שתף קטע נבחר

פה אחד: דליה איציק היא יו"ר הכנסת

107 חברי כנסת תמכו באיציק; איש לא התנגד. בנאומה הגדירה איציק את היעד של כהונתה: "להשיב את כבוד הבית שנענש על ידי הציבור בבחירות". ח"כ עמיר פרץ קרא לחבריו לתמוך באיציק: "אני יודע שזה לא פשוט אבל כיבוד הסכמים קואליציוניים הוא תנאי הכרחי לדמוקרטיה". ולמרות זאת חברי הכנסת איתן כבל וקולט אביטל מהעבודה ומרינה סולודקין מקדימה נעדרו מההצבעה

הכנסת בחרה היום (ה') ברוב של 107 חברי כנסת, ללא מתנגדים, את חברת הכנסת דליה איציק ליו"ר הכנסת. חברי הכנסת איתן כבל וקולט אביטל מהעבודה ומרינה סולודקין מקדימה נעדרו מההצבעה. איציק תהיה האישה הראשונה בתולדות ישראל שתכהן בתפקיד. 

 

ח"כ איציק הגדירה בנאומה את היעד המרכזי שלה: "להשיב את כבוד הבית שנענש על ידי הציבור בבחירות". לדבריה, "זו שעה מיוחדת עבורי. דרך ארוכה עשיתי מאז ילדותי בשכונת רוממה בירושלים ועד לרגע זה שבו אני יושבת על הכסא שבו ישבו אבות הדמוקרטיה הישראלית. אני, דליה איציק, בת לגרשון בלאס, ז"ל, ומרסל שתיבדל לחיים ארוכים, באתי ממשפחה קשת יום, משפחה ברוכת ילדים, והיום אני זוכה לאמונכם ומברכת שהחייני וקיימני והגעני לזמן הזה".

 

 

 

שמעון פרס מברך את איציק בכניסתה לתפקיד. צילום: גיל יוחנן

 

ראש הממשלה בפועל אהוד אולמרט, בירך את איציק ואמר: "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, שח"כ מכהנת כיו"ר בית המחוקקים. את ראויה לתפקיד. מזה שנים רבות את מכהנת בתפקידים בכירים בכנסת ובממשלה, את מכירה היטב את כל מבואותיו וכל הליכותיו של המוסד הזה, לב הדמוקרטיה הישראלית.

 

"עתה, ניתנת לך הזדמנות יוצאת דופן לעצב את הליכותיו לעתיד, להשפיע על סגנון התנהלותו ולקבוע יחד עם הח"כים דפוסי עבודה, מערכות יחסים ותוכן שישפיעו על החיים הציבורים ועל מערכות הממשל של מדינת ישראל בשנים הקרובות, ולהרים את קרנו של הבית הזה. אני מאחל לך בשמי ובשם כל חברי הכנסת הצלחה בתפקיד החשוב והגורלי הזה".

 

היו"ר היוצא רובי ריבלין (ליכוד) בירך את איציק ואמר: "החלטנו להצביע בעדה מתוך אמונה מלאה שהיא תשכיל להתעלות ברגע שתיבחר מעל שליחותה הפוליטית ומעל היותה אישה פוליטית בכל רמ"ח איבריה ושס"ה גידיה, שכן ככזו היא כבר זכתה לייצג את מפלגתה גם בעיריית ירושלים, גם בכנסת וגם בממשלה. אנחנו תקווה, גברתי היו"ר, שתשכילי ברגע שתיבחרי לגשר על המאבק שקיים בתוכו של יו"ר הכנסת בכל רגע ורגע בביצוע תפקידו".

   

ח"כ עמיר פרץ התייחס הבוקר בישיבת הסיעה לבחירתה של דליה איציק. בהתייחסו לקולות במפלגתו שמתנגדים לתמוך במינויה של איציק ליו"ר הכנסת, אמר פרץ: "כולם חייבים לקבל על עצמם את הדין בהצבעות, אני יודע שזה לא פשוט אבל כיבוד הסכמים קואליציוניים הוא תנאי הכרחי לקיומה של דמוקרטיה".

 

הוא אף הבטיח כי ישקיע מזמנו כדי להיפגש עם חברי הסיעה "כדי להביא לאחדות השורות". לדבריו, "בדרך בה נתנהג נשפיע על המדינה, אני מקווה שתסייעו אחד לשני, כל אחד כאן זקוק לסיוע מצד חבריו, הכי קל זה למצוא דופי אחד בשני. אני מציע שננסה כמה חודשים שיטה אחרת, אנו מחוייבים להופיע כקבוצה מאוחדת".

 

קדימה: אופס, טעינו

 

"אני שמח לפתוח את הישיבה הראשונה של סיעת הליכוד". כך הכריז הבוקר יו"ר סיעת קדימה, רוני בראון, בפתח הישיבה הראשונה של סיעתו. ראש הממשלה בפועל, אהוד אולמרט, מיהר לתקן את טעותו של בראון, לקול צחוקם של יושבי החדר. אולמרט הוסיף: "שלא תהיה פה אי הבנה, אני גאה לשבת כאן כראש תנועת קדימה שכרתה ברית עם סיעת גיל (הגמלאים), מדובר ביום מרגש לכולנו. בישיבה היום נבחר יו"ר סיעה חדש ואחר כך נחליט על המועמדת שלנו לתפקיד יו"ר הכנסת".

 

הוא הוסיף כי "אני בטוח שהממשלה תמלא את מלוא תקופת כהונתה על פי החוק. אני חושב שהתוצאה הסופית היא תוצאה טובה. אני בטוח שהממשלה הזו תפעל כהלכה. אני מלא אופטימיות. אני בטוח ששיתוף הפעולה בינינו מטבע הדברים יילך ויתהדק, כפי שקורה בדרך כלל אחרי שמסיימים את שלב ההכנות ומברכים על המוגמר".  

 

לדבריו, "אני מקווה מאוד שההרכב של הממשלה הזו יורחב, ויש עוד סיעות שאנחו רוצים בהצטרפותן לקואליציה - גם סיעת יהדות התורה, גם סיעת מרצ ואני לא ויתרתי על הסיכוי גם להשאיר את המשא ומתן עם סיעת ישראל ביתנו, אבל הדברים האלה יתבררו. ככל שהקואליציה תהיה יותר רחבה אני מאמין שהיא תהיה גם יותר יציבה במקרה הזה".

  

הישיבה נערכה על רקע קולות המרד הראשונים שנשמעו בקדימה, לאחר שהח"כים מגלי והבה ומרינה סולודקין איימו שלא לתמוך בממשלה בעת השבעתה היום מכיוון שלא מונו לשרים. ח"כ סולודקין אמרה כי "עדיין לא החלטתי כיצד אנהג אבל דבר אחד ברור - לא אתמוך בממשלה".  

 

הקואליציה הצרה בת 67 ח"כים והממשלה הגדולה מאוד של אולמרט בת 25 שרים תצא לדרך בטקס חגיגי במשכן הכנסת, שבו יושבעו השרים החדשים.

  

פרץ ביקש מחברי סיעתו כי יתמכו בהצעתו למנות את יו"ר מימד, ח"כ מיכאל מלכיאור, לתפקיד יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, לדבריו, "נוצרה פה בעיה מאחר שההסכם שלנו עם מימד מחייב אותנו לתת להם תפקיד שר במידה ואנו מרכיבים את הממשלה ותפקיד סגן שר במידה ואנחנו מצטרפים לקואליציה. נכון שזה לא חלק מההתחייבות שלנו למימד, אבל זה מהלך חשוב מבחינת הסיעה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פרס ואיציק בכנסת
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אולמרט הבוקר. "בלי ימי חסד"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים