שתף קטע נבחר

גוגל: מיקרוסופט מנסה "לגנוב גולשים" עם אינטרנט אקספלורר 7

גוגל טוענת כי מיקרוסופט הוסיפה תיבת חיפוש לדפדפן החדש, המפנה גולשים לחיפוש של MSN כברירת מחדל. מיקרוסופט: ניתן לשנות את ההגדרות בקלות

גוגל נחושה לא להיות נטסקייפ שנייה. החברה מפעילה לחצים על מנת לגרום למיקרוסופט לשנות תכונה המשולבת בגירסה החדשה של הדפדפן שלה, אינטרנט אקספלורר 7. על פי הטענה, התכונה החדשה עשויה להפנות גולשים רבים למנוע החיפוש של מיקרוסופט.

 

במסגרת הצעד האחרון, המצביע על הסלמה במאבק בין שתי החברות, ענקית החיפוש פנתה באופן בלתי רשמי לממונים על ההגבלים העסקיים בארה"ב ובאירופה, והתלוננה על "תכונות המפלות לטובה את מיקרוסופט בדפדפן החדש".

 

האיום הכי גדול

 

גוגל מזהה במיקרוסופט את האיום הגדול ביותר על ההצלחה המתמשכת שלה בתחום החיפוש והפרסום המבוסס על תוצאות חיפוש. מיקרוסופט, מצידה, רואה בגוגל את המתחרה העיקרית שלה.

 

אינטרנט אקספלורר 7, שהושק לאחרונה בגירסת בטא שנייה המיועדת לציבור הרחב, כולל תיבת חיפוש המפנה בברירת מחדל למנוע החיפוש החדש של מיקרוסופט, Windows Live Search.

 

התכונה הזו מדאיגה מאוד את גוגל. בחברה בדקו וגילו כי קשה למשתמש הטיפוסי לשנות את ההגדרות, כך שתיבת החיפוש תפנה למנוע חיפוש שאינו של מיקרוסופט.

 

“לטובת השוק, יש לאפשר לצרכנים בחירה חופשית בתחום מנועי החיפוש. חברות צריכות להתחרות על גולשים על פי איכות החיפוש שלהן", אמרה השבוע מריסה מאייר, סמנכ"לית (VP) מוצרי חיפוש וחוויית משתמש בגוגל.

 

מיקרוסופט: המטרה היא לשמור על המצב הקיים

 

גארי שייר, מנהל מוצר של אקספלורר אמר בתגובה כי החברה מעוניינת לאפשר למשתמשים לבחור במנוע חיפוש כרצונם. לטענתו, בניגוד לדברי גוגל, המשוב שקיבלה החברה מהמשתמשים מצביע על כך כי החלפת מנוע חיפוש אינה מסובכת. "המטרה אינה להגדיל את נתח השוק של מיקרוסופט בתחום החיפוש אלא לשמור על המצב הקיים", הוא אמר.

 

יש לציין, כי גם בדפדפנים המתחרים למיקרוסופט, פיירפוקס ואופרה, משולבת תיבת חיפוש המפנה בברירת מחדל למנוע החיפוש של גוגל. תיבה זו ניתנת לשינוי על ידי הגולשים.

 

מיקרוסופט, שניהלה בשנים האחרונות מאבקים משפטיים נגד משרד המשפטים האמריקני והממונה על ההגבלים העסקיים באירופה, ממתינה בימים אלה להחלטה בערעור שהגישה באירופה. בשני המקרים, טענו המתחרים של ענקית התוכנה, כי היא מנצלת את הדומיננטיות שלה בתחום מערכות ההפעלה כדי לשלוט על שווקים אחרים.

 

בעבר אמר נשיא מיקרוסופט באירופה, המזרח התיכון ואפריקה, ניל הולוויי, כי לחברה אין כל תוכנית לשלב את מנוע החיפוש ב-Vista.

 

"לא מהווה איום ממשי"

 

רוב אנדרל, אנליסט, חושב שהצעד של גוגל מצביע על כך שהחברה הופכת אגרסיבית יותר בתחרות מול מיקרוסופט. למרות זאת, הוא לא מאמין שתיבת החיפוש מהווה איום ממשי על גוגל.

 

לדבריו, הצעד של גוגל מעניין בהתחשב בכך שבעוד מיקרוסופט שולטת על שוק מערכות ההפעלה, גוגל מובילה בתחום החיפוש. חברת נילסן נטרייטינגס קבעה כי גוגל אוחזת ב-49 אחוז משוק החיפוש בארה"ב בחודש מרץ ואילו מיקרוסופט חולשת רק על 11 אחוז.

 

אם הטענה של גוגל נכונה, מיקרוסופט משתמשת ביתרון שלה בשוק הדפדפנים (אינטרנט אקספלורר 7 נהנה מכ-90 אחוזים מהשוק) כדי להעביר גולשים ממנוע החיפוש של גוגל לשלה. בעבר מיקרוסופט יישמה שיטות דומות, כאשר שילבה את הדפדפן אינטרנט אקספלורר ב-Windows (ובכך חיסלה את האיום של נטקסייפ, הדפדפן המוביל במחצית השנייה של שנות ה-90), ושילבה את נגן המדיה במערכת ההפעלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים