שתף קטע נבחר

הקומבינה של ש"ס: פתח המילוט מהממשלה

בדרך לקואליציה, קיבלה ש"ס נספח בהסכם המעניק לה פתח מילוט על רק תוכנית ההתכנסות. עוד בהסכמות: קדימה הבטיחה שלא לבצע שינויים חוקתיים בסטטוס קוו בלי הסכמתה ובנוסף הובטח ליו"ר אלי ישי כי הממשלה תגיש הצעת חוק עוקפת בג"ץ להחזרת סמכויות השיפוט לבתי הדין הרבניים

לאחר שבועות של משא ומתן קואליציוני, לעתים מתיש, הציג היום (ב') ראש הממשלה אהוד אולמרט בפני נשיא המדינה משה קצב, את הקואליציה בת 67 חברי הכנסת שהרכיב, ואת הממשלה הכוללת 25 שרים. אולמרט אמר לנשיא כי בכוונתו להרחיב את הקואליציה ל-76 חברי כנסת בתקופה הקרובה וביום חמישי, לאחר טקס ההשבעה בכנסת, הוא יגיע אל קצב פעם נוספת, על מנת להציג בפניו את הממשלה החדשה.


 

אחת מהחברות החדשות-ישנות בממשלה היא ש"ס, אשר חתמה אתמול על ההסכם הקואליציוני עם אולמרט. הסכם זה מספק כמה סימני שאלה, בעיקר בנוגע לדרך בה רוצה אולמרט להוביל את ממשלתו לביצוע תכניתו המדינית, הידועה כ"תכנית ההתכנסות".

 

 

אולמרט - כך עולה מן ההסכם - עשוי לערוך שינויים בהרכב הקואליציה בשלהי הקדנציה, שכן ההסכם בין המפלגות לא מחייב את ש"ס לתמוך בתוכנית ההתכנסות ומעניק לה פתח מילוט כמעט בכל רגע נתון. "הצדדים להסכם זה והשותפות לקואליציה יתמכו ויצביעו בכנסת בעד התוכנית המדינית, כפי שבאה לידי ביטוי בנאום ההכתרה של אולמרט", נכתב בסעיף המדיני. אותו נאום, כידוע, לא כלל את תוכנית ההתכנסות וכדי לחזק את העמימות הכללית מצורף להסכם בין אולמרט לש"ס נספח בו מבהיר יו"ר התנועה, ח"כ אלי ישי: "לעניין הפרק המדיני בקווי היסוד אבקש להבהיר כי הסיעה תומכת בתוכנית המדינית כפי שהיא מופיעה בנאומך בלבד".


ח"כ ישי. קדימה באה לקראת ש"ס (צילום: גיל יוחנן)

 

במהלך מערכת הבחירות עשתה ש"ס מאמצים רבים לזכות בקולותיהם של מעוטי היכולת ושכבות המצוקה בעם - לאו דווקא חרדים או דתיים. לאור תוצאות האמת נראה היה שגם הצליחה בכך, אולם כאשר התיישבו אנשי המפלגה לשולחן המשא ומתן עם נציגי קדימה, התברר שהבטחות לחוד ומציאות לחוד. אולמרט - למורת רוחם של אנשי ש"ס - סירב בכל תוקף להחזיר את תשלומי הקצבאות לקדמותם ואת הפתרון ניסחו הצדדים בסעיף "הקצאת משאבים לתוכניות לילדים ונוער בעוני ובסיכון".

 

על פי כותרת אותו סעיף ניתן לחשוב כי ש"ס אכן תוביל קו חברתי לכלל העם - כולל השכבות להן הבטיחה לדאוג ללא קשר לדתם או מידת אמונתם - אבל קריאה מדוקדקת של תתי הסעיפים מגלה התייחסות בעיקר לילדים ונוער בעוני וסיכון במגזר החרדי. כך למשל, יוקצו בשנת 2006 חמישים מיליון שקלים עבור כיתות לימוד במגזר החרדי, עשרים מיליון תוספת מכסות לטיפול בנוער חרדי מנותק, חמישה מיליון לבתי הדין הרבניים לתמיכה בפוריות על פי ההלכה ועוד.

 

בתי הדין הרבניים צפויים לקבל בחזרה סמכויות שיפוט

 

גם הסעיף "ענייני דת" בהסכם בין ש"ס לקדימה, מעיד על הפער בין ההבטחות של ערב הבחירות לבין מימושן בפועל. אותו סעיף קובע בין היתר כי בניגוד להבטחות הליברליות של קדימה לפני הבחירות - לפתור את בעיית מנועי החיתון, לדוגמה - יקבלו החרדים את דרישתם לכך שלא תיעשה כל חקיקה בנושאים אלו בלי הסכמתם.

 

בנוסף, תגיש הממשלה הצעת חוק עוקפת בג"ץ, המקנה לבתי הדין הרבניים סמכויות שיפוט בענייני ממון בין בני זוג. בתי הדין הרבניים טענו במשך שנים כי להם הסמכות לפסוק בבוררות בין בני זוג (הסכם הממון בהליך הגירושין, ולא הנושא ההלכתי) אולם לפני שלושה שבועות החליט בג"ץ כי בתי הדין כי הם אינם מוסמכים לכך עוד.

 

ההסכם בין קדימה לש"ס גם מבטל את הרפורמות במועצות הדתיות, עליהן הוחלט לאחרונה. לאחר פירוק משרד הדתות והעברתו ליחידת סמך במשרד ראש הממשלה, החלה עבודת ההכנה של רפורמות מרחיקות לכת המוציאות למעשה כל אפשרות למינויים בלתי תקנינים שאיפיינו את המשרד בכלל ואת ההמועצות הדתיות בפרט. תחילת הרפורמות אמורות היו להתבצע במסגרת חוק ההסדרים, שקבע כי יבוטלו הרכבי המועצות הדתיות ובכל אחת מהן ייאשרו שני בעלי תפקידים בשכר בלבד. ההסכם, כאמור, קובע כי הרכבי המועצות יישארו כפי שהם כיום.  

 

ולבסוף, לידיעת הקוראת יולי תמיר - שרת החינוך המיועדת - אנא התכונני לקבל שר נוסף למשרדך, אשר יהיה אחראי על החינוך העצמאי. זאת, לאחר שבהסכם בין ש"ס לקדימה עמדו האחרונים על כך שיובטח להם בחקיקה את עצמאות החינוך החרדי.

 

"החוק האמור",

 נקבע בהסכם, "יאפשר לכל מוסדות החינוך החרדי להמשיך לבצע את תוכניות החינוך והלימוד הייחודיות להם, כפי הנהוג כיום. החוק יסדיר את המשך קיומה של מערכת הפיקוח העצמאית של מוסדות החינוך החרדי, אשר תפקח על תוכניות הלימוד, ספרי הלימוד, הכשרות המורים והמורות ואופן הניהול של מוסדות אלה, תוך שמירה על אופיים הייחודי והעצמאי. לשם הכנת החוק האמור תוקם מהר ככל האפשר, ועדה אשר הרכבה ייקבע בהסכמה ואשר תתבקש להגיש את המלצותיה בדחיפות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
ח"כ ישי. פתח מילוט לש"ס
צילום: חיים צח
צילום: רויטרס
אולמרט. הסכם רווי פשרות
צילום: רויטרס
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
בבית הנשיא. אולמרט וקצב
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים