורב הדו-שכבתי את טכנולוגיית LightScribe לצריבת תוויות לתקליטורים.

 

מעבד Intel Core Duo Processor T2500 בשילוב עם 1 גיגהבייט זיכרון אפשרו למחשב להפגין ביצועים טובים. הגרפיקה האינטגרטיבית המעודכנת סייעה למחשב לרשום הישגים טובים יותר ב-DOOM בהשוואה לתוצאות עבר, אבל כפי שאמרנו - גיימרים יעדיפו מאיץ גרפי נפרד.

 

הורינו למחשב לבצע במקביל משימות עריכת וידאו ב-muvee autoProducer 4.5 SE, קידוד באמצעות Windows Media Encoder 9 וגלישה באינטרנט. כל המשימות רצו באופן חלק. במשימות מורכבות יותר שרצו בו-זמנית נתקלנו בשיהוי זניח. לסיכום, הליבה הכפולה אפשרה להריץ משימות תובעניות מבלי לתקוע את המחשב.

 

זמן הסוללה הוא הדבר היחיד שלא הרשים אותנו. זמן הסוללה עמד על 3:37 שעות, בהשוואה לזמן הסוללה של דגם קודם (עם מעבד סנטרינו רגיל) - 3:45 שעות. אינטל טוענת כי הארכיטקטורה החדשה אמורה לתרום להארכת זמן הסוללה. בינתיים לא ראינו ראייה לכך. מומלץ לשדרג לסוללה בעלת 12 תאים, תמורת 25 דולר נוספים.

 

עד לאחרונה חיכינו למחשבים הניידים הראשונים עם מעבד כפול ליבה. אנו שמחים לבשר שהם כבר כאן, ושהשיפור בביצועים הופך אותם לשדרוג מעניין. אם אתם מעונינים בנייד כפול ליבה במחיר סביר - אל תהססו לבחור ב-HP Pavilion dv1000t.

 

HP Pavilion dv1000t

מעבד: 2.0GHz Intel Core Duo Processor T2500

זיכרון: 1 גיגהבייט DDR2

כונן קשיח: 100 גיגהבייט

מאיץ גרפי: 128MB Intel Graphics Media Accelerator 950

מסך: LCD רחב בגודל 14.1

מתאם רשת אלחוטית: Intel Pro Wireless 3945AG

צורב DVD דו-שכבתי עם LightScribe

מערכת הפעלה: Microsoft Windows XP Professional

מחיר: 1,920 דולר

ציון:

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
HP Pavillion dv1000t
צילום: פי סי מגזין
מומלצים